Prohlášení HC Chrudim

Vedení klubu HC Chrudim, s. r. o., se rozhodlo za současných podmínek nepokračovat v I. lize ČR ledního hokeje v sezoně 2010/2011 v Chrudimi.

Existují tři hlavní důvody, proč v načaté práci nepokračovat. Všechny mají stejnou proměnnou, kterou je SMYSLUPLNOST.

1. Chrudimská hokejová mládež působí pod hlavičkou občanského sdružení, zatímco „A mužstvo“ je společností s ručením omezeným. Snahy o zastřešení celého klubu jednou společnou organizací vždy ztroskotaly na neochotě čelných představitelů občanského sdružení. Přes řadu jednání mezi oběma subjekty, kdy pro občanské sdružení nebyla zajímavá žádná z předložených nabídek včetně kvalitního vzdělávání současných trenérů mládeže s cílem zvýšit úroveň ledního hokeje v Chrudimi ve všech věkových kategoriích.

2. Klub je hrdým nositelem názvu města, které však pro prvoligový lední hokej v Chrudimi udělalo pramálo. Právě v době celosvětové krize může i drobná podpora municipality zachránit existenci sportovního odvětví. Naopak společnost patřící městu Chrudimi, Sportovní areály města Chrudim, s. r. o., spravující sportoviště ve městě, v této době zvýšila nájemné klubu za užívané prostory a ledovou plochy, ačkoliv klub před sezonou žádal o jeho snížení či úplné prominutí, jak bylo předjednáno se zástupci města. Přes veškerou snahu o nalezení dohody mezi vedením klubu a městem se nepodařilo po celou dobu působení současného vedení HC Chrudim, s. r. o. dojednat jakoukoliv podporu hokejistů s orlicí na prsou. I když HC Chrudim městu předložil řadu seriózních nabídek, nebyl ze strany zástupců města Chrudimi nejmenší zájem se jimi zabývat. Negativní postoj města pak klub poškodil i při výše zmíněných vyjednáváních o sloučení HC Chrudim, s. r. o. a Hokejový club Chrudim, o. s. v akciovou společnost.

3. Další alternativou k fungování chrudimského hokeje bylo posílení spolupráce s extraligovým partnerem v sousedních Pardubicích, která byla deklarována i uzavřenou smlouvou před zahájením uplynulé sezóny. Spolupráce se ukázala oboustranně plodná. A právě díky tomu po skončení sezony, začala jednání o případném majetkovém vstupu HC Eaton Pardubice, a. s. do HC Chrudim, s. r. o. za určitých podmínek.

V dané době byla tato varianta nejschůdnější pro zachování prvoligového hokeje v Chrudimi. Nakonec však letošní mistr O2 extraligy v pondělí 26. dubna 2010 vedení klubu oznámil, že od jednání odstupuje, ačkoliv ze sportovního hlediska měl vstup do klubu logiku. Důvodem tedy bylo finanční hledisko a nemožnost podílet se na celkovém rozpočtu, jak bylo původně předjednáno. Soudobá celosvětová ekonomická situace není jednoduchá, proto ani HC Eaton Pardubice, a. s. si v současnosti nemůže dovolit ohrozit svůj rozpočet. Jednání byla ukončena zhruba po měsíci.

Vedení klubu reaguje na článek: „Krach Chrudimi: V první hokejové lize končí!“ z Deníku ze dne 30. 4.2010, který vyšel ještě před oficiálním vyjádřením vedení klubu, aniž by byl osloven někdo z jeho zástupců.

HC Chrudim, s. r. o. má standardní závazky vyplývající z chodu klubu, které jsou v režimu splatnosti, avšak díky vyjednávání o prodeji obchodního podílu se některé posunuly do doby po splatnosti (např. doprava, výzbroj, výplaty hráčům za měsíc březen).

Většině hráčů byly smlouvy ukončeny k poslednímu únoru 2010 vzhledem k jejich dalšímu působení v HC Chrudim. Těmto hráčům byly uhrazeny veškeré závazky vyplývající z hráčské smlouvy. Ostatní hráči, kteří mají platné smlouvy do konce dubna 2010, budou z výše uvedených důvodů řešeny následně. Dále prohlašujeme, že veškeré závazky vznikající v průběhu sezony byly řádně placeny, včetně hráčských výplat, a nejsou vedeny proti klubu žádné právní kroky ze strany věřitelů,“ uvedl generální manažer klubu Petr Tankos.

Reakce Deníku

Pardubice – Vedení HC Chrudim s. r. o. vydalo prohlášení, které je sice velmi obsáhlé, ale bohužel i docela zkreslující.

V první řadě musíme podotknout, že jsme jednatele a generálního manažera klubu Tankose ve středu kontaktovali. Sice nás odkázal na pátek, že se k danému tématu vyjádří v prohlášení, ale už tehdy připustil, že prvoligový hokej v Chrudimi je ohrožen. Navíc vše ve čtvrtek potvrdil pro ČTK. Není tedy pravda, že bychom před vydáním článku „Krach Chrudimi: V první hokejové lize končí!“ neoslovili nikoho z klubu. To bychom si ani nedovolili.

Faktem je, že Chrudim skolily finanční problémy. Ostatně už na začátku sezony bylo zvláštní, když Petr Tankos prohlásil: „Udělali jsme takové opatření, že hráči přistoupili na padesátiprocentní základní mzdu,“ odvolával se v září na platební neschopnost sponzorů s tím, že ušlé peníze měli hráči dostat zpátky během podzimu.

V prohlášení HC Chrudim s. r. o. se tvrdí, že město Chrudim toho udělalo pro prvoligový hokej pramálo. Jenže podle místostarosty Petra Řezníčka hokejisté s městem o svých problémech vůbec nejednali: „Pokud by pan Tankos měl pocit, že Chrudim neměla hokeji pomoci, tak by v průběhu sezony mohl alespoň jednou přijít na radnici nebo zvednout telefon a zavolat. Vůbec nás nekontaktoval.“

A řada seriózních nabídek vůči městu? „Přinejmenším je to nepravda,“ řekl Řezníček a pokračoval: „Pokud se rozumí seriózním návrhem to, že se vytvoří akciová společnost, kde bude nějakým podílem pan Tankos, HC Eaton Pardubice, občanské sdružení HC Chrudim a eventuálně ještě město, a pan Tankos to jen tak utrousí před více než rokem na hokejovém střetnutí v Pardubicích, tak to nelze považovat za seriózní návrh.“

Stovky fanoušků, které nechtějí o první ligu přijít, by si zasloužily pravdu. „Požádáme o schůzku na radnici a chceme znát stanovisko města. Stojíme za HC Chrudim, první liga sem patří,“ říká předseda fan klubu Jan Čáslavka.

(ry)

Na předsezonní rozhovor s Petrem Tankosem se můžete podívat ZDE.