Teprve poslední, 30. kolo základní části první ligy, dalo definitivní odpověď na otázku, kolikátí v tabulce skončí chrudimští hokejisté po dlouhodobé části, a tím pádem s kým se utkají v nadstavbě sudé – lichá, potažmo, kdy se opět představí před vlastními fanoušky.

Prvoligový nováček v sobotu neponechal nic náhodě a po výhře 4:1 v Porubě si udržel skvělou pátou příčku! Nadstavbu tedy zahájí ve středu 10. prosince na ledě dvanáctého celku tabulky, to je v Olomouci. Doma si poprvé zahrají v sobotu 13. 12. proti desáté Kadani. Dále na ně čekají Ústí nad Labem, Chomutov, Havlíčkův Brod, Třebíč, Poruba a ve východočeském derby Hradec Králové.

Nadstavbová část se hraje na šestnáct kol, v nichž se mužstva střetnou systémem sudá – lichá. V praxi to znamená, že tým, jenž skončil po základní části na lichém místě tabulky se střetne se všemi týmy, kteří skončily na sudém, a obráceně. Nebo jinak - že pátá Chrudim se utká s druhým, čtvrtým, šestým…. až šestnáctým celkem dlouhodobé části. Body se pak započítávají do společné tabulky po základní části. Nadstavba začne prvním kolem již tuto středu a i díky dvěma vloženým pondělkům stačí do Vánoc odehrát šest kol. Od soboty 3. ledna 2009 pak pokračuje nepřetržitým tempem až do svého závěru, poslední kolo je na programu ve středu 28. ledna.

Po jejím skončení, to je po 46 dějstvích dlouhodobé části, budou následovat pro prvních dvanáct týmů konečné tabulky vyřazovací boje play off a pro poslední čtyři skupina o udržení. Mužstva na 1.- 4. místě postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z 5. - 12. místa budou hrát osmifinále na tři vítězné zápasy. To startuje v pondělí 2. února 2009. Čtvrtfinále, semifinále a finále se pak odehraje na čtyři vítězná utkání a nejlepší tým bude mít právo zúčastnit se baráže o postup do extraligy s nejslabším mužstvem nejvyšší české soutěže.

Družstva, která skončí po dlouhodobé části na třináctém až šestnáctém místě konečné tabulky, budou hrát skupinu o záchranu, ve které se střetnou čtyřkolově každý s každým (celkem tak každý z těchto celků odehraje dalších 12 utkání). Je samozřejmostí, že do této skupiny se započítávají již body získané v základní části. Po odehrání všech dvanácti záchranářských kol mohou být celky na prvních dvou místech této minitabulky spokojeny, protože se s definitivní jistotou zachrání. Zbylá dvě mužstva čeká baráž s vítězi druhé ligy.

Rozpis zápasů HC Chrudim v nadstavbové části sudá – lichá: 31. kolo – středa 10.12. Olomouc (v), 32. kolo – sobota 13.12. Kadaň (d), 33. kolo – pondělí 15.12. Havlíčkův Brod (v), 34. kolo – středa 17.12. Hradec Králové (d), 35. kolo - sobota 20.12. Chomutov (v), 36. kolo – pondělí 22.12. Ústí nad Labem (d), 37. kolo – sobota 3.1. Poruba (v), 38. kolo – pondělí 5.1. Třebíč (d), 39. kolo – středa 7.1. Olomouc (d), 40. kolo – sobota 10.1. Kadaň (v), 41. kolo – pondělí 12.1. Havlíčkův Brod (d), 42. kolo – středa 14.1. Hradec Králové (v), 43. kolo – sobota 17.1. Chomutov (d), 44. kolo – středa 21.1. Ústí nad Labem (v), 45. kolo – sobota 24.1. Poruba (d), 46. kolo – středa 28.1. Třebíč (v).