A jaký je vlastně rozdíl mezi řezbářem a uměleckým tesařem? Dle pana Jurky jde především o to, že řezbář ke své práci používá především dláta a další ruční nástroje, zatímco umělecký tesař je z odvětví stavební truhlařiny a používá ke své práci především motorovou pilu a další hrubé nástroje. "Celý život dělám v lese, jsem dřevorubec, proto jsem k tomu měl velice blízko. Vždycky se mi umělecké tesařství líbilo a lákalo mě to zkusit. Tak jsem to před třemi lety zkusil a chytlo mě to. Zatím se tomu však věnuji pouze rekreačně po práci," vysvětluje sympatický tesař.

Bez uměleckého citu to nejde

K takovéto práci však potřebuje člověk nadání a umělecký cit. O tom, že ho Jiří Jurka má, není pochyb. Stačí se podívat do naší galerie. "Vše jsem se učil sám. Koukal jsem na různá videa a inspiroval se od nejlepších, což ostatně dělám doteď. Jejich práci obdivuji a nutí mě to se neustále zlepšovat a zkoušet nové věci," podotýká.

Michal Havelka se scezovacím manifoldem vlastní výroby
Vlastní pivo jako lék na vyhoření. Vaření zlatavého moku se podobá alchymii

Dřevo ke své práci shání u soukromníků, kteří vlastní lesy. Nejčastěji pracuje s dubem, ale nebojí se zkoušet i jiné dřeviny. Vždy je to podle něj nová zkušenost a výsledek stojí za to.

Umění motorovou pilou

A jak se z obyčejného kusu voňavého neopracovaného dřeva stane socha nebo soška, která bude dlouhá léta zdobit váš dům, byt či zahradu? "V první fází nahrubo používám motorové pily, které odvedou největší kus práce. Na doladění pak různé brusky. Závěrečnou fází je lakování a barvení soch, kde nově zkouším i použití sytějších barev, což se zatím osvědčilo jako dobrý nápad a má to úspěch," vysvětluje Jiří Jurka, jehož sochy si lidé objednávají jako dárky k narozeninám či jiným příležitostem, ale zdobí dokonce i ZOO.

Výroba jednoho díla zabere i týden

Nejčastěji dělá Jiří Jurka sovy, orly, medvědy a různé podstavce pod květiny, které zdobí zahrady. Dělal však také dřevěné Betlémy, vodníky, ryby a další věci na přání. "Do každé zakázky jdu po hlavě a nebojím se jí. Rád zkouším nové věci. Někdy je to sice náročné, pokud jde o speciální přání, ale snažím se všem vyhovět," říká umělecký tesař, který je mezi svými zákazníky tolik oblíbený, že se k němu rádi vrací a on pak nestačí zpracovávat objednávky.

Osmnáctiletý Radek Pospíšil si ve svých šestnácti letech začal vlastníma rukama budovat tiny house. Dnes už plně vybavený dům je jeho splněným snem.
Osmnáctiletý český student si postavil plně funkční dům. A jen za 450 tisíc

Někdy totiž dílo zabere i několik dní. "Záleží na velikosti a obtížnosti sochy. Například jedna menší sova, kterou už mám v oku, je za den hotová, větší sochy dělám i týden. Tím, že nedělám nic podle předlohy, pokud to vyloženě není podle nějaké fotky na přání, tak mi občas zabere socha i více času," vysvětluje Jiří Jurka.

Na kolik dílo přijde

Sympatický muž, který svou lásku ke dřevu a lesu nezapře, někdy vytváří díla na přání, ale většinou dělá sochy podle sebe a zpracovává to, co mu zrovna běží v hlavě. Prodává tedy už vytvořená díla, která se u něj ale moc dlouho neohřejí. "Malé sochy soviček se pohybují cenově od dvou tisíc korun. Záleží ale na obtížnosti a velikosti sochy," dodává umělecký tesař, který se také objevuje na různých trzích a výstavách, kde je možné sochy zakoupit a podívat se, jak taková socha vzniká.