Výběr trenéra Kariho Jalonena posílí útočníci Dominik Kubalík (Detroit Red Wings) s Martnem Kautem (San José Sharks), obránci Columbusu Blue Jackets David Jiříček se Stanislavem Svozilem a brankář Arizony Coyotes Karel Vejmelka. S hráči ze zámoří byl zejména v posledních týdnech generální manažer české hokejové reprezentace v intenzivním kontaktu.

„Všech pět kluků má za sebou velmi náročnou sezonu a je pozitivní, že i přesto mají velký zájem reprezentovat a pomoci českému týmu,“ řekl Havlát s tím, že většina z nich se trenérům bude hlásit už příští týden. „Dominik Kubalík se k národnímu týmu připojí před Českými hokejovými hrami, ostatní se do reprezentační přípravy zapojí už příští týden na kempu před dvojzápasem proti Rakousku,“ dodal.

Martin Nečas slaví další vstřelenou branku se svými spoluhráči.
Kariérní maximum i útok na Stanley Cup. Krajané zažívají za mořem životní sezonu

Vejmelka s talentovaným Jiříčkem mají šanci si zopakovat loňskou premiérovou účast na světovém šampionátu ve Finsku, Kubalík už je naopak v národním týmu zabydlený. Mezi roky 2018 a 2021 se účastnil třech MS, do toho přidal šikovný útočník i účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018.

Pro Martina Kauta jde naopak o vůbec první šanci zúčastnit se v dresu reprezentace velké akce. Třiadvacetiletý rodák z Brna si připsal v dresu San Jose a Colorada 36 zápasů, ve kterých nasbíral čtyři góly a stejný počet asistencí. První start na seniorském MS může čekat i dvacetiletého Stanislava Svozila, který je startům v juniorské WHL přidal i debut v NHL za Columbus Blue Jackets, za který odehrál dvě utkání.

Řada omluvenek

Generálnímu manažerovi národního týmu se naopak z rodinných důvodů omluvil bronzový medailista z loňského MS Tomáš Hertl, kterému se nedávno narodil druhý potomek. Do přípravy národního týmu se ze zdravotních důvodů nemohou zapojit ani Filip Hronek, Jan Rutta, Filip Zadina či Radim Šimek.

Maxim Zacharov (vpravo) ze Spojených arabských emirátů na hokejovém turnaji v Kazani
Bizár na hokejovém MS: Rusové září, najali si je šejkové. A soupeři nestíhají

Martin Havlát teď pečlivě sleduje vyřazovací boje NHL a AHL, ale případné další posily ze zámoří bude moct česká reprezentace ohlásit až po konci prvních kol play-off. „S trenéry jsme se shodli na některých hráčích, kteří aktuálně hrají první kolo play-off a které bychom případně měli zájem oslovit. Musíme ale nejprve počkat, jak dopadnou jednotlivé série, a až poté kluky po konzultaci s trenéry začnu obvolávat,“ uzavřel generální manažer národního týmu.