Místní hokejisty čeká od 10. do 30. března nepříjemná baráž o udržení první ligy. Utkají se v ní s Pískem, který skončil po nadstavbové části soutěže a s vítězi tří skupin druhé ligy. Ty jsou pro ně ovšem ještě neznámou, neboť v nižší soutěži začaly teprve semifinálové boje v play off. Klubový web HC Chrudim přinesl tento týden obsáhlý rozhovor s trenérem PAVLEM ROHLÍKEM. Vyjímáme z něj otázky týkající se právě baráže.

V posledních kolech nadstavbové části jste stahovali ztrátu bod za bodem, ale nakonec to nestačilo. Myslíte, že je to příslib do baráže?
Faktem je, že jsme doplatili na špatný začátek sezony, který se nám hrubě nepovedl. První kolo jsme sice vyhráli, ale pak následovala série jedenácti porážek v řadě, kde jsme nabrali bodové manko, které se nám po celou sezonu i přes zlepšené výsledky nepodařilo smazat. V první polovině základní části jsme získali jen 10 bodů a obsadili poslední příčku. V tabulce 16. až 30. kola jsme získali 23 bodů a obsadili 8. místo. Také finiš nadstavbové části byl nadějný, ale nakonec to nestačilo k odvrácení baráže. V ní bude strašně znát, co s námi udělá ta dlouhá přestávka. Je to více než měsíc, hráči vypadnou ze zápasového rytmu, musíme se v něm nějakým způsobem udržet. Samozřejmě se snažíme sehnat nějaké přátelské utkání, ale je to velice těžké. Všichni hrají, ať se jedná o 1. ligu či Extraligu play – off. Hledáme adekvátního soupeře, takže nikoho z druhé ligy jako před sezonou, což se pro náš tým neukázalo jako ideální. Doufám, že mužstvo udržíme v koncentraci a pohodě, jakou měli v těch posledních několika zápasech a přeneseme to do baráže.

Nakonec chyběl bod, který se takto zpětně dal sehnat velice lehce. Na kdyby se nehraje, ale takové zápasy jako doma s Hradcem (4:5 po prodloužení) nebo s Táborem (2:1 po samostatných nájezdech), tam se ten bod mohl sebrat velice lehce a chybělo k tomu málo…

Body mohly být z kteréhokoliv utkání. Zápasy se ztrácejí, nejhorší to bylo právě na tom začátku, kde se nám vůbec nedařilo. Bylo to způsobené finančními možnostmi klubu, že jsme začali na poslední chvíli a hráči nebyli sehraní, což jsem již několikrát deklaroval. Od toho, aby se sehráli, je červenec se srpnem, to my jsme vůbec neměli a vybírali jsme jen hráče.

Nyní se podíváme trochu do budoucnosti. Co tým čeká v nejbližších dnech?
Hráči mají za sebou týden přípravy, kdy jsme se zaměřili na výbušnost a rychlost, aby si hráči obnovili fyzické parametry, kterým jsme se nemohli věnovat během sezony, jelikož jsme měli úzký kádr a hráli mnoho utkání. Před tím měli hráči týden volno, nyní absolvují střídavě tréninky na ledě a v posilovně. Brzy začneme připravovat mužstvo na baráž herně, tzn. nácvik kombinací a různých herních situací.

Budete moci v baráži počítat s podporou Eatonu? Přece jen, extraligové play - off bude vrcholit…

Samozřejmě formou střídavých startů máme k dispozici nějaké hráče, ale většina z nich nemůže kvůli pravidlům zde nastoupit, protože mají odehráno přes 26 utkání v Pardubicích. Jmenovitě se jedná o Rákose, Koláře nebo Zohornu. K dispozici je ještě Buchtele s Drtinou a také junioři jako Zdráhal, Nosek a Půhoný.

V závěru sezony přišel Dmitrij Cyganov. Tento temperamentní a rychlý Rus si našel cestu do srdcí fanoušků. Může se na jeho výkony těšit publikum i v baráži?
Já doufám a udělám vše pro to, aby to tak bylo. Dmitrij je nesmírně poctivý a výborně individuálně vybavený hráč. V Karlových Varech se zatím trvale do sestavy neprobojoval a my jsme mu poskytli prostor, aby mohl dokázat, že je perspektivní. S Karlovými Vary jsem předběžně dohodnutý o jeho pomoci Chrudimi v baráži, a i hráč sám chce u nás hrát.

Zaměřme se na zmiňovanou baráž. Jistým soupeřem je Písek. Ten v závěru působil dosti odevzdaně, ale to proto, že mu již o nic nešlo. Měl čas se na baráž připravit a nyní to s ním tak lehké nebude…

Určitě. Písek považuji za nejtěžšího soupeře. Komterm má výborné finanční zázemí, posílil hráči z Vrchlabí, oproti nám mají dost široký kádr. Všechny svoje síly vrhnou na to, aby se udrželi v první lize a mohli v ní pokračovat. V závěru dávali možnost mladým hráčům, nechali ty zkušenější odpočinout a mají také zásobu mladých hráčů z Budějovic, které mohou používat a i díky tomu budou velice nepříjemní!

A co je podle vás lepší? Když tým jako Chrudim má čas se na baráž připravit, odpočinout si, vyčistit si hlavu a nebo je výhodnější až do konce bojovat ve druhé lize v play - off a poté hned naskočit do baráže?
To se dozvíme 30. března. Můj názor je, že pro každého hráče je lepší hrát zápasy a být v tempu. Tohle je velice nepříjemné, měsíc stojíte a jen trénujete. Ať se snažíte udělat trénink sebenáročnější, tak to utkání prostě nenahradíte. Výhodu v tomto mají spíše mužstva z druhé ligy, ale na druhou stranu mohou být unavení či zranění. Pokud ale ten tým vyhraje play – off druhé ligy, nemůže to znamenat nic jiného, než že je na vítězné vlně a pokud si to přenese do baráže, tak může být velice těžkým soupeřem.

Sledujete nyní druhou ligu a potencionální soupeře? Budete se třeba jezdit dívat na zápasy play off?
Nyní vlastně skončilo první kolo, vykrystalizovali se tam potencionální adepti, kteří by nás mohli čekat. Od druhého kola si musíme vytvořit určitý program a začít je sledovat. K favoritům tam rozhodně patří Šumperk, Most, Klášterec a Jindřichův Hradec. Některé z těchto týmů určitě potkáme v baráži.

Je nějaký tým, kterého byste si vysněně přál do baráže?
Určitě ne. Doufám, že tam bude vidět to, že první liga je liga profesionální a má jiné podmínky, kdežto druhá liga je z části amatérská. Tam by měl být vidět rozdíl a nebudeme se soupeři spekulovat.

Klíčová otázka, jak tedy vidíte šance v baráži?
Já věřím, že mužstvo potvrdí, kam patří. Věděli jsme před sezonou, že budeme hrát spodní příčky, měli jsme nějaký rozpočet i na prémie hráčům, měli jsme i představu, kolik by bylo potřeba dosáhnout bodů k záchraně a příliš jsme se od těchto propočtů nelišili. Věděli jsme jaké máme hráčské a finanční možnosti, odevzdali jsme vše, co jsme mohli. Samozřejmě spokojen nejsem, protože jsme se baráži nevyhnuli. V závěru se kluci nadechli k velkém sprintu, kdy už nám nikdo nevěřil a dokázali to zdramatizovat až do posledního utkání, za což jim patří velký dík. Když jsme to s nimi probírali, tak jsme se shodli, že hráči udělali vše, co bylo v jejich silách a možnostech až na pár detailů, které se vždy vyskytnou. Hlavně vůdci toho týmu (Král, Toužimský, Mocek, poté i Šeda se Semorádem) odevzdali vše a táhli to mužstvo velice dobře a já doufám, že si to přenesou i do baráže.

Na závěr, je něco, co byste chtěl vzkázat chrudimským fanouškům?
Samozřejmě bych si přál, aby nás přišli podpořit, jako po celou sezonu, když se nám nedařilo. Já ty fanoušky samozřejmě chápu. Když domácí tým nevyhrává, tak jsou nespokojení fandové na celém světě. Doufám, že nám pomůžou i v baráži, budou chodit v hojném počtu a podaří se v Chrudimi udržet první liga! Baráž je hlavně o psychice, kdo to kdy hrál, tak ví o čem mluvím, a je to velice složité. Tlak na hráče je velice velký od vedení i od fanoušků a já doufám v to, že fanoušci to pochopí a přijdou tým podpořit v hojném počtu.

(pd)