Závěrečná dvě kola rozhodnou o složení dvanáctky týmů, které svedou boj o vítěze první ligy. Obzvlášť důležitý zápas čeká dnes (ve středu 3. února) Vrchlabí na ledě Berouna.

Hokejisté Chrudimi nastoupí v domácím prostředí proti Kadani a celek Hradce Králové se pokusí odvézt body z horkého ledu v Ústí nad Labem.

ST 18.00: HC Chrudim (14. místo, 53 body) – SK Kadaň (8. místo, 63 body).

Oba soupeři mají pro dnešní zápas potřebnou motivaci. Kadaň chce bodovat, aby se udržela po dlouhodobé části nejhůře na 8. místě a zahájila předkolo play off na domácím ledě. Chrudimští, kteří v pondělí vybojovali zlaté body v odloženém utkání v Táboře výhrou 5:1, zase potřebují bodovat, aby si vytvořili co největší náskok před Salithem Šumperk v nadcházejících bojích o záchranu v play out. Proti Kadani mají Východočeši hodně kolísavou bilanci vzájemných zápasů. Zatímco v minulé sezoně vyhráli všechna čtyři utkání, v letošní uhráli z dosavadních tří duelů pouhý bod. „Alespoň v tom čtvrtém vzájemném utkání chceme nad Kadaní vyhrát,“ burcuje chrudimský trenér Pavel Rohlík.

ST 18.00: HC Slovan Ústečtí Lvi (1. místo, 114 bodů) – HC VCES Hradec Králové (4. místo, 76 bodů).

Ani jednomu z týmů už v tabulce o nic nejde. Ústí skončí po nadstavbové části suverénně na první pozici, Hradec už zase nemůže přijít o čtvrtou příčku, ale ani ji vylepšit. Na severu Čech by se tak mohlo hrát uvolněné utkání. „Mělo by to tak být, ale to neznamená, že do Ústí pojedeme na výlet. Taktika a nasazení musí být na patřičné úrovni, jinak to nemá smysl,“ říká hradecký asistent Jiří Slabý.

„Už jsme zahájili přípravu na play off. Do zápasu vstoupíme z náročných tréninkových objemů. S Ústím jsme sehráli vyrovnané zápasy, ale těžko jsme překonávali gólmana Salfického. Uvidíme, jak to bude nyní.“

Ve vzájemných zápasech zatím padalo velmi málo branek. Severočeši třikrát vyhráli po výsledcích 2:0, 2:1 a 2:1 po samostatných nájezdech. V hradeckém autobusu nebude tentokrát sedět trio hokejistů. Brankář Luňák má naraženou klíční kost a o práci v brankovišti by se měli stejným dílem podělit Alexa s Jágrem. Dále chybí obránce Nedbal, jenž má problémy s ramenem, a po autonehodě pauzíruje i Moskal (zablokovaná krční páteř).

ST 17.30: HC Benátky nad Jizerou (10. místo, 61 bod) – HC Vrchlabí (11. místo, 60 bodů).

Bitva o play off vrcholí! Existují dvě možnosti, jak si dnes hokejisté HC Vrchlabí mohou stoprocentně zajistit účast v předkole.
První varianta = tříbodové vítězství v Benátkách. „Bude to těžké. Ani soupeř ještě nemá nic jistého,“ uvědomuje si vrchlabský kouč Josef Řeháček. „Musíme se vrátit k zodpovědné hře a hrát s nasazením. Benátky mají docela pohyblivý mančaft. Hlavně nesmíme chybovat v obraně,“ klade Řeháček důraz na defenzivu. Do sestavy již může počítat s uzdravenými útočníky Hubáčkem a Látalem, z Kladna také přišel centr Čurilla. Naopak angína skolila Andrese a na marodce je opět s ramenem Beck.

Ve druhé variantě „jak do play off“ se dnes nepočítá s žádnými vrchlabskými body. V domácím duelu se Znojmem však nesmí bodovat ani v tabulce třináctý Beroun. Před Medvědy mají horalé čtyřbodový náskok a v posledním kole, kdy ve Vrchlabí dojde k vzájemnému souboji, už by nemohli být předstiženi. „Nebudeme spoléhat na pomoc někoho jiného. Do Benátek prostě jedeme vyhrát,“ uzavřel Řeháček.

(šp, pn, bog)

Na slovíčko s Filipem Landsmanem

Chrudim – Před sezonou měl být asi až třetí v řadě, ale svými výkony v brance si řekl o pozici jasné jedničky. O kom je řeč? O mladém, ještě ani ne dvacetiletém gólmanovi HC Chrudim FILIPU LANDSMANOVI, kterého jsme požádali o krátký rozhovor.

V sobotu jste zajížděli do Tábora, zápas se ale neodehrál. Co tomu bylo příčinou?
Už po příjezdu jsme viděli, že s ledem není něco v pořádku. Jako normálně jsme ale po rozcvičce šli na rozbruslení, a tam jsme zjistili, že je na ledě strašná rýha, úplně takový schod přímo v mém brankovišti. To se nelíbilo zejména našemu kapitánovi „Blážovi“ (Tomáši Blažkovi, pozn. autora) a šel to tedy řešit s rozhodčími. Ti také nebyli spokojeni, navíc brzy zjistili, že na druhé straně je to samé. Poslali nás proto do kabin. než to ledaři spraví. Čekali jsme asi dvacet minut, vrátili se na led, ale bylo to stejné. Znovu jsme šli proto do kabin, kde nám řekli, ať čekáme, že se to pokusí opravit. Dobu se nic nedělo, nikdo nevěděl, jestli hrát budeme nebo ne. Nakonec nám řekli, že se dnes hrát nebude, ať jedeme domů.
Už se vám ve vaší hokejové kariéře někdy něco podobného stalo?
Ne, já jsem to ještě nezažil. A doufám, že už ani nezažiju, nebylo to příjemné. Vůbec jsem se nemohl koncentrovat. Kdyby se mělo utkání začít, tak já fakt nevím, jak by to vypadalo… Hodinu sedíte v kabině a říkáte si: Budeme hrát? Nebudeme? Samozřejmě jsem zase celý vystydl… Bylo to fakt hrozné!
Vraťme se tedy k příjemnějším věcem, a tím je bezesporu středeční domácí výhra nad Šumperkem. Popište trochu toto střetnutí?
Bylo to určitě hezké utkání, on ten Šumperk není zase až tak špatný. Je sice až za námi, ale rozhodně byl dost nepříjemný. My jsme ale začali dobře a v úvodu druhé třetiny se zaslouženě ujali vedení. Moravané sice moc střel neměli, ale nějak nám tam dvakrát ujeli a vlastně z ničeho dali dva góly. Takže jsme se s nimi tahali až do konce, ale asi jsme si zasloužili vyhrát. I když musím přiznat, že jsme měli v samém závěru i trochu štěstí.
Jak si vysvětlujete, že vám stejný soupeř dá ve třech zápasech tři branky v power play?
My ty koncovky utkání celkově nějak nezvládáme. Navíc Šumperští mají velmi dobře naučené přesilovky, umí je sehrát. Při hře pět na pět takřka skoro nic nevymyslí, jsou celkově nulový a čekají na brejky, ale v početní výhodě bych je zařadil mezi jedny z nejlepších v celé první lize.
V této činnosti u nich vynikali zejména dva hráči, David Moravec a Jiří Hašek, kteří oba dva v pátek z mužstva odešli. A přesto tým hned v sobotu porazil 5:2 Havlíčkův Brod…
Oni jsou doma hodně nepříjemní, hraje se tam velice špatně a abych se přiznal, nemám to tam rád. Koukal jsem, že za Brod tam chytal Dominik Furch a to je asi stejný případ jako já, také se mu tam nechytá dobře. Oni dělají body většinou jen na domácím ledě, a i nás tam v play out asi nečeká nic snadného. Ale myslím si, že u nás v Chrudimi je porazíme vždycky!
V pondělí vás tedy čeká opětovný „výlet“ do Tábora, kde se snad už zápas odehraje (jak to dopadlo se dozvíte v krajské části Deníku), a hned ve středu hostíte na domácím ledě Kadaň. O ní se říká, že to je loňský Chomutov. Co na ní vymyslet?
Abych řekl pravdu, tak moc nevím. To je dost nepříjemný soupeř. Ze dvou zápasů na jejich ledě jsme jim dali jen jednu branku. Výborně tam totiž chytá Jarina. Někde jsem ale četl, že teď má jít do Chomutova a na střídavý start do Sparty, a kdyby s nimi nepřijel a nechytal, byla by to pro nás určitě výhoda. Uvidíme. Když ale budeme hrát to, co umíme, tak jsme s nimi schopni sehrát vyrovnanou partii a při troše štěstí je i porazit. Já se jich osobně nějak zvlášť nebojím. Myslím si, že když zahrajeme, jsme schopni doma porazit každého.

RADEK PECINA
Poznáte hokejistu Chrudimi podle druhé nápovědy?

Chrudim – Soutěž vytvořená na základě spolupráce Chrudimského deníku a HC Chrudim o zajímavé ceny pokračuje. Dnes můžete podle druhé nápovědy hádat jméno konkrétního hráče:

2. Hledaný hráč je nejstarším hokejistou HC Chrudim na pozici obránce.

Víte, kdo to je?

Pokud ano, tak své tipy na dalšího hledaného hráče posílejte na mailovou adresu chrudimsky@denik.cz, nebo písemně na Soukenická 154, Chrudim, 537 01. Vylosovaný výherce převezme cenu při některém z příštích domácích utkání HC Chrudim. (red)