Přes jeho tradičně skvělý výkon se však ukázalo, že Dominátor je přeci jenom člověk. Ne, nijak nechyboval. Pardubický hrdina krvácel! Zranění mu způsobil nešetrným atakem francouzský útočník Yorrick Treille.

Dostal jste hokejkou do hlavy. Uvědomujete si vlastně jak k tomu došlo?

Ani pořádně nevím, byla tam střela od modré čáry. Hráči pak projížděli kolem mě, dostal jsem hokejkou do brady a pak už nevím, co se dělo dál.

Myslíte, že to byl úmysl a Vítkovice vás chtěly dostat z tempa?

Těžko říct. Soustředil jsem se hlavně na puk. V momentě, kdy jsem dostal ránu, ztratil jsem přehled, co se stalo. Nemůžu ale pořádně komentovat, jak k tomu došlo, protože jsem to neviděl.

Byl jste hodně otřesený?

Celkem jo. Byla to dost velká rána a vůbec jsem ji nečekal. Díval jsem se na puk a ta hokejka přiletěla ani nevím odkud. Vůbec jsem se tak nemohl chránit.

Musel jste na šití?

Panové, nejdřív to vyřídím s vámi, s novináři, pak půjdu na šití (usmívá se).

PARDUBICKÝ REFERÁT ZE ZÁPASU ČTĚTE ZDE

Cítil jste, že se na vás Vítkovičtí víc zaměřili a chtěli vás rozhodit?

Celé mužstvo musí počítat s tím, že chtějí vytvořit tlak na branku. Prohrávali, takže museli něco zkusit. Před koncem tam do mě Vítkovice zajely ještě jednou a to asi už byl úmysl. Na druhou stranu mě potěšilo, že se za mě kluci postavili a došlo k vyřízení účtů.

Takže s prací obránců budete v tomto směru spokojen…

Nejen obránci, všichni odvedli dobrou práci. Především to ale byl zápas Petra Sýkory.

Vy jste musel čelit nájezdům vítkovických hráčů, Štěpánek zase jeho dělovkám. Nelitoval jste ho?

Petra znám velice dobře. Když dostane puk do kruhu a vypálí, nemáte šanci. Rána letí tak rychle, že brankář není schopen zareagovat. Buď ho to trefí, nebo ne.

Pálí na vás Petr Sýkora takhle i na tréninku?

Někdy. Spíš mě šetří, ale někdy se do toho taky opře.

(ry, šp)

ZPRAVODAJSTVÍ OSTRAVSKÉ REDAKCE:

Ujčík zpytoval svědomí za neproměněné šance

ZDENĚK JANIUREK ml.

Pardubice – Minimálně čtyřikrát mohl skórovat, jenže puk prostě za Haškova záda propasírovat nedokázal. Útočník hokejových Vítkovic Viktor Ujčík po zápase nehledal žádné výmluvy. Věděl, že mohl svůj tým nasměrovat k vyrovnání nebo dokonce výhře v prvním utkání finále proti Pardubicím.

Jenže jen na jeho vrub prohra nepadá. Vítkovicím utkání prostě nevyšlo, zaspaly začátek a pak už jen těžko doháněly náskok Východočechů. „První třetina ale nerozhodovala. Lámalo se to za stavu dva jedna, kdy jsme byli vyrovnanými soupeři,“ oddechoval po zápase Ujčík.

Úvodní utkání vám vůbec nevyšlo, Pardubice vás přestřílely a zaslouženě braly vítězství…

Lámalo se to za stavu 2:1, kdy jsem šel sám na bránu a nedal. Měl jsem tam dvě gólovky a neproměnil ani jednu z nich. V zápětí nám dali na 3:1 a bylo to. Tady se není na co vymlouvat, v takovýchhle zápasech já prostě gól dát musím, ještě navíc, když mám dvě vyložené šance.

Jenže začátek byl z vaší strany hodně chladný, Pardubice vás jasně přehrávaly. Čeho jste se v úvodu zalekli?

Je to finále, Pardubice jsou výborné mužstvo. My jsme se hodně hledali v tom úvodu. Ale jak říkám, podle mě se zápas lámal za stavu dva jedna, protože v té chvíli jsme byli vyrovnanými soupeři. Tam ale pak rozhodlo tradiční nedáš – dostaneš.

Už jste tu situaci zmínil, v polovině zápasu jste jel sám na Haška, zkoušel blafák do bekhendu. Proč vám nevyšel?

Vůbec nevím. Nějak se mi ten puk zadrhl. Nevzal jsem ho bekhendem tam, kde jsem potřeboval a on mi tam de facto zůstal. Pak už jsem jenom zkusil do něj dloubnout, jestli to Hašanovi nepropadne mezi nohama. Ale on to vychytal.

Při situaci, kdy jste málem vstřelili kontaktní gól na 2:3 jste se hodně bavil s rozhodčími. Co jste řešili?

Ani jsme se nebavili tak o tom možném gólu, jako hlavně o tom, že Pavel Trnka tam dostal dvě plus dvě minuty. Já jsem rozhodčím ale vysvětloval, že rozhodně nemohl být u Haška, když na něj střílel od modré. Tu situaci s gólem jsem příliš neviděl, nemohl jsem se k tomu vyjadřovat.

Jenže rozhodčí dvakrát ukázal, že půjde brankovou situaci řešit s vidorozhodčím, pak ale nešel. Na tohle jste se jej neptali?

Abych pravdu řekl, tak ani nevím, že ukazoval na video. Jen se mi zdálo, že signalizoval gól a najednou prostě nebyl. Asi tam bylo něco, co nemělo být, proto jej neuznal.

Když jste dostali čtvrtý gól, hodně jste se na sebe zlobil…

Tak to je jasné, protože jsem jim na něj nahrál. Chtěl jsem ten puk z boku vyhodit mezi beky, ale nedal jsem to tak, jak bych si představoval a přihrál to rovnou Sýčkovi (Petrovi Sýkorovi, pozn. red.) na modrou a ten skóroval. V tu chvíli jsem si říkal, že když už namažu, tak musím zrovna jemu. Prostě ideální kombinace (ironicky).

Hned na úvod to ve finále pořádně jiskřilo

ZDENĚK JANIUREK ml.

Pardubice – Po relativně poklidném čtvrtfinále i semifinále dostávají souboje Vítkovic v play off pořádný náboj. Hned v úvodním utkání finálě viděla beznadějně vyprodaná pardubická hala několik ostrých soubojů a potyček. Souboj o mistrovský titul začal pěkně zostra.

K největší šarvátce došlo ve 47. minutě. Obránce Vítkovic Pavel Trnka napřáhl na modré čáře a vyslal na brankáře Haška téměř nechytatelný projektil. V tu samou chvíli se před pardubického gólmana dostala dvojice Treille – Nakládal, přičemž domácí bek přizvedl ostravskému útočníkovi hůl, která trefila Haška do obličeje. Vítkovice se v té chvíli dožadovaly branky, což rozhodčí potvrdil gestem naznačujícím, že půjde telefonovat videorozhodčímu. Vzápětí se však na ledě strhla potyčka. Pardubičtí hráči se rozhodli bránit svého brankáře.

„Náš hráč jede před bránu a jejich bek na něj skočí zezadu. Co on pak může dělat, jak ho může přeskočit? Tohle podle mě byla shoda náhod. Každý je alergický na to, když jde někdo do gólmana,“ zmínil vítkovický útočník Viktor Ujčík.

V následné bitce se strhla opravdová mela. Nejvíce se v pěstním souboji představili Trnka s Nakládalem a vítkovický obránce svému pardubickému sokovi pořádně naložil. „Tak to už k takovým zápasům patří, že se strhne nějaká ta bitka. Tam v podstatě šlo o to, aby si každý chytil svého, aby to nebylo dva na dva,“ shrnul Trnka.

Ten paradoxně dostal trest dvě plus dvě minuty za atak Haška, ke kterému se ale vůbec nepřiblížil. Když si pak jel zmíněný trest odpykat, vyslechl si ještě pořádnou snůšku nadávek od několika domácích fanoušků. Pořadatelská služba si jich při tom vůbec nevšímala. Trnka ale situaci ustál s klidem sobě vlastním: „Za ta léta už jsem na podobné věci zvyklý. To si každý sám přebere ve své hlavě. A že na mě křičeli? No to je fakt, ale nedá se to nijak komentovat, to byste museli slyšet sami,“ pousmál se na závěr.

Další potyčku diváci viděli v samotném závěru utkání, kdy se na ledě postupně vytvořily tři dvojičky bojujících ve složení Sičák – Havíř, Barinka – Nakládal a Klimek – Kolář. Z tohoto střetu si ale menší tresty odnesli jen Sičák s Havířem. Faktem ale zůstává, že do přímého boje o mistrovský titul výrazně promluvily emoce.

Střípky z hokejového finále - OPĚT Z POHLEDU OSTRAVSKÝCH ZPRAVODAJŮ

Ve finále bez Richarda Stehlíka

Pardubice – Bez pomoci slovenského reprezentačního obránce Richarda Stehlíka se budou muset obejít ve finále hokejisté Vítkovic. Urostlý bek se těsně před začátkem přímého boje o titul zranil na tréninku a sezona pro něj nejspíš už skončila.

„Jde o svalové zranění, podobné tomu, co měl Vladimír Sičák po sérii se Spartou. Vypadá, že to bude dlouhodobějšího rázu. Bohužel,“ posteskl trenér Vítkovic Alois Hadamczik.

Stehlíkovi se stal osudným nácvik herní situace, při které dojížděl puk za brankou, škobrtl a z ledu mu musel pomoci až klubový lékař. (jaz)

Vítkovičtí fandové se tísnili

Pardubice – Doslova jako sardinky v plechovce si připadali při prvním a druhém zápase hokejového finále fandové Vítkovic. Kapacita sektoru pro hosty neodpovídala zájmu příznivců modro-bílých a ti se museli na malém prostoru dost mačkat, aby vůbec z hokeje něco měli.

„No není to nic příjemného. Přitom nás přijelo jen něco okolo tří stovek a už tak tam nebylo pro nás místo. Zajímalo by mě, jak by to tady vypadalo, kdyby nás přijelo více. Hlavním problémem ale v Pardubicích není místo. Tím nejhorším je sloup, který brání ve výhledu. Minimálně třetina lidí kvůli němu neviděla polovinu plochy,“ poznamenal místopředseda vítkovického Fanclubu Tomáš Martínek. (jaz)

Tváře hráčů: kníry a pejzy

Pardubice – Skoro jako policisté z tuctového amerického detektivního seriálu ze sedmdesátých let dvacátého století. Tak ve finále extraligy vypadají hokejisté Vítkovic.

Není ničím neobvyklým, že se hráči v průběhu play off neholí a v závěrečných fázích bojů o titul připomínají spíše zarostlé loupežníky než bojovné hokejisty. Takovému vzhledu se část ostravského mužstva rozhodla vyvarovat a nevzhledné strniště zaholila. Většinu hráčů tak zdobí frajerské knírky pod nosem a mocné kotlety. Nejbizarněji v tomto směru vypadá útočník Vladimír Svačina, který svými fousy připomíná kombinaci Elvise Presleye a Antonína Panenky v nejlepších letech.

Start do finále? Nedůraz a bázlivost

Pardubice – V otevíracím souboji o zlato doplatili hokejisté Vítkovic na špatný úvod. Gólman Štěpánek byl v „provozní“ teplotě už po šesti minutách, kdy kryl pět těžkých střel perníkářů. Naopak Hašek se dočkal vůbec prvního finálového zásahu až o dvě minuty později.

„Věděli jsme, že to bude těžké, že na nás vlítnou. Snažili jsme se ten úvodní tlak ustát, začátku se nám moc nedařilo. Až pak jsme srovnali krok,“ řekl vítkovický bek Pavel Trnka.

Že hosté zapsali start do utkání dobře věděl i vítkovický asistent Kamil Konečný. „První třetinu jsme začali poměrně pasivně, i když jsme věděli, že by to byla naše smrt. Bohužel hráči se s tím nevypořádali. Pardubice měly nápor opravdu veliký. První třetina nakonec pro nás dopadla výsledkově velmi slušně. Stav 2:1 byl na tu převahu velice solidní.“

Pardubičtí si samozřejmě dobrý nástup pochvalovali. „Hlavní bylo, že jsme nastoupili, dali první gól, pak i druhý a v průběhu celého zápasu pořád vedli,“ těšilo domácí hvězdu v brance Dominika Haška, který kryl v utkání osmadvacet střel. „První třetina byla z našeho pohledu velmi dobrá. Nastoupili jsme hodně aktivně,“ podotkl trenér Pardubic Václav Sýkora.