Asociace in-line hokejových klubů extraligy ČR udělala tečku za ročníkem 2012, který začal 28. dubna a skončil 24. června.

Po základní části ve dvou skupinách se pokračovalo v nadstavbě play off, ve kterém si mistrovský titul vybojoval IHC Slavia Praha, extraligu opouští Havířov. Slávisté ve finále porazili Olomouc 8:3. Bojovalo se i na opačném konci ligového pole. O sestupu muselo rozhodnout až třetí utkání, v němž zvítězily Tuněchody 2:0 a extraligu tak opouští Havířov. Do sezóny 2013 jej nahradí vítěz I. ligy Přerov.

Tomáš Půlpán na MS v Kolumbii

O udržení v extralize se zasloužili brankáři Vích, Vyčítal, dále obránci Bukač, Konečný, Pištora, T. Půlpán, Šplíchal, Šťastný a útočníci Kadlec, Kavalír, Musil (vyhodnocen jako nejlepší hráč mužstva), Nedvídek, Vlček, L. Půlpán, Macas, Hlaváček. Čtyři hráči z tohoto kolektivu se dostali do juniorské reprezentace ČR (T. Půlpán, Nedvídek, Konečný, Pištora), která je v současných dnech na Mistrovství světa v Kolumbii. Jediným hráčem Tuněchod, který splnil očekávání trenéra Tomaštíka je Tomáš Půlpán.

Konečné pořadí extraligy: 1. Slavia Praha, 2. Eagles Olomouc, 3. Devils Zlín, 4. Střída sport Pardubice, 5. Čerti Kladno, 6. Berounští medvědi, 7. Uherský Brod, 8. Mission roller Brno, 9. Hradec Králové, 10. Reflex Uherské Hradiště, 11. IHC Tuněchody, 12. Panthers Havířov.

Loňský sestup z extraligy postihl mužstvo Rakovníka, nahradily jej Tuněchody. Východočeský zástupce šel do nejvyšší soutěže s cílem: neudělat ostudu, nesestoupit a zvyknout si na nejvyšší soutěž, která je diametrálně kvalitnější než I. liga. Jaká byla realita, na to, ale i další naše otázky odpovídá JAN ŘIVNÁČ, předseda a trenér IHC Tuněchody.

Tuněchody nesplnily jediné

„Neudělat si ostudu, to se nám až tak úplně nepodařilo, protože porážka z Berouna 17:1 nebyla dle mých představ. Je sice pravda, že výsledek vůbec neodpovídá tomu, co se dělo na ploše. My jsme útočili, nedali góly, naopak soupeř trestal rychlými brejky a přesnou koncovkou. Nesestoupit, to se povedlo. Bohužel stalo se tak až v posledním možném zápase sezony. Do Havířova jsme jeli s cílem, rozhodnout o našem udržení ve dvou zápasech, ale radovat jsme se mohli až po posledním, třetím. Zvyknout si na nejvyšší soutěž? Doufám, že jsme se něco naučili, příští rok by se nám nabyté zkušenosti měly zúročit. Zjistili jsme, že je nutné mančaft ještě posílit, protože někteří hráčí nám neodvedli to, co jsme od nich očekávali. Proto se s některými budeme muset rozloučit, další přijmeme do našich řad. Do našeho hodnocení bych ještě chtěl dodat, že nás po celou sezonu drželi oba gólmani."

Tvrdý chleba nováčka

Tři porážky na hřištích soupeřů byly přímo děsivé. V Hradci Králové 8:1, na Slávii Praha 13:1 a již zmíněný debakl z Berouna 17:1. Ve skupině Západ skončily Tuněchody bez bodů, zatímco Havířov ve skupině Východ jednou vyhrál. V play out zástupce Chrudimska nejprve vypadl s Uherským Hradištěm po výsledcích 1:3 a 2:7 a přišly ty nejdůležitější mače proti Severomoravanům…

„Jedná se o tým možno říci naší úrovně s tím, že má více zkušeností, protože extraligu hrál dva roky. První zápas Havířov zřejmě podcenil, přijel s málo hráči a odjel s porážkou 7:4. My jsme si mysleli, že to na Moravě půjde samo. Tři klíčoví hráči mně však vůbec neodjeli a navíc jsem bohužel nemohl vzít s sebou další tři, kteří byli v nominaci juniorské reprezentace. Takže dost očesaný kádr jsem musel doplnit hráči „B" mužstva. Z pracovních důvodů nemohla odjet ani naše brankářská „dvojka", takže jsem musel nastoupit i já. Odvetu v Havířově jsme sice tlačili, ale góly střílel soupeř. Proto výsledek 6:3 pro domácí. Rozhodující duel se hrál krátce po prvním vzájemném měření sil. Vyhráli jsme jej 2:0 díky tomu, že jsme měli více sil."

Bude premiéra poučením?

„Věřím, že ano. Jak ohlasy naznačily, v I. lize je spousta hráčů, kteří by měli minimálně dostat šanci zahrát si extraligu. Otázkou je, zda případně oslovení borci budou chtít do této soutěže nastoupit. Oni totiž preferují hrát jen doma, nechce se jim nikam jezdit a pak, spoustu hráčů extraliga ani sportovně nezajímá. Samozřejmě máme nějaké typy, někteří hráči se nám sami hlásí. Ovšem někteří z nich preferují svůj vlastní klub, ve kterém chtějí zůstat. To byl důvod, proč třeba letos jsme neměli v týmu podle mě fantastického beka Alberta Poplera, který preferoval Outsidery, soutěž jen tak tak dohrál Pavel Kavalír (další hráč Outsiderů), který z pracovních důvodů s námi na několik zápasů neodjel hrají se o víkendech."

Jelikož většina inlineistů se přes zimu věnuje hokeji, v příštích dnech přejdou do letní přípravy ve svých mateřských klubech, aby opět příští rok, až jim skončí hokejová sezóna, oprášili kolečkové brusle a pokračovali dál na trochu jiné ploše a odlišnými puky v in-line hokeji.

JAROMÍR DOLEŽAL