Dům s krásným a velkým pozemkem se rychle může změnit v past. Michal Nožička dlouho nevěděl, jak upravit zahradu o velikosti 4 tisíc metrů čtverečních. Pořídil si tedy ovce, nechal je většinu zahrady spásat a věnoval se úpravám přední části své zahrady. Sucho mu ale plány zhatilo. Ovcí se tedy musel vzdát a trávník začal sekat sám. Pak ale přišel nápad.

„Vzhledem k tomu, že dcera hraje volejbal a já nohejbal, napadlo mě zbudovat si vlastní hřiště a zmenšit tak podstatně plochu na sekání,” vzpomíná Michal Nožička. Od nápadu již nebylo daleko k činu. Rozměry i potřebnou skladbu hřišť nejdříve nastudoval na internetu.

Usazování okenních rámů.
Astronomickým cenám se vysmáli. Dřevěná okna si vyrobili sami, sotva za polovinu

„Diskutoval jsem i s lidmi, kteří zkušenost s výstavbou hřišť měli. Beachvolejbalové hřiště má rozměry 16x8 metrů a od lajn jsem dodržel minimální doporučenou vzdálenost 2 metrů a za hřištěm 3 metry. Celková plocha potřebná na toto hřiště byla 22x12 metrů. Na nohejbal je hřiště velké 18x9 metrů, zde jsem jak do stran, tak za zadní lajnu přidal dva metry, tudíž jsem vybudoval plochu o rozměrech 22x13 metrů. U nohejbalového by mohla být větší, ale vzhledem k tomu, že navazuje trávník ve stejné výšce, kam se dá za míčem vyběhnout, není v tom problém,” vysvětluje potřebnou plochu Michal Nožička.

Znáte pravidla beach volejbalu?

Zdroj: Youtube

Po vyhloubení prostoru je třeba nachystat a zhutnit štěrkové lože a to v několika krocích a frakcích neboli hrubostích. Je třeba také zabetonovat obrubníky okolo celé plochy, natáhnout geotextilie a finální povrchy, kde obzvláště u písku je důležité zvolit vhodnou frakci a v předstihu ji objednat.

Veškeré práce, které se daly zvládnout ručně, udělal svépomocí a s výkopy i navážením materiálu mu pomáhal kamarád, který již něco podobného budoval.

Některé vyvýšené záhony obsadily květiny.
Ze zbytků plotu udělali luxusní záhony. Sklízejí a nemusí se o nic starat

„Co se časové náročnosti týče, tak zde, bohužel, nemohu být měřítkem, neboť v průběhu stavby jsem musel na operaci a byl jsem téměř tři měsíce v pracovní neschopnosti. I proto se dokončení přehouplo do dalšího roku,” vzpomíná Michal Nožička.

A dodává, že čistá doba na vytvoření dvou hřišť, v režimu práce ve volných chvílích po zaměstnání a o víkendech, by neměla přesáhnout dva měsíce. Zde záleží, kolik času člověk má a jak je schopný sladit návozy a objednání materiálu, neboť mezi jednotlivými kroky a materiály jsou nutné technologické návaznosti.

Tiny house jen za půl milionu. Mladý pár proměnil maringotku v parádní bydlení

Rozpočet na obě hřiště Michal Nožička vyčíslil na zhruba 350 až 400 tisíc korun. „Ocenění nákladů je v aktuálním stavu, kdy jsou hřiště již plně hratelná. Nyní mě ještě čekají doplňky okolo,” přemýšlí o detailech svých vysněných hřišť Michal Nožička.