Tehdejší návrh občana Josefa Maliny čp. 13 byl schválen a přednesen na další schůzi obecního zastupitelstva s přizvanými ostatními občany obce. Celá obec uznala potřebu požární ochrany a byla zakoupena jedna džběrová stříkačka a dvě stříkačky ruční.

Nakonec po schválení na občanské schůzi dne 28. července 1882 byla zakoupena dvoukolová ruční stříkačka za 500 zlatých. K vlastnímu založení sboru došlo na obecní schůzi, kdy se do štěpánovského hasičského hnutí dobrovolně přihlásilo pětatřicet občanů.

V současné době čítá Sbor dobrovolných hasičů ve Štěpánově 101 členů, z toho je 30 žen a 17dětí. Jeho činnost je velice pestrá. I když hlavní složku tvoří sport, ve kterém jsou Štěpánovští zejména v posledních letech velice úspěšní (účast na MČR dorostu 2004 a MČR žen 2009), starají se v obci především o kulturu.

Letní parket, který členové sboru vybudovali již před 35 lety a starají se o něj dodnes, je vyhlášený pravidelnými letními diskotékami v širokém okolí. Kiosek a hřiště dávají rovněž zázemí k pořádaným soutěžím v požárním sportu. K tradici již patří úspěšná soutěž „O putovní trofej starosty SDH - Memoriál Miloslava Kunharta“.

Dále sbor pravidelně pořádá turnaj v malé kopané, drakiádu a dětské rybářské závody. Pod hlavičkou sboru také působí hokejový tým HC SDH Štěpánov, který pravidelně obsazuje přední pozice v Lize neregistrovaných hokejistů Skutečska.

Zásahová činnost Sboru je v posledních letech převážně zaměřena na technické pomoci při likvidaci následků stále častějších rozmarů počasí.

Kozlův hasičský počin

Pro Kozlův hasičský počin HLASUJTE ZDE!

Štěpánov – Místní hasičský sbor se může chlubit obrovským úspěchem v požárním sportu. Jeho členka Andrea Hrouzková se stala mistryní České republiky v běhu na sto metrů s překážkami.

Sympatická studentka reprezentovala Pardubický kraj na republikové soutěži v Ústí nad Labem společně s celým týmem žen z SDH Štěpánov.

ČTĚTE TAKÉ:Andrea Hrouzková vyhrála hasičské mistrovství republiky

Sto metrů překážek je jedinou individuální disciplínou mistrovství, jehož součástí je i štafeta na čtyřikrát sto metrů a požární útok. Andrea Hrouzková se běhu na sto metrů s překážkami věnuje od svých patnácti let, kdy začala závodit v Českém poháru. „ Je to technická disciplína, u které se musí kromě běhu i přemýšlet. A to mě na tom baví,“ usmívá se Andrea.