Pardubice – Vítkovice 1:0

Hadamczikův soubor se oproti sobotě výrazně zlepšil, přesto to na dorovnávací bod nestačilo. Už třetí tým si láme hlavu co si počít s fantastickým Haškem. Na Dominátora Vítkovice vypálily za dvě bitvy 59 ran, ale puk za jeho záda dostaly jen v jednom případě. Eatonu zbývají dva kroky k zisku poháru. Ve středu se pokračuje v Ostravě (19.10).

Vítkovice začaly druhý zápas lépe, i přesto, že už ve 2. minutě Pineault střelou zápěstím rozezvučel tyč za Štěpánkem. Hašek měl daleko více práce než v úvodním duelu. V 7. minutě zpacifikoval volej Krenželoka, pak střílel nebezpečně Kvapil. Hosté byli ke gólu nejblíže při šanci Ujčíka, ale Dominátor mu v poslední chvíli sáhl do kličky vytrčenou holí. V první třetině zkoušel pozornost Štěpánka dvakrát také Petr Sýkora. První pumelice narazila na zadní hrazení, při druhé bombě nejlepšího kanonýra play off vytáhl vítkovický fantom parádní zákrok.

V 22. minutě se proháčkoval před Haška šikovný Kvapil, ale v pádu nestačil přesně zamířit. Pak přišla velká chvíle Daniela Rákose, který si najel do třetiny a parádní ranou trefil prostor nad Štěpánkovou lapačkou. Mladý pardubický forvard si užívá své životní chvíle. V Koukalově formaci nahradil zraněného Starého a záskok se mu daří neobvyklým způsobem. Trefil se už v prvním zápase finále, o den později se blýskl ještě lahůdkovější akcí. „V podstatě plním stejnou roli jako Honza Starý. Za to, že se mi střelecky daří, jsem tuze rád. Samozřejmě bych byl radši, kdybych byl v první řadě ne kvůli zranění spoluhráče, ale i tak je to moc pěkné,“ říká finálový snajpr.

Pardubice mohly přidat uklidňující trefu v přesilovce pět na tři, jenže Koukal před prázdnou klecí netrefil skotačící kotouč. Auditorium ČEZ Areny bylo na nohou před koncem druhé části, když se do sebe pustili hromotluci Cetkovský se Štefankou. A že se bylo na co dívat! Takřka minutovou bitku vyhrál na body pardubický borec, Štefanka se z ledu sebral až po dlouhém čase.

V závěrečné třetině Eaton díky skvělé defenzivě a bezchybnému Haškovi těsný náskok uhájil.

Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0

Muž zápasu: Daniel Rákos

Branky a nahrávky: 24. Rákos (Koukal). Rozhodčí: Houdek, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 0:0, navíc Cetkovský a Štefanka 5 + OK. Využití: 6:5. Diváci: 10194 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

HC Eaton Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele – Nahodil. Trenér: V. Sýkora.

HC Vítkovice Steel: Štěpánek – Sičák, Barinka, Rehák, Jurečka, Trnka, Kuboš, Voráček – Klimek, Štefanka, Krenželok – Ujčík, Svačina, Hruška – Kvapil, Burger, Treille – Szturc, Vrána, Selingr – Strapáč. Trenér: Hadamczik.

HLASY TRENÉRŮ

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): "Nástup vítkovického mužstva byl o poznání ledší než včera. Dost nás napadali, my měli problémy s rozehrávkou­. V první třetině jsme byli rádi za stav nuly na naší straně. Od druhé části jsme dostali víc do zápasu, do více šancí. Proměnili jsme situaci dva na jednoho, v přesilovkách nám skákal puk po brankové čáře. Mohli jsme soupeři odskočit o dvě branky. Ve třetí třetině jsme si zápas pohlídali, hráli jsme výborně dozadu a Vítkovice moc šancí neměly."

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Po včerejší prohře jsme dnes nastoupili do zápasu velmi dobře. Utkání bylo vyrovnané a mělo náboj finálového zápasu. Jsem spokojený až na proměňování šancí, protože jsme jich měli dost na to, abychom minimálně jeden dva góly dali. Přístup, nasazení, vůle, bojovnost, korektnost utkání tady byla. Věřím tomu, že doma se o titul ještě hodně popereme.“

ZPRAVODAJSTVÍ Z DRUHÉ STRANY BARIKÁDY (OD OSTRAVSKÉHO ZPRAVODAJE):

Štefanka: Jenom jsem se bránil…

ZDENĚK JANIUREK ml.

Pardubice – Hodně rozčíleně opouštěl pardubickou arénu útočník hokejových Vítkovic Juraj Štefanka. Nejen, že jeho tým prohrál, ale on sám musel skoro polovinu zápasu sledovat v šatně v televizi.

Na vině byla v podstatě nezaviněná bitka s útočníkem Jiřím Cetkovským, po které oba aktéři dostali trest na pět minut plus do konce utkání. Vítkovice, oslabené nepřítomností bojovného útočníka, nedokázaly vyrovnat a ve finále už prohrávají 0:2.

Důvodem Štefankova rozčílení však nebyl ztracený zápas. „Jen jsem se bránil. Vůbec nešlo o rovnocennou bitku. Z mé strany nešel jediný náznak úderu. I tak jsem ale dostal trest do konce. Tohle nechápu,“ těžce vydýchával Štefanka.

Z úvodního dvojzápasu finále jste si odnesl velké šrámy. V sobotu jste inkasoval pořádný hit a včera jste si to rozdal na pěsti s Cetkovským…

K té bitce bych chtěl v prvé řadě říct, že vůbec nechápu pravidla českého hokeje! Jeden se bít nechce, druhý ano, jeden se brání a druhý bije jako hluchoněmý a oba dostanou trest do konce zápasu. Z tohohle jsem hodně rozčarovaný.

Můžete tedy popsat tu šarvátku z vašeho pohledu?

Myslím si, že bylo dost jasně vidět, že od něj ustupuji. Bít jsem se nechtěl, ale ve chvíli, kdy mě začal mlátit do hlavy, musel jsem se začít bránit. Ani jednou jsem ho nepraštil a přesto mě vyloučili. Nechápu to… Slyšel jsem pak v televizi, jak to rozebírali nějací dva hlupáci a říkali kraviny o vyrovnané bitce. Nevím, jestli byla rovnocenná, když z mé strany nešel ani náznak úderu.

Sobotní srážka u mantinelu byla zase možná na hranici pravidel. Co si o ní myslíte?

No prostě mě srazil, což je vlastně v pořádku, i když puk jsem neměl. Pravdou je, že tam byl úder na hlavu. V NHL proti takovým zákrokům bojují, ale tady je to v pořádku. V žádném případě ale nechci vypadat ukřivděně.

Po tom střetu jste se ale dlouho vzpamatovával. Nebylo pro vás těžké jít hned další den do zápasu?

Bylo to o hodně horší, než v sobotu. Při tom střetu se mi zablokoval nějaký sval mezi lopatkami, ale když jsem měl ten adrenalin ze zápasu, tak jsem mohl dohrát. V noci mi to ale nedalo spát a ráno jsem měl velké bolesti. Ale doktor mi dal prášky a ty mi pomohly.

Z jakého důvodu jste Cetkovskému neoplatil jeho rány?

Dostali jsme před zápasem jasné pokyny: Neoslabovat mužstvo, nedělat hlouposti. Proto jsem se nebil.

Celá ta šarvátka vznikla kvůli skrumáži před Haškem. Pardubice si svého gólmana logicky hlídaly ale on puk neměl…

To není otázka na mě. Já vím co jsem viděl.

Druhý zápas už byl z vaší strany lepší, jenže i tak byl problémem Hašek v bráně…

Problém z Haška dělají novináři. Naším problémem je hlavně jejich obrana a naše slabá střelba.

Prohráváte dva nula na zápasy a série se přesunuje k vám. Myslíte, že tento vývoj obrátíte?

Vyhrát se dá vždy a stejně tak i prohrát. Pardubice hrají skvěle ale my teď budeme doma a musíme se odpíchnout. Jen tak to obrátíme.