Neznámý žhář trápil v padesátých letech 19. století obyvatele lužské místní části Radim. Téměř dvě desítky vyhořelých usedlostí a řada dalších pokusů během několika let vedly obec k tomu, aby si v roce 1854 pořídila první vozovou stříkačku. Ve stejném roce začala i stavba kapličky se zvoničkou a „kůlnou pro hasičské náčiní", která dnes hasičům slouží jako zbrojnice. Budova byla od té doby několikrát zvětšena, aby pojala rozrůstající se techniku, a hasiči ji udržují v bezvadném stavu. Zvony v kapličce, které dříve mimo jiné sloužily i k požárnímu poplachu, jsou nadále funkční, hasiči se však dnes svolávají pomocí elektrické sirény z roku 1968, která je slyšet v okruhu pěti kilometrů.

Sbor dobrovolných hasičů byl v Radimi založen obecním výborem na začátku roku 1888. V současné době byste v něm napočítali celkem 46 členů, mezi nimi i 14 žen. V minulosti zde fungoval i dětský oddíl, ten dnes však chybí. Ženy jsou naopak ve sboru velmi aktivní. Samy přišly s nápadem s nápadem založit ženské soutěžní družstvo. Jsou neocenitelnou pomocí i při organizaci zábav, maškarních bálů pro děti nebo dnů otevřených dveří a dalších akcí, které sbor pořádá pro veřejnost.

Nejdůležitější náplní činnosti jsou ale pochopitelně zásahy. SDH Radim je jednotkou s označením JPO 5, zasahovat může na území obce.

Řada let bez požáru

Hasiči pomáhají při větrných kalamitách nebo při dopravních nehodách v katastru obce nebo při povodních na svatoanenském potoce, které trápily místní naposledy před dvěma lety. A pochopitelně při požárech.

„Za posledních více než osm let jsme tu nemuseli hasit žádné požáry, ale letos se s nimi roztrhl pytel a za devět měsíců jsme měli už tři případy. Jeden den jsme museli dokonce hned dvakrát vyjíždět ke vzplanutí sazí v komíně," vypočítává velitel zásahové jednotky Pavel Richter.

K zásahům používají v Radimi výjezdové vozidlo Volvo z roku 1987. „Pro naše potřeby a z hlediska vybavenosti je vyhovující. Ale nemá cisternu, proto bychom ho rádi doplnili aspoň nějakou malou nádrží na vodu a vysokotlakým čerpadlem, což by nám usnadnilo zásahy," doplňuje Pavel Richter.

Pochlubit se však v Radimi mohou i historickou technikou. „Máme dvě historické stříkačky z roku 1932 a 1936 od firem Smékal a Stratílek. Tyto dvoukolové stříkačky s výkonem 1600 litrů za minutu jsou opravené a uvedené do původního stavu a můžeme je kdykoliv zprovoznit," říká starosta sboru Libor Aksler. Ve zbrojnici byste našli i další historickou stříkačku, tzv. „osmičku", rovněž od Stratílka a ruční stříkačku nazývanou „sudovka" z konce 19. století. „Všechny historické motorové i ruční stroje pravidelně je vystavujeme na největších hasičských republikových slavnostech v Litoměřicích," dodává Libor Aksler.

Sbor dobrovolných hasičů Radim je dalším kandidátem na titul Dobráci roku. Podpořit ho můžete i vy. Informace o hlasování najdete v rámečku.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále.

Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách. V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.

Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.