REKAPITULACE STAVU
Kluci narození v roce 1998 by normálně letos hráli v juniorce, kam by ze staršího dorostu přišli hráči ročníku 1999. Ti by měli před sebou dva roky v této kategorii – až do dvaceti let.

Skutečnost je jiná. Osmadevadesátky skončily v mládežnických kategoriích a jejich jediný způsob, jak pokračovat ve výkonnostním hokeji je získání místa v týmech dospělých. Devadesátdevítky mají před sebou třetí rok ve starším dorostu, ale příští rok je čeká stehný osud – buď dospělí nebo konec s hokejem.

Někomu tahle koncepce vyhovuje, někdo s ní nesouhlasí. 
Zeptali jsme se trenérů a funkcionářů týmů, které budou hrát soutěž staršího dorostu v pardubickém kraji. Výjimku tvoří hlavní klub v regionu HC Chrudim, jehož starší dorost bude hrát v hradeckém kraji.

HC CHRUDIM 
Klub hrál loni ligu SD. Odpovídá trenér staršího dorostu Richard Bláha: „Hodně jsem tuhle koncepci rozebíral ze všech stran. Nejprve jsem se dost podivil, protože jsem měl pocit, že je to ohrožení hokeje v menších klubech. Pak jsem nabyl dojmu, že to vlastně odpovídá tomu, co jsem sám vždycky chtěl – hokej bude hodně regionální a nebude se nikam daleko jezdit při zachování úrovně. 
Teď jsem dospěl k názoru, že klubům, které mají problémy dát dohromady juniorku, to bude vyhovovat, ale klubům, které juniorku měly a byly spokojené s krajskou soutěží, to ublíží. Myslím, že kluci budou obecně končit příliš brzo s hokejem, a pokud nebudou mít místo v týmu dospělých, budou mít problém.

Já bych tu změnu viděl jinak: udělat jednu kategorii dorostu – od 15 do 17 let a druhou kategorii juniorů od 18 do 20 let. Bylo by to dobré téměř pro všechny kluby. Přinejhorším by někdo hrál se staršími a někdo s mladšími, ale teoreticky by mělo být časem dost hráčů pro obě kategorie. V regionech je tohle dost důležité.“

HC SKUTEČ 
Loni hrál krajský přebor. Odpovídá Michal Dalecký, trenér staršího dorostu: „Nás se to prakticky nijak nedotklo. V soutěži nám přibyl tým Třebíče, jinak budeme hrát s týmy, se kterými jsme hráli.

Zrušení juniorů se týká hlavně klubů z první ligy dospělých, kde většinou měli juniorské týmy v lize. I když se třeba juniorka na krajské úrovni hrála i u nás v pardubickém kraji, potýkala se s problémy. Menší města dávala dohromady juniorku s obtížemi. V kraji to bylo prakticky o pěti týmech. Litomyšl musela postavit společný tým se Skutčí, aby se dal dohromady kádr. A bylo to spíše o zábavě než o kvalitě.

Dorost u nás stejně budeme muset doplňovat hráči ročníku 2002, abychom starší dorost dali dohromady.
Zase – bude to problém klubů, které byly zvyklé hrát ligu. Ty asi pocítí úbytek kvality. Nám se vrátí někteří hráči z hostování v lize dorostu a my s nimi počítáme automaticky do týmu dospělých. Tam máme problémy s hráči, protože si nemůžeme dovolit přivést hráče odjinud. Takže počítáme s odchovanci. Chceme se během dvou tří let dostat do situace, že budeme hrát důstojnou roli v krajském přeboru v pardubickém kraji. Hráči ročníku 1999 a 2000 už by měli v krajské soutěži proto nastupovat.“

HC HLINSKO 
V loňské sezóně v krajském přeboru dorostu. Odpovídá Marek Brebera, trenér staršího dorostu: „Pro nás to bude znamenat, že zachráníme část starších hráčů v dorostu, protože my jsme neměli juniorku a kluci končili s hokejem. Věříme, že jim to může prospět, protože budou hrát a můžou naskočit do našeho „A“ mužstva. Máme tady dva tři šikovné dorostence, kteří už loni naskočili za dospělé. Bylo to třeba na pár minut, ale hráli. A těm rok navíc v dorostu pomůže a třeba budou v „áčku“. Je to také o docházce, o škole a jiných souvislostech. Celkově se pro nás nic nezměnilo k horšímu. Zlepšilo se to v tom, že udržíme kluky v dorostu. Ale budeme mít vlastně dva dorostenecké týmy, takže zase budeme muset vypomáhat mladšími hráči.“ 

HC CHOTĚBOŘ 
Loni krajský přebor dorostu. Odpovídá trenér staršího dorostu Václav Hospodka: „Můj názor je, že hlavně zrušení juniorky je nedobrá věc. Hodně kluků skončí s hokejem. 

Nikdo si asi neuvědomil, že tady nejsou jen extraligové kluby a extraligy, že jsou tady i krajské přebory. A u nás skončí hodně hráčů s hokejem. Do „áčka“ nám přešli dva ročníky! 

Myslím, že nejvíc problémů s tím budou mít ale prvoligové kluby. 

Zní to asi silně, ale je to zkáza hokeje. Řekl bych podle toho, že svazu nejde moc o regionální hokej.
Jezdím hodně po trenérských seminářích, protože mě to zajímá a viděl jsem, že i ligoví trenéři z toho byli docela otrávení.
Uvidíme, ale můj názor je, že to není dobré.“

HC LITOMYŠL 
Loni krajský přebor dorostu. Odpovídá David Večeřa, dlouholetý vrcholový funkcionář klubu: „My máme docela silný ročník 2000, hráčů ročníku 1999 mnoho nemáme, takže my se těšíme na tenhle způsob regionální ligy. My jsme nedali dohromady sami ani juniorku, museli jsme se spojit se Skutčí. 

Liga staršího dorostu pro nás bude minimálně na dva roky dopředu velmi zajímavá, máme hráčsky vystaráno a docela se těšíme na možnost utkávat se se silnějšími týmy.“

V názorech budeme pokračovat i v příštích dnech. Je vidět, že se různí, a to je asi dobře. Hokej snad neprodělá. (rb)