„Jedině s vámi to dokážeme,“ burcuje chrudimské sportovní fanoušky matador mužstva Tomáš Martinec a celá hráčská kabina.

Zhodnoťte v krátkosti středeční střetnutí na severu Čech.

Začátek utkání se nám povedl, bohužel to bylo z naší strany prakticky všechno. Vedli jsme 1:0, jenže po desáté minutě jsme udělali, řekl bych tradičně udělali, několik individuálních a taktických chyb a soupeř skóre otočil. Za normální situace by se toto na mužstvu nemělo podepsat, ale náš tým je nyní v takové situaci, v jaké je, takže hráči z přemíry snahy začali zmatkovat, chyby se začaly kupit a výsledkem je konečná prohra 4:1. Přestože jsme Kadaň přestříleli, ostatně jako většinu mužstev v poslední době, nebyli jsme moc nebezpeční a nedostávali se do nějakých úplně vyložených šancí. Jedna vstřelená branka, navíc na ledě soupeře, na to se málokdy vyhrává.
Asi budete souhlasit s názorem, že v utkání se hrálo o hodně, dá se říct o šest bodů.

Tak určitě. My už teď hrajeme každý zápas o strašně moc, už si nemůžeme dovolit ztrácet další body a navíc je rozdávat našim tabulkově nejbližším protivníkům. Uvidíme, jak to půjde dál…
Tým je v herní krizi, hráčům se nedaří, prakticky nic nevychází… Jak z ní ven?

Jé (se smutným úsměvem), to už jste dnes několikátý, kdo se mě nebo kolegy na tohle ptá. Je to strašně složité. Odpovídám na to takto. Každé mužstvo se v průběhu sezony do podobné situace dostane. U někoho to má kratšího trvání, u jiného to je podobně jako u nás delší. Je zkrátka potřeba, aby naši zkušení hráči hru nějakým způsobem zklidnili, abychom se v následujícím utkání dostali do vícególového vedení a to dotáhli do konečného vítězství. A pak věřím tomu, že by to z nás mohlo spadnout, zisk tří bodů naše mužstvo znovu nakopne a dostane nás zpátky do herní pohody.
V čem konkrétně vidíte příčiny nezdarů?

V bojovnosti to určitě není, ta nám nechybí. Ale nedaří se nám na jednotlivých postech. Útočníci neproměňují šance, obranná hra není na takové úrovni, jakou bychom si přáli, a zároveň i brankáři nepodávají stoprocentně optimální výkony. K tomu musíme přidat velkou marodku zejména obránců, kdy sotva se nám jeden uzdraví, již se nám druhý zraní… Je to takový začarovaný kruh, zkrátka všechno souvisí se vším.
Co pro nastartování týmu můžete udělat vy, trenéři?

Zejména po psychické stránce musíme hráče uklidňovat, motivovat a burcovat je. To je asi jediné. Oni sami moc dobře vědí, co mají hrát, ale s dalšími nezdary na ně padá vše to negativní.
Na dvanáctou příčku tabulky zaručující postup do předkola play off ztrácíte devět kol před koncem soutěže pět bodů. Věříte tomu, že má tým ještě na to se do vyřazovací části soutěže probojovat?

Já osobně tomu jednoznačně věřím, to by bylo hodně špatné, kdyby to bylo jinak. A jsem přesvědčen, že tomu věří i všichni hráči. Jinak by asi ta naše snaha neměla ani smysl! Samozřejmě, že se může stát cokoliv, vždyť je to hokej. To není jako v jiných profesích, že přijdete do práce a řeknete si, že dnes uděláte to a zítra ono. My si nemůžeme říct, že dneska prohrajeme a zítra vyhrajeme, to nejde. My samozřejmě chceme vyhrávat a postoupit do play off, ale je to sport, navíc řeknu kolektivní sport a tam do sebe musí všechno zapadnout.
Již dnes přivítáte na svém ledě Znojmo. S jakou taktikou na soupeře vyrukujete?

Jednoznačným cílem je samozřejmě naše vítězství. S jakou taktikou a sestavou ale do zápasu půjdeme, uvidíme až po pátečním tréninku (rozhovor se dělal před ním, pozn. autora). Rozhodně jsou k poražení, každý je přece k poražení. Já pevně věřím, že se jako tým pevně semkneme, od prvního hráče až po maséra zatáhneme za jeden provaz, pro výhru uděláme všechno, konečně tu nepříznivou bilanci zlomíme a vítězství vybojujeme.
Dnes si to rozdáme s Orly. Pomůže Chrudimi svěží vítr?

Chrudim – Stále svízelnější je situace chrudimských hokejistů. Vzdálenost k branám play off je momentálně pětibodová. Odrazovým můstkem k lepším zítřkům by se mohl stát dnešní zápas se znojemskými Orli.

So 18.00: HC Chrudim (14. místo, 43 body) – Orli Znojmo (7. místo, 55 bodů).

Impulsem pro porážkami zdecimovaný tým by mohl být návrat Krále s Valkem. Oba hráči prostředí velmi dobře znají. Před dvěma sezonami byli jedněmi z důležitých článků mužstva, které postoupilo do první ligy. „Chtěli jsme do kabiny přitáhnout svěží vítr. Ač hráli druhou ligu, mohou nám pomoci,“ je přesvědčen trenér Pavel Rohlík.

Se Znojmem mají jeho svěřenci letos vyrovnanou bilanci. Doma Chrudimští zvítězili 4:3, venku prohráli 4:2. „Je jedno s kým hrajeme. Jedním zápasem se potřebujeme chytit. Věřím, že to bude právě se Znojmem.“ K tomu je potřeba udržet soupeře na uzdě celých šedesát minut, jenže Východočeši závěrečné třetiny vůbec nezvládají. Z posledních osmi zápasů se tak stalo v sedmi případech!

O špatné kondici však kouč nechce slyšet. „Na letní přípravu jsem tu nebyl. Dělat nějakou analýzu by bylo vůči mým kolegům nefér. V play off stále věříme, je potřeba to ukázat i na ledě,“ prohlásil kouč bez váhání. (kp)

TIPOVACÍ SOUTĚŽ

Poznáte hokejistu Chrudimi podle druhé nápovědy?

Chrudim – Soutěž vytvořená na základě spolupráce Chrudimského deníku a HC Chrudim o zajímavé ceny pokračuje. Dnes budete podle druhé nápovědy opět hádat jméno konkrétního hráče Zde je indicie:

2: Hledaný hokejista je brankář..

Víte, kdo to je? Myslíme, že tentokrát se bude málokdo mýlit. I když už nyní evidujeme špatné odpovědi těch, kteří si trumfli tipovat hned po první nápovědě. . Své odpovědi a tipy posílejte na adresu chrudimsky@denik.cz, nebo písemně na Soukenická 154, Chrudim, 537 01.
Z odpovědí vylosujeme výherce, který získá od HC Chrudim cenu. Nadále pokračuje dlouhodobá tipovací soutěž o umístění týmu HC Chrudim v nadstavbové části. Chodí k nám velké množství tipů a věříme, že je mezi nimi ten, který má správnou trefu.

RADEK PECINA