Vedení HC Chrudim opět připravilo pro diváky řadu doprovodných akcí. Tou největší je bezesporu ta s názvem „Chrudimské červené peklo“. Pořadatelé vyzývají všechny své fanoušky, aby přišli na hokej v červeném a vytvořili tak v posledním utkání druhé ligy jednobarevnou a bouřící kulisu. Při minulém zápase s Technikou Brno dostalo prvních 800 diváků stylové červené tričko a tak si jej nezapomeňte vzít sebou. Na koho se ale nedostalo, nebo z nějakého důvodu na utkání chyběl, může si vzít něco jiného červeného.

Chrudimský klub má ale pro diváky i další překvapení. Každý návštěvník obdrží u vstupu kupón na jedno pivo či limonádu zdarma! A to je při předpokládané návštěvnosti větší než tisíc diváků určitě pěkný dárek. Na utkání ale nebudou chybět další akce, na které si již věrní fanoušci určitě rádi zvykli. Tři vylosovaní diváci získají dárky od HC Chrudim (kšiltovka, tužka, nástěnný kalendář, plakát, taška či přívěšek na klíče), další tři si odnesou konzumační lístky v hodnotě 200Kč do zdejšího Baraka Baru a jeden šťastlivec získá originální červený dres z letošní sezony. Na zápase nebude chybět ani prodej dresů (á 400Kč) a u vstupu obdrží každý návštěvník zdarma Chrudimský deník.

Hokejový klub myslí i na nejmladší diváky. Žáci chrudimských základních a středních škol mohou jít na zápas úplně zdarma. Stačí jediné, musí si rezervovat vstupenku ve své škole a pak si ji vyzvednout ve vestibulu zimního stadionu.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že krom hokejového zážitku si diváci přijdou na své i mimo samotné utkání, a proto by žádný sportovní fanoušek neměl na zápase chybět. Pokladna na zimním stadionu bude otevřena dvě hodiny před začátkem utkání.

Slavilo se už cestou domů z Brna

Brno - Je pondělí 7. dubna, čas 20.13 hodin a na zimním stadionu místní Techniky odpočítávají příznivci východočeského týmu poslední vteřiny čtvrtého zápasu kvalifikace o první ligu mezi Technikou Brno a HC Chrudim. Tři, dva, jedna, konec!!!! Chrudimští vítězí 4:3 a poprvé v historii klubu postupují do první ligy, tj. do druhé nejvyšší soutěže v České republice.

Nikdo se proto také nemůže divit, že závěrečná siréna odstartovala davové šílenství, a to jak na kluzišti, tak v hledišti. Hráči na ledě utvořili kolem brankáře Hrazdíry veliký poskakující balík, po roztržení berou Buchal se Žákem do rukou červeno-bílo-černou vlajku a mávají s ní tak, že by v dřívějších dobách dostali vyznamenání i na oslavách Svátku práce. Na tribuně se zase příznivci Východočechů (a že jich do moravské metropole přijelo požehnaně) objímají, překřikují, k vidění jsou i slzy radosti.

Ale to už putuje přes mantinel z rukou fanoušků pivní sud nastříkaný v klubových barvách a podepsaný všemi hráči. Ti jej také přejímají s úctou a zvedají jej nad hlavy, jako to dělají v zámořské NHL hokejisté se slavným Stanley Cupem. Sud putuje od jednoho k druhému, až si na něj nakonec útočník Jaroslav Buchal sedá, dává si ruce křížem přes břicho a s úsměvem od ucha k uchu tak dává všem najevo, že je hotovo!

V té době jsou již ale fanoušci naskládáni a nalepeni na plexisklo mantinelu, plácají si s přijíždějícími hráči, navzájem si tleskají a hlavně každý něco křičí a povykuje. Úsměv na tvářích vyloudil (škoda, že nikde nebyla k mání kamera) zejména mladý tatínek s pětiletým synem, kterého vysadil na plexisklo, jednou rukou jej přidržoval a tou druhou, zatnutou v pěst, neustále „hrozil“ a mával do skandování. Hošík mu v tom zdatně sekundoval oběma malými pěstičkami.

Konečně dochází k jakés takés organizaci a hned je na světě první společný pokřik: „Prvoligoví, prvoligoví…“ Následují samozřejmě další - „Tak už jsme tam, už jsme tam!“ - a nechybí ani fanklubácká hymna:

My jsme ti fanoušci,
my jsme z Chrudimi.
Nejhezčí kluci na světě.
HC Chrudim fandíme,
každého porazíme,
druhou ligu my vyhrajeme!

Bujaré veselí ale zdaleka nekončí. Po odchodu hráčů z ledu se fanoušci přesouvají k autobusu a radostně čekají na „své hrdiny“. Ti mezitím podstupují v šatně velikou šampusovou sprchu a po osprchování také vodou se vydávají do vřavy všeobecného veselí, kde jsou vítáni bouřlivým jásotem. Pivo začíná téct proudem.

Jeden z chrudimským příznivců sedí na nějakém betonovém patníku, kroutí hlavou a neustále opakuje: „Jsme tam, jsme tam! Dvacet let chodím na hokej a konečně jsem se dočkal.“ Jiný mu přitakává a dodává: „Jaká je to symbolika. Konečně jdeme do ligy a střídáme tam Prostějov, který nás tam podvodem nepustil před patnácti lety.“ Má přitom na mysli baráž ze sezony 1992/93, kdy v posledním zápase stačila Chrudimi v domácím zápase v havlíčkobrodské Kotlině (na otevřeném zimním stadionu v Chrudimi byl již led dávno rozpuštěný) s Prostějovem remíza, rozhodčí Parýzek ale tehdy neuznal Východočechům jasnou branku a po výhře 4:3 se nakonec z postupu radovali Moravané.

Po dlouhé době konečně nastupují hráči i fanoušci do přistavených autobusů, ujedou však jen zhruba půl kilometru a již zastavují u první benzinové čerpací stanice. Dvě tamní čerpadlářky - prodavačky se asi ještě teď vzpamatovávají ze šoku, když se na ně z ničeho nic vyřítila asi stovka „šílenců“. Všichni nakupují alkoholické zásoby na dlouhou cestu domů. Jedna z dam jen stačila hlesnout, zda-li je všem více než osmnáct let, ale odměnou jí byl jen všeobecný smích. Starší chlapík, který zrovna tankoval benzin, se také nestačil divit: „Vy jste něco vyhráli?“ byla jeho první slova. „A co, basketbal?“

Cesta pokračuje a podobné „přepadení benzinek“ se ještě dvakrát opakuje. Konečně je tu ale Chrudim, prvoligové to město! Před kruhovou křižovatkou u Hypernovy začínají hráči v prvním autobuse skandovat „Kolečko, kolečko!“, ale zamyšlený řidič si jejich přání uvědomuje až při výjezdu směrem k nemocnici. Na druhou stranu se mu nelze divit, skandování, zpěv a různé pokřiky začaly již krátce po vyjetí z Brna a kdyby je měl poslouchat a k tomu řídit, asi by se mohl hned po příjezdu přihlásit „k Chocholouškovi“. Na svůj omyl je ale ihned upozorněn se slovy, že jestli nebude vítězné kolečko, jel dnes naposled… Proto mu nezbývá nic jiného, než zajet s autobusem k hotelu Bohemia a tam za bujarého pokřiku třikrát kruhák obkroužit.

Po příjezdu na zimní stadion mu však služba ještě nekončí, hráči se po vybalení věcí v kabině nasoukají nazpět a nechají se odvézt k jedné z místních diskoték, kde zábava pokračuje do ranních hodin. Mají přece co slavit, vyhrát soutěž a postoupit a třídu výše se sportovcům nedaří každý den.

Radek Pecina