Tím pádem bylo jasné, že pokud Chrudimští vyhrají za tři body, proniknou na poslední chvíli do finálové šestky, což se jim po celkem jednoznačném průběhu i podařilo.

HC Hlinsko – HC Chrudim 2:7 (0:1, 0:3, 2:3)

Branky: 45. Brebera, 60. Sobotka – 8. a 60. Plch, 25. a 38. Kopečný, 33. Mlejnek, 46. Jiří Polák, 50. Kišš.

Utkání začalo oboustranně opatrně. První náznak šance přišel ve 4. minutě po chybě domácího Zídka, střelu Jana Poláka však bezpečně zlikvidoval brankář Saifr. S přibývajícím časem začali být Chrudimští stále více aktivnější a dvě minuty poté se povedl pěkný závar jejich první pětce, Novák ale v jasné příležitosti netrefil prázdnou klec. Pak přišly střelecké pokusy Jiřího Poláka a Kopečného, aby na konci 8. minuty poslal hostující tým do zaslouženého vedení z brejku Plch. Hra pak plynula v poklidném tempu a bez šancí až do 17. minuty, kdy se zjevil sám před Saifrem Dobiáš, vše však vyřešila vyrážečka pozorného hlineckého gólmana.

Úvod druhé dvacetiminutovky se nesl ve znamení domácích hokejistů o vyrovnání, opravdu pohledných akcí či vypjatých situací ale bylo jak šafránu. Až přišla 28. minuta, v níž dostal příliš volného prostoru v útočném pásmu chrudimský Kopečný a přes dva neúspěšné pokusy napotřetí prostřelil Saifra (0:2). A za pět minut bylo s Hlineckými ještě hůře. Po závaru první formace se puk odrazil na modrou k obránci Mlejnkovi, který střelou do poloodkryté klece navýšil vedení Chrudimi na tříbrankový rozdíl.

Od té doby začali hosté na ledě dominovat, o čemž svědčí situace ze 38. minuty, kdy se jim povedl brejk dvou na nikoho, a to by se mohl Saifr rozkrájet – Kopečný 0:4. Minutu před druhou sirénou se pak po dalším brejku, tentokrát dvou na jednoho, postavila střele Kalouse do cesty tyč.

Nelze napsat, že v poslední části už o nic nešlo, protože oba týmy se snažily rozvlnit síťku za soupeřovým gólmanem, přestože podvědomě tušily, že o osudu utkání už je rozhodnuto. Hrál se proto bezstarostný hokej. Ve 45. minutě se dočkali čestného úspěchu Hlinečtí, když střelou po ledě poprvé překonal brankáře Amenta Brebera. Za dvě minuty již ale hosté opět vedli o čtyři góly, pěknou kombinaci druhého útoku zakončil nekompromisní ranou Jiří Polák.

V 50. minutě pak upravil Kišš na 1:6. O sedm minut později nastřelil Ondřej Polák jen břevno soupeřovy svatyně, přesto se stav ještě dvakrát měnil, a to v poslední minutě. V ní nejprve snížil Sobotka, aby hned o 22 vteřin později podtrhl konečný výsledek a zaslouženou výhru Chrudimi Plch. Hosté se tak „za minutu dvanáct" vmáčkli do finálové šestky a okresní derby budou mít po Novém roce ještě další dvě pokračování.

Sestavy – HC Hlinsko: Saifr – Poskočil, Machovec, Koželuh, P. Hron – Dítě, J. Hron, Sobotka – Zídek, Chvojka, Králíček – Zdražil Tulis, Brebera.

HC Chrudim: Ament – Mlejnek, Urban, Seidler, Kalous, Machač, Burkoň – Plch, Novák, Dobiáš – Cvrček, Jiří Polák, Koreček – Kopečný, Jan Polák, Kišš – O. Polák.

První kolo nadstavbové části startuje již tuto neděli a oba naši zástupci vyráží na kluziště soupeřů – Hlinsko do Světlé nad Sázavou a Chrudim do České Třebové.

Trenéři se po zápase shodli, Chrudim vyhrála zaslouženě

Krátce po skončení hokejového derby mezi domácím Hlinskem a Chrudimí (2:7) jsme vyzpovídali oba lodivody zúčastněných týmů. Jejich hodnocení bylo vzhledem k výsledku pochopitelné.

Dušan Schweinfurter, trenér HC Hlinsko: „Bohužel dnešní utkání bylo jednoznačnou záležitostí hostů. Po první ještě jakž takž vyrovnané třetině přišlo naše mírné zlepšení, chvíli jsme hráli celkem slušně, jenže jsme nedali žádné góly. A pak přišly branky soupeře a bylo po zápase. Jsem hodně zklamán, protože naše hra postrádala snad úplně všechno, hlavně jsme nebruslili a celkově měli špatný pohyb po ledě.

Nicméně jede se dál. Postoupili jsme do elitní šestky a tím splnili vytčený cíl. Naše sestava je teď vinou zranění opravdu hodně oslabena, takže musíme nějak přežít poslední dvě utkání, která nám do konce roku zbývají odehrát. Pak doufejme, že se alespoň někteří hráči uzdraví a zase začneme podávat výkony jako před několika zápasy."

Jiří Polák, trenér HC Chrudim: „Myslím, že po celé střetnutí byl na týmech vidět rozdíl v motivaci. My ji měli velkou, protože výhrou Poličky v Brodě jsme dostali šanci do elitní šestky proniknout, zatímco Hlinsku, kterému chybělo několik hráčů základní sestavy, tak trochu o nic nešlo. Naši kluci odehráli dobré utkání. Měli jsme tlak, přidávali postupně góly, spolehliví jsme byli zejména při hře dozadu, takže s výkonem a pochopitelně i postupem mezi šest nejlepších týmů jsem spokojen.

Před sezonou jsme si říkali, že bychom ve finálové šestce měli být určitě. Nakonec jsme rádi, že se nám tam podařilo proklouznout na poslední chvíli, ale jsme tam. Teď uvidíme, co přinesou další kola."

Radek Pecina