Hokejoví fanoušci v regionu do pozoru! Poslední zářijovou sobotu začíná téměř šestiměsíční seriál nazvaný krajská liga mužů 2018/19.

Že tahle soutěž příznivce přitahuje jako magnet, o tom není sporu, vždyť připomeňme, že finálovou sérii minulého ročníku mezi Moravskou Třebovou a Českou Třebovou sledovalo na zaplněných stadionech v pěti zápasech dohromady bezmála šest tisíc diváků.

„Stupně vítězů“ z předchozí sezony měly tuto podobu: 1. Moravská Třebová, 2. Česká Třebová, 3. Hlinsko. Zde je nutno hledat favority, nicméně jejich okruh je širší. Zásadní slovo chtějí říci mančafty, jimž minulý ročník nevyšel podle vlastních představ (Choceň, Světlá), stejně jako celky, které vyhořely v play off (Chrudim), nebo takové, jež se pozoruhodně posílily (Litomyšl). Je na co se těšit!

Úvodní program
1. KOLO (neděle 30. září):
Moravská Třebová - Skuteč,
Česká Třebová - Lanškroun,
Hlinsko - Světlá,
Litomyšl - Choceň,
Chrudim - Chotěboř.

Kluby

V minulé sezoně startovalo v krajské lize jedenáct týmů, nyní jich bude o jeden méně. Už v průběhu předchozího ročníku odstoupila Ledeč nad Sázavou, nepřihlásila se rezerva Havlíčkova Brodu a těsně před zahájením soutěže odstoupil HC Spartak Polička, kterému se nepodařilo dát dohromady kolektiv schopný konkurence v krajské lize. Novými „tvářemi“ budou hokejisté z Lanškrouna a Skutče, ti se vracejí po působení v krajské soutěži Královéhradeckého kraje.

Systém

Účastníci krajské ligy odehrají nejprve základní část dvoukolově každý s každým. Ta se bude hrát od 30. září do 2. prosince. Následně dojde podle umístění mužstev k rozdělení na dvě nadstavbové skupiny: o 1. - 6. resp. 7. - 10. místo. V té horní budou mít všechny týmy zajištěn postup do play off, ve spodní se bude bojovat o zbývající „vstupenky“ do čtvrtfinále. Krajská liga vyvrcholí v play off o titul a v Poháru Vladimíra Martince, který si zahrají celky z 9. a 10. místa skupiny B a vyřazení čtvrtfinalisté. Mistr ligy bude znám nejpozději v neděli 24. března 2019. Pro zajímavost, finalisté mohou v sezoně sehrát maximálně 43 utkání.

Nižší cíle mít nelze

Coby obhájci prvenství jdou do akce hráči HC Slovan Moravská Třebová. V jejich kádru nedošlo k převratným změnám, většina důležitých opor zůstala (mj. Langr, Čikl, Pavlovský, Aulehla, Augustin a další), tudíž klub vyhlíží po právu další úspěch. „Nemůžeme mít nižší cíle než ty, co odpovídají loňskému výsledku. S play off počítáme, i když situace bude svízelná, tento ročník bude ještě vyrovnanější. Záležet bude na tom, jak rychle se kádr sehraje, o bojovnost hráčů a podporu fandů se nebojím,“ řekl manažer Pavel Kršňák.

KL Pardubicka 2018/2019:

HC Kohouti Česká Třebová,
HC Spartak Choceň,
HC Hlinsko,
HC Skuteč
HC Litomyšl,
HC Slovan Moravská Třebová, HC Chotěboř,
HC Chrudim,
HC Světlá nad Sázavou,
TJ Orli Lanškroun

To v hájemství českotřebovských Kohoutů došlo přes léto k daleko většímu průvanu. v kabině se hlásilo jedenáct nových borců. I proto zní z tábora druhého týmu loňské krajské ligy spíše opatrnější hlasy. „ O nejvyšší příčky si samozřejmě chceme zahrát, ale bude to těžké. Zdá se, že do soutěže přichází stále více kvalitních hokejistů. Hrát rok co rok ve špičce, nebo dokonce bojovat o první místo, není vůbec snadné,“ vyjádřil se pro klubový web kapitán týmu Michal Šejba.

Zajímavě posílili svůj kádr v Litomyšli, jejíž barvy oblékne i Aleš Holík, hráč s extraligovými zkušenostmi. „Cílem je postoupit do play off z co nejlepšího místa. Stoprocentně chceme patřit do elitní pětice,“ varoval budoucí soupeře asistent trenéra Bohumil Jakubec.

Na široký a kvalitně trénovaný kádr bude spoléhat Chrudim, o kvalitní jména (mj. Vácha z Chotěboře či Vlček z České Třebové) doplnilo sestavu Hlinsko a také myslí vysoko. Propadák rozhodně nechce opakovat Světlá, ta sáhla při posilování do havlíčkobrodských vod. Druhý zástupce z Vysočiny z Chotěboře disponuje také dobrým kádrem a umí kdykoli překvapit. I choceňský fanoušek by se od Spartaku rád po delší době dočkal lepší sezony.

„Vlčáků“ je zkrátka hodně a za těchto okolností čeká na oba dva skromné nováčky pořádný křest ohněm…