Hledat v Čeperce někoho, kde nemá nic společného s místními hasiči, už by byla trochu práce. Z tisíce obyvatel je totiž členem pomalu každý desátý.

Sbor vznikl v roce 1882, momentálně má celkem 94 členů. Tomu nejstaršímu z nich je úctyhodných 90 let.

Hasičská zbrojnice září novotou a nachází se v budově obecního úřadu.

Zbrojnice nestačí…

„Zbrojnici jsme stavěli v roce 2002 ke 120. výročí sboru, obec nám na to dala peníze. Tehdy jsme starostu prosili, ať udělá větší místo na poháry, ať jsou pak kam dávat, tak nám bylo řečeno, že je to dostačující. A teď už máme poháry vystavené i v bufetu a na obecním úřadu a na půdě a nemáme na ně místo. Sportu se u nás daří. Zhruba před pěti lety jsme měli i pět družstev, která soutěžila," prozrazuje starosta sboru Josef Syrůček.

Práce s mládeží

A když tvrdí, že ocenění nemají kam dávat, nepřehání. Přepočet z minulého roku se totiž zastavil na číslovce 850…

Jak hlasovat pro Čeperku?

Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI CEPERKA na telefonní číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Čeperky posílejte do pátku 25. září 2015 do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

V Čeperce se totiž trénuje a maká o sto šest. „Účastníme se kolem padesáti soutěží ročně, někdy i víc. S mládeží jezdí dvě až tři družstva. Máme velmi dobré mužstvo chlapců, se kterými jsme pracovali už od dětí. Letos máme asi 30 prcků už asi od pěti do nějakých deseti, dvanácti roků," vypočítává Josef Syrůček.

Letos sedm zásahů

Hasiči z Čeperky letos k zásahu vyjížděli sedmkrát. „Na Čeperku je to průměr, míváme zhruba osm výjezdů do roka. Letos jsme jezdili především po požárech způsobených z horka. Ty letošní nebyly zrovna malé, ale každý zásah je tak trochu adrenalin, protože to, k čemu jedete, se dozvídáte až cestou," říká velitel výjezdové jednotky Miroslav Macek.

Vozový park? Krása

Jednotka z Čeperky musí na zavolání profesionálních hasičů vyrazit do deseti minut. Má k tomu na výběr hned tři vozidla. Cisternovou Tatru T148, která prošla renovací v roce 2006 a od té doby je z ní pořádné žihadlo, vozidlo pro rychlý zásah Iveco a dopravní automobil, který buď vozí další hasiče, nebo soutěžní družstva na závody.

Hasili i v elektrárně

„Jeden z nejtěžších zásahů jsme zažili v roce 2006, když hořelo zauhlování opatovické elektrárny. Zasahovalo se tam dost dlouho, ale střídali jsme se. Hořelo v nejspodnějším patře zauhlování elektrárny, takže veškeré hasicí prostředky zatekly dolů a bylo je potřeba odčerpávat zpět, aby nezatopily spodní prostor. Ve srovnání s tím je letošní rok klidný," vzpomíná na jeden z těch nejnáročnějších zásahů podsledních let další dobrovolný hasič z Čeperky Jiří Doležal.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále.

Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách. V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.

Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.