Okresní hokejové derby odstartovalo tlakem Hlinska, který byl zkraje utkání umocněn přesilovou hrou pět na tři. Zatímco domácím hokejistů se v početní převaze neurodilo, na straně soupeře výhoda jednoho muže v poli přinesla vedení. Navíc nastartovala velkou přesilovkovou jízdu Chrudimi.

Ještě do přestávky navýšili hosté v početní výhodě vedení, ve druhém dějství, jako přes kopírák, odskočili až na rozdíl čtyř gólů. Hlinsku se nevedlo. „Hráči nepředvedli nic, co by na soupeře platilo. Chybělo bruslení a důraz,“ zlobil se trenér Hlinska Radek Chlada.

Právě nevyužití úvodní dvojnásobné přesilové hry označil za klíčový moment celého derby: „Není možné se vymlouvat na to, že do utkání nastoupila řada hráčů po nemoci. V úvodu utkání jsme měli dostatek šancí, zcela zásadní bylo neproměnění úvodní přesilovky pět na tři.“

Na chrudimské straně byla pochopitelně spokojenost daleko větší, trenér Jiří Polák neměl svým svěřencům moc co vytknout: „Zápas jsme zvládli hodně dobře a troufnu si říci, že jsme ho měli celou dobu pod kontrolou. Chci celý tým za soustředěný a bojovný výkon pochválit.“ Radost mu mohou dělat také čtyři vstřelené branky při přesilových hrách, na které Chrudim v posledních zápasech velmi sází. „Věnujeme se jim na řadě tréninků, v poslední době jsme trochu pozměnili i přesilovkové formace. Je to ale také o štěstí,“ nepřeceňuje kvalitní čísla v početní převaze kouč Jiří Polák.

Další vítězství posunulo Chrudim již na druhou příčku tabulky, na lídra z Moravské Třebové nyní ztrácí pouhé dva body. „Je to obrovsky vyrovnané. Chceme být vpředu, abychom si mohli letos zahrát o medaile,“ nastínil plány Polák.

Do hry se během neděle dostal i třetí tým z chrudimského okresu – Skuteč. Ani v domácím souboji s Litomyšlí se skutečským hokejistům bodovat nepodařilo. S favoritem drželi krok do začátku druhé třetiny, ve které inkasovali hned čtyři branky. Gólostroj Litomyšle se nakonec zastavil až na pověstné desítce. Na domácí straně skórovali Felcman, Kmoníček a Jílek, výsledek 3:10 opět prohloubil rozdíl mezi devátou Skutčí a zbytkem startovního pole.

Krajská hokejová liga Pardubického kraje pokračuje ve středu dalším kolem. Rozjetou Litomyšl přivítá na domácím hřišti chrudimský tým, Hlinsko a Skuteč pocestují na ledy soupeřů. První jmenovaní se o šestou pozici tabulky porvou v Chotěboři, Skuteč pojede na led posledního Lanškrounu pro tři body. Do konce základní části zbývají dvě kola.

HC Hlinsko - HC Chrudim 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 51. Vlček – 8. O. Polák (Haltuch), 18. Kišš (Novák), 25. Kišš (Kalous, Plch), 33. Haltuch (O. Polák), 54. Kišš (Burkoň). Rozhodčí: Čížek – Shaffer, Bohuněk. Vyloučení: 7:5 + Zdražil (Hlinsko) a Klement (Chrudim) 5 minut + trest do konce utkání. Využití: 0:4. Diváci: 236. Třetiny: 0:2, 0:2, 1:1.
HC Hlinsko: Saifr – Sobotka, Beneš, Fink, Vácha, Vlček, Tulis, Zdražil, Chvojka, Homola, Cejpek, Králíček, Hron, Brebera, Plachý, Pazourek, Havel.
HC Chrudim: Cvrček – Pilař, Burkoň, Budinský, Urban, Macháč, Klement, Kalous – Polák Jiří, Polák Jan, Haltuch, Novák, Karásek, Štěpánek, Kišš, Koreček, Plch, Polák Ondřej, Kubal, Dobiáš.

Petr Dejnožka