Až se budete probírat jednotlivými soupiskami prvoligových celků, u jednoho týmu se jistojistě zarazíte. U HC Chrudim. Pod pečlivým dohledem Martina Hostáka se na východě Čech formuje pořádně silná parta. Černý kůň, nebo štika ligy? Jak chcete. Každopádně vězte, že Chrudim může od září vážně trápit těžké kalibry typu Ústí či Chomutova.

Už loni, v první prvoligové sezoně v historii klubu, se v případě Chrudimi nedalo mluvit o bázlivém nováčkovi. V mužstvu byla řada zkušených borců. A letos? Přibyli další ostřílení kozáci. Z Pardubic přišel centr Tomáš Blažek, z Benátek další muž z pardubické líhně Stanislav Procházka a dohodu s klubem stvrdil obránce Jiří Malinský. Že to nestačí? Tak poslední eso. O pozici v brankovišti se porve dvaačtyřicetiletý mazák Libor Barta.

V Chrudimi se samozřejmě nezaměřili jen na veterány. Do obrany přišli Petr Mocek (v minulé sezoně mistr slovenské ligy s Košicemi), Jakub Evan a Kamil Charousek. V jednání jsou ještě příchody brankáře Vošvrdy a obránce Vágnera. „Se současným stavem kádru jsem spokojený. Myslím si, že není vůbec špatný. Nebojím se říct, že je kvalitnější než loni. I když třeba není tak široký. Pokud by se třeba naskytla ještě možnost k posílení, tak ji samozřejmě vyhodnotíme,“ uvedl chrudimský lodivod Martin Hosták.

Kam kouč míří? V útočných řadách chybí střední generace. Góly by měly obstarávat buď třicátníci, nebo věkem junioři. Výjimku tvoří pouze Jan Šeda. „Přiznávám, že věkové složení v útoku není ideální. I když zase na druhou stranu hráči, kteří mají něco za sebou, mohou být týmu velice prospěšní. Od nich očekávám, že budou lídři, že mančaft potáhnou. A mladí pak přidají svižnost, dravost. Zase tak špatné to není, navíc v obraně je to ideální,“ ohrazuje se Hosták.

Více než měsíc před startem první ligy už mají v klubu stanovený jasný cíl. A tím je čtvrtfinále play off. Stále čerstvá vzpomínka na selhání s Benátkami v předkole vyřazovacích bojů (0:3 na zápasy – pozn. red.) nahání v Chrudimi všem nepříjemnou husí kůži. „Posilovali jsme se zejména proto, aby se Benátky neopakovaly. V základní části se chceme pohybovat v horní povině tabulky. Že bychom byli úplně na špici, to asi ne. Taková štika zřejmě nebudeme. V kádru sice zvučná jména máme, ale to neznamená, že budeme hrát nejlepší hokej v lize,“ říká Hosták. „Řada mužstev také posilovala. Podívejte na Olomouc, silné bude Ústí, nabitý bude Chomutov. Dobrý kádr majíi Hradec nebo Jihlava.“

V sezoně bude Chrudim profitovat z úzké spolupráce s Pardubicemi. Už nyní je v týmu několik juniorů, podle potřeby může Hosták využít také pardubické forvardy Semoráda, Zohorna nebo Bláhu. Východočeši sehrají deset přípravných zápasů, Tisport Cup hrát nebudou.