V Chrudimi se před zápasem uskutečnila malá slavnost, když kapitán domácích Dušan Schweinfurter předal oslavenci, trenéru Petru Řezníčkovi, k jeho šedesátinám dárkový balíček, ale poté jej výkonem jeho svěřenci rozhodně neuspokojili. Do Hlinska přijela moravská smršť, která smetla domácí tým a odsoudila jej do boje o bronz. Sama si vybojovala jako první postup do finále. Na soupeře si oba týmy musí počkat do čtvrtka, kdy se v Litomyšli v zápase s Chrudim B rozhodne o druhém finalistovi a druhém soupeři o bronz.

Pečeť při power play

Chrudim B – Litomyšl 1:3 (0:1, 0:0, 1:2). Branky: Kišš – Šeda 2, Hudousek. Rozhodčí: Chlaň – Potůček, Barek. Vyloučení: 3:5, navíc Ač (LI) 10 OT. Využití: 0:1. Diváci: 80.

Chrudimští po nedělním vítězství v Litomyšli 5:2, nezačali dobře. První vyloučení Sýkory soupeř v páté minutě potrestal pěknou akcí, ze které Kosejk nabil Šedovi a ten od modré poslal puk do sítě – 0:1. V dalším průběhu této části se oba týmy předháněly v zahazování šancí.
V začátku druhé třetiny přišla druhá početní výhoda domácích, ale při úniku Hudouska jen zatrnulo. Na domácích bylo vidět, že nejsou v optimální pohodě, naopak soupeř se prezentoval rychlými akcemi, ale bez efektu. Pak také Dvořák před svatyní Pavlíčka promáchl puk. Podobou šanci na vyrovnání měl Langr, jenž v dobré střelecké příležitosti neuspěl. Ve 38. naopak Dundáček zaúřadoval před dotírajícími dvěma střelci Litomyšle.

Ve 42. se zrodila snad jediná kvalitní akce domácích, kdy Vágner vyvezl puk, přihrál Šlemendovi a z jeho nezištné přihrávky těžil Kišš – 1:1. Chrudim se rázem dostala na koně, vedoucí gól visel na vlásku, ale ve 45. vyrobili domácí hrubku ve vlastní třetině, kdy ztratili puk a z přihrávky Švece profitoval opět Ondřej Šeda – 1:2. Hosté začali myslet na udržení výsledku, dobře bránili, přesto nezapomněli na rychlé kontry, ze kterých nic nevytěžili. V čase 59:30 odjel z branky Dundáček, domácí začali power play, ale pět vteřin před sirénou dovezl puk do prázdné chrudimské klece Hudousek, jenž stanovil konečný stav 1:3.
Sestava HC Chrudim B: Dundáček – Sýkora, Novotný, Formánek, Vágner, Šlemenda, Budinský – Plch, Novák, Langr – Kolín, Schweinfurter, Kišš – Bartoníček, Dvořák, Polák – Holub.

Místo boje selanka

Hlinsko – Moravská Třebová 4:11 (1:4, 1:3, 2:4). Branky: Kavalír 2, Havel, Ročárek – Štěpánek, Skácel a Zeman 2, Husárek, Syrůček, Petrů, Peška, Koláček.

Hlinečtí hokejisté se chtěli pokusit o zdramatizování série, ale místo toho hosté nečekaně hladce završili svůj postup do finále. Vysoká porážka na domácím ledě byla pro tým z Vysočiny “hořkou pilulkou“, ale sportovně je třeba uznat, že soupeř byl hokejově lepší a kompaktnější- tedy postoupil zaslouženě. Naopak pro Hlinecké je to poučení, v čem se zlepšovat a na co se zaměřit. V každém případě je totiž stále o co hrát - o 3. místo.

První minuty čtvrtého semifinálového utkání patřily domácím. Skóre však otevřeli hosté, když odražený puk od brankáře Gregora uklidil za jeho záda nikým nebráněný Husárek. Na obdrženou branku domácí dokázali zareagovat během dvou minut, když střelu Ročárka k tyči doklepl za Burešova záda Havel 1:1. V 9. minutě se ocitl v nadějné šanci Šuvara, ale neprosadil se. Soupeř si rovněž vytvářel jednu šanci za druhou. V 10. minutě Štěpánek upravil na 1:2 střelou nad Gregorovo rameno. O minutu později měla slibnou příležitost lajna mladíků, ale Volfovi sjel z hole puk, když už před ním byla odkrytá polovina branky. Platilo však nedáš dostaneš a soupeř zvýšil na 1:3 ve 12. minutě. Domácí se snažili korigovat, avšak tlak si dokázala vytvořit pouze pětka jejich mladíků. Soupeř naopak zbývající dvě hlinecké formace dostával pod tlak, což znamenalo další branku v Gregorově svatyni – v 17. minutě 1:4.

Do druhé třetiny hráči Hlinska nastoupili s cílem snížit stav, to se podařilo již ve 21. minutě, jenže radost byla hned zkalena. Branka Lukáče totiž nebyla uznána pro přihrávku rukou od Šuvary. Z hlineckého tlaku vyplynuly fauly hostí a přesilové hry 5 na 3 a 5 na 4 v rozmezí 22. až 24. minuty. Ty ale bohužel byly sehrány velice špatně a brankář Bureš byl při nich prakticky bez práce, navíc domácí dokonce mohli inkasovat (samostatný nájezd soupeře Gregor kryl). Sice se Hlinsku poté ještě podařilo snížit na 2:4 brankou Kavalíra, ale šanci na zvrat brzy uhasilo další vyloučení, po němž soupeř zasadil ihned ránu v podobě gólu na 2:5 po střele od modré a následné dorážce. Hlinecké dílo zkázy dokonal závěr druhé třetiny. Ve 38. minutě Moravskotřebovští zvýšili na 2:6 po soupeřově chybě na modré čáře. Z této frustrace přišel další faul domácích hokejistů a opět byl ve 40. minutě potrestán brankou Skácela na 2:7. Tím byl osud utkání prakticky zpečetěn.

Závěrečná třetina byla již pouhou exhibicí vítězů. Ve 49. minutě soupeř zvýšil na 2:8, vzápětí dokázal Ročárek po pěkné kombinaci s Volfem snížit na 3:8. Další dva góly padly při početní výhodě hostů. V 51. minutě to znamenalo zvýšení skóre na 3:9 a chvíli poté padl i desátý gól. V 54. minutě Hlinečtí skórovali při vlastním oslabení, když se puk za zády střídajícího brankáře Přikryla ocitl po rychlém protiútoku Kavalíra se Šuvarou. Poslední slovo ovšem patřilo postupujícímu týmu, když skóre uzavřel v 60. minutě Zeman.

Sestava HC Hlinsko: Gregor - Kavalír, Šuvara, Lukáč, Spal, Štěpánek, Ptáček, Fiala, Zadina, Havel, Hudec, Volf, Ročárek, Kadlec, Martin Sláma, Hron, Šír.

JAROMÍR DOLEŽAL, PETR NOVÁK