První hokejová liga pokračuje v rychlém tempu. Po pondělních zápasech 23. kola se už zítra koná následující dějství. Z trojice východočeských týmů se v domácím prostředí představí Hradec Králové a Vrchlabí. Chrudim zamíří na led tabulkového lídra do Chomutova.

St 17.30: KLH Chomutov (1. místo, 50 bodů) – Chrudim (16. místo, 21 bod).
Souboje lídra tabulky se soupeřem z opačného pólu bývají většinou jasnou záležitostí. Ale v případě tohoto měření sil by to nemuselo být tak jednoznačné.
Chrudimští totiž na tento severočeský celek umějí zahrát. Potvrzuje to velmi vyrovnaná bilance vzájemných soubojů po dobu působení Východočechů v I. lize. V Chomutově totiž Chrudim dokázala vyhrát 3:1, podlehla tam 1:2 v prodl. a jen jednou vyšla bodově naprázdno po porážce 2:5. Doma Chrudimští zvítězili také 3:1, pak 4:3 po sam. náj. a jen jednou podlehli 4:5 po sam. nájezdech.
Výsledkovou tragédii nečeká ani Tomáš Zohorna z pardubického Eatonu, který pomohl chrudimskému týmu ve třech zápasech a připsal si tři asistence. „Když jsem hrál dříve za Chrudim pravidelně, tak to byly v Chomutově vyrovnané souboje a nikdy jsme tam neprohráli rozdílem třídy. Snad podobný výkon podáme i tentokrát, favorita potrápíme a případně i vyhrajeme,“ uvedl Zohorna na webu HC Chrudim.
Nadějnou formu potvrdili Východočeši i v pondělním utkání s dalším kandidátem postupu do extraligy – Ústím nad Labem, kterému podlehli 3:4 po sam. nájezdech.
„S bodem jsme určitě spokojeni. Dnes se nám podařilo power play přetavit ve vyrovnávací gól a opět rozhodly nájezdy, které nám však letos bohužel vůbec nejdou,“ glosoval na tiskovce po utkání hrající asistent Tomáš Blažek.

St 18.00: HC VCES Hradec Králové (4. místo, 42 body) – SK Horácká Slavia Třebíč (8. místo, 34 body).
Hradečtí hokejisté v pondělí neprodloužili sérii čtyř výher v řadě. V Kadani prohráli 1:2 po samostatných nájezdech. Svěřenci kouče Jiřího Mičky přitom od poloviny zápasu vedli po gólu Volrába, ale dvě minuty před koncem zápasu je o vítězství připravil Balázs.  
„Myslím si, že remíza je zasloužená. Pravdou je, že jsme měli zápas dobře rozehraný, ale po individuální chybě jsme o vítězství přišli. Bylo to utkání o šest bodů a my jsme chtěli udržet rozestup mezi týmy v tabulce. A ziskem bodu se nám to částečně povedlo. Jsme spokojeni, i když jsme si vědomi, že jsme mohli přivézt více,“ řekl k pondělnímu duelu kouč Jiří Mička.
Dnes Východočeši přivítají Třebíč, s níž v prvním měření sil prohráli 2:3 po nájezdech. „Třebíč se nyní prezentuje v dobré formě. Pod novým trenérem vyhrála šest ze sedmi zápasů. Věřím, že utkání zvládneme tříbodově. Rovněž doufám, že nás přijdou povzbudit diváci,“ podotkl Mička.
Horáckou Slavii táhne především lajna s Obdržálkem a Nahodilem. Druhý jmenovaný ovšem utrpěl v pondělním duelu s Berounem tříštivou zlomeninu lícní kosti a je na marodce. V případě Hradce se teprve na dnešním dopoledním tréninku rozhodne, zda bude moci nastoupit někdo z trojice Koudelka, Křetínský a Moskal, která laborovala se zraněním.

St 18.00: HC Vrchlabí (11. místo, 31 bod) – SK Kadaň (9. místo, 33 body).
Vrchlabští hokejisté chytli druhou mízu a do rozhodující pasáže základní části soutěže nabrali dobrou formu. Poznala to již Chrudim a naposledy i Litoměřice, které na svém ledě nedokázaly svěřencům kouče Josefa Řeháčka vstřelit ani jeden gól.
„V Litoměřicích nám vyšel skvěle začátek, hráli jsme zodpovědně a dokázali jsme vstřelit dvě rychlé branky. Po celý zbytek zápasu jsme neudělali chybu a když jsme ubránili i dvouminutovou přesilovku pět na tři, bylo jasné, že utkání zvládneme,“ hodnotil pondělní duel Josef Řeháček.
Proti Kadani dnes sehraje vrchlabský celek možná jeden z klíčových zápasů. Na soupeře ztrácí dva body, a tak půjde o klasický duel o šest bodů, v němž spoléhají Východočeši i na podporu svých fanoušků.
„Kadaň je naším sousedem v tabulce a v utkání půjde o hodně. Jestliže chceme soupeře přeskočit a přiblížit se osmičce, musíme vyhrát. Pokusíme se Kadani vnutit svůj styl hry a navázat na předchozí dvě utkání,“ doplnil Josef Řeháček.

(pn, jt, to)