První extraligový hokejový zápas finálové série s Vítkovicemi se v sobotu v Pardubicích i přes Den smutku vyhlášený při příležitosti polské tragédie nakonec uskuteční, ale bez doprovodných parádiček. „Před pardubickou ČEZ Arenou tak například bude chybět zábavní stan, kde jsme chystali prezentaci hokejové extraligy a různé další atrakce. Památku obětí leteckého neštěstí uctíme na začátku zápasu, až hokejisté obou týmů nastoupí na led, minutou ticha. Nebudeme také hrát státní hymnu,“ uvedl manažer hokejového klubu HC Eaton Pardubice Ondřej Šebek.

Víkendové kulturní a sportovní akce v kraji se navzdory sobotnímu a nedělnímu dni smutku k uctění polské tragédie většinou uskuteční v plánovaných termínech.

Hrát se v sobotu bude například první finálové utkání extraligy ledního hokeje mezi Pardubicemi a Vítkovicemi a ulicemi Pardubic se poběží i vyhlášený vinařský půlmaraton. Pořadatelé obou akcí však hned na jejich začátku uctí památku zesnulých minutou ticha a omezí doprovodné akce.

„Zrušili jsme zároveň doprovodný program, žádné veselí a zábava nebude. Na stolcích na startu budou ležet i kondolenční listiny, které po podpisu přihlášených sportovců předáme na polském velvyslanectví v Praze,“ uvedl pořadatel vinařského půlmaratonu Oldřich Bujnoch.
Narozdíl od zápasů 2. fotbalové ligy se však nejspíš nebudou posunovat začátky sobotních dopoledních zápasů okresních a krajských fotbalových soutěží; do pravého poledne, na kdy byla vyhlášená celostátní minuta ticha, se tak asi nestihnou dohrát.

„Doporučujeme všem našim klubům, aby před každým víkendovým utkáním ve všech soutěžích, tedy i mládežnických, byla minutou ticha uctěna památka obětí tragedie,“ stojí v komuniké Českého fotbalového svazu.

Právě na něj v úterý čekaly s rozhodnutím okresní fotbalové svazy ve východních Čechách.
Beze změn se uskuteční i 44. kolo nejvyšší soutěže basketbalistů. Také v jejich halách se před úvodním rozskokem bude držet minuta ticha.
Samozřejmostí by po celý víkend měly rovněž být vlajky na půl žerdi na všech veřejných budovách, radnicích a krajských úřadech, případně i černé prapory. Totéž se týká i všech jejich příspěvkových organizací.

Otázka pro: …Jaroslava Demla, primátora Statutárního města Pardubice

Jak Pardubice uctí památku obětí leteckého neštěstí u Katyně?
„Město Pardubice uctí památku obětí leteckého neštěstí vyvěšením černé vlajky,“ uvedl pardubický primátor Jaroslav Deml (na snímku) a dodal, že velké sportovní akce, jako je například Pardubický vinařský půlmaraton či oba dva zápasy hokejové extraligy, se budou konat podle plánu, zatímco jejich doprovodné akce budou zrušeny. Své pocity z polské tragédie pak vyjádřil v dopisu polskému velvyslanci: „V této pro Polsko těžké chvíli sdílím smutek Vašeho národa a jsem v myšlenkách s Vaší zemí, kterou tak nečekaně zasáhla ohromná tragédie. Nenalézám slova, která by dokázala zmírnit žal ze smrti tolika vynikajících osobností, z tolika lidských tragédií,“ prohlásil pardubický primátor.