Místní hokejisté mohou po pondělní výhře nad Salithem Šumperk (9:4) slavit. Na svého moravského soupeře mají čtyři kola před koncem skupiny play out již šestnáctibodový náskok a je tedy naprosto jasné, že prvoligovou příslušnost zachránili i pro příští sezonu. Naopak Salith už nemůže předstihnout ani čtrnáctý Beroun a opět po roce druhou nejvyšší českou soutěž opouští.

Utkání s Draky začali Chrudimští famózně a už po šesti minutách hry vedli 5:0, čímž bylo prakticky o vítězi, a tím i o osudu celé skupiny play out rozhodnuto. Na omluvu hostů dlužno podotknout, že přijeli prakticky s juniorkou. Z devatenáctičlenné soupisky jich bylo v mládežnickém věku hned dvanáct a na zkušené a poslední dobou dobře hrající Východočechy absolutně nestačili. Zápas už se pak prakticky jenom dohrával a jedinou otázkou zůstalo, zda se domácím podaří nasázet soupeři na rozloučení s první ligou desítku. To se nakonec Chrudimi nepodařilo, naopak v posledních dvou minutách nechali soupeře hrozivý debakl trochu zkorigovat. Přesto se hned po skončení střetnutí mohlo na ledě oslavovat.

Zápas tradičně zhodnotili zástupci obou soupeřů.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: „Jednalo se o naše povinné vítězství, jelikož Šumperk přijel s řadou hráčů, co působí v 1. juniorské lize. Důležité pro nás bylo, že jsme výborně začali, dali rychlé branky a netrápili se. Naopak je škoda, že jsme v závěru polevili, ztratili koncentraci a brankáři Němcovi trochu zavařili. Samozřejmě jsme rádi, že soutěž je zachráněna, ale je to jen play out, takže celková spokojenost s letošní sezonou určitě není. Závěry z našeho umístění ale budeme rozvádět až časem. Chtěl bych poděkovat divákům, že i když jsme zklamali a nepostoupili do play off, že při nás zůstali a pomohli nám při těchto důležitých bojích o udržení.“

Radek Kučera, sportovní manažer Salithu Šumperk: „Dnes jsme dostali pět rychlých branek a bohužel jsme již nebyli schopni se zápasem něco udělat. Druhá a třetí třetina již byla v našem podání o poznání lepší, ale Chrudim hrála to, co potřebovala a co ji stačilo k záchraně. Sestup jsme si ale neprohospodařili tady, nýbrž doma, těch ztracených bodů bylo příliš.“

Podle původně plánovaného rozpisu soutěže by všechny tři týmy skupiny o udržení měly čekat ještě čtyři zápasy, každý s každým doma a venku. Jelikož ale tyto mače nemohou na osudu sestupujícího Šumperku již nic změnit, je velice pravděpodobné, že se soutěž dohrávat nebude a tabulka bude zachována po pondělním střetnutí. Všechny tři zainteresované kluby po vzájemné dohodě podaly na hokejový svaz žádost, aby se skupina play out již nedohrávala, především z ekonomických důvodů. O všem se musí rozhodnout nejpozději do středečního rána, protože tento den večer by se podle rozpisu soutěže mělo hrát utkání Beroun – Šumperk.

RADEK PECINA