Úvahy, že by se brutální fauly ve sportu řešily u trestního soudu, považují sportovci, trenéři, ale i funkcionáři za špatný nápad. „Brutální a záměrné fauly by se měly trestat, ale jen pokud by se jednoznačně prokázaly. Nedají se ale paušalizovat. Nedovedu si představit, jak by soudci použili páky na prokázání jednoznačného úmyslu,“ říká fotbalista pražské Sparty Petr Voříšek. Za jeho názorem stojí řada dalších.

Budou fauly v trestním zákoníku?

Opačný názor však zastávají čeští politici. Ti zvažují, že trestní odpovědnost brutálních faulů ve sportu zanesou do trestního zákoníku. Stejný model uplatňuje například kanadsko–americká NHL. „Takhle jednoznačně bych to neviděl. Například, já si nevzpomínám, že bych za celou svoji kariéru byl u faulu, který byl vyloženě brutální a zákeřný,“ řekl Pardubickému deníku čárový rozhodčí Stanislav Barvíř, který v nejvyšší hokejové soutěži letos začne již svoji dvacátou sezonu.

Zranění ve sportu přibývá stále víc a má to hned několik příčin. Kontaktní sporty jsou totiž čím dál víc agresivnější, vše se hraje ve vyšší rychlosti. Záludný zákrok pak po sobě zanechává daleko víc „škody“. „Já si myslím, že brutálních faulů v hokeji nepřibývá. Alespoň ne nijak výrazně. Fauly vyplývají z toho, že se hra obecně zrychluje, zužují se kluziště, je více kontaktů. Zákeřností ale nepřibývá,“ hájí hokejisty Stanislav Barvíř. Do zápasu jde prý vždy s čistým listem. „Každý zápas je jiný a nový. Samozřejmě, že víme, kteří hráči hrají tvrdě nebo dobře známe provokatéry a jejich reakce. Jsou to ale všechno profesionálové a vědí, že je tento sport živí. Být zraněn nebo dostat distanc totiž znamená přijít o peníze,“ řekl našemu Deníku jeden z nejzkušenějších extraligových rozhodčích.

Případ z roku 2003, ke kterému došlo při in–line utkání v Pardubicích, však hovoří o tom, že nefaulují jen hráči, kteří jsou již takto zaškatulkovaní, ale že se faulu může dopustit i jedna z největších sportovních veličin. Tehdy totiž rozčílený hokejový gólman Dominik Hašek napadl nevybíravými zákroky protihráče Martina Šílu a způsobil mu zranění, které si vyžádalo jeho hospitalizaci. Drama se odehrálo v době, kdy byl již Dominik Hašek po sezoně ze zámoří doma a udržoval si kondici právě při hraní hokeje na kolečkových bruslích.

Další z nejznámějších případů z regionu, který se měl dohrávat u civilního soudu, byl faul tehdejšího pardubického hokejisty Zdeňka Čecha. Ten při jednom ze zápasů zranil hokejkou oko svému protihráči z Trenčína. K tomuto faulu došlo na tehdejším pardubickém zimním stadionu již před více než dvaceti lety.

Férový pěstní souboj, který se navíc moc líbí také fanouškům, je i pro arbitry přijatelnější než zákeřný faul. „S tím naprosto souhlasím. A nejen já, ale i moji kolegové. Rozdat pár ran při férové rvačce je lepší, než někoho zákeřně faulovat či zranit,“ ví pardubický muž v pruhovaném Stanislav Barvíř.
„Přestože jsou v současné době sportovci vytrénovanější a rychlejší, mohou se paradoxně dnešní nezdravou výživou stávat křehčími. A to se proti nim může otočit!,“ říká chirurg Josef Maurer. Podle lékařů jsou u fotbalistů a hokejistů nejčastěji zraněny velké klouby.