Nezačít rozhovor s generálním manažerem prvoligových hokejistů HC Chrudim PETREM TANKOSEM otázkou, jak je spokojen s pátým místem svého mužstva po základní části snad ani nejde…
Toto je fantastické umístění, se kterým snad nikdo před sezonou ani nepočítal. Takže spokojenost je zcela absolutní! Kluci na ledě makají, kolektiv šlape, co víc si přát? Potěšitelné navíc je, že jsme schopni v této soutěži porazit kohokoliv, to znamená i týmy z té první silné čtyřky, které jsou trošku někde jinde než ostatní.

Teď mužstvo čeká nadstavbová část. Co říci k ní?
Samozřejmě, že nejlepší by bylo, kdybychom na této skvělé příčce vydrželi i po nadstavbě. To by bylo super. Moc bych si přál, abychom dále hráli dobrý hokej, aby se nikdo nezranil a aby vše šlapalo jako doposud.

Máte v plánu ještě nějaké posílení kádru?
Mít plány je jedna věc, realita je věc druhá. Dobří hráči ale nejsou moc k mání! Na druhou stranu – mužstvo zatím šlape, jsme tam, kde jsme, takže proč posilovat?! Aby teď přišel do dobře zavedeného a fungujícího mančaftu nový hráč, to by opravdu musel být fantastický hokejista. Pecka, která by znamenala výrazné posílení. Myslím si, že aby přišel někdo jen proto, že někdo přišel, je zcela zbytečné. Naopak by to mohlo jen rozhodit vztahy v kabině. Samozřejmě máme něco rozjednaného, zejména ve vzájemné spolupráci s extraligovými Pardubicemi, ale abych vám teď řekl nějaké konkrétní jméno, to ode mne nečekejte. Každý rok se snažíme přivést do kádru nějakého zkušeného a mediálně známého hráče, beru to trochu jako odměnu fanouškům za jejich přízeň, takže doufám, že i na příští sezonu zase něco vymyslíme.

Abychom jen nechválili. Hodně vzruchu přinesl odchod zkušeného útočníka Davida Pospíšila…
Jeho odchod je pro mne uzavřená kapitola a já bych se k tomu již více nevracel.

Jenže on v týmu zastával i funkci sportovního ředitele mládeže. Jeho odchodem tedy vznikly změny i na tomto postu?
V tomto období, co tady David tuto funkci zastával, se spousta věcí teprve dolaďovala a připravovala, takže si myslím, že to takový zásah do naší koncepce nebyl. Navíc ho nahradil Marek Zadina, což je úplně stejná a adekvátní náhrada. Asistenta mu ještě dělá asistent trenéra Hostáka Jiří Zavoral, který má také s prací u mládeže velké zkušenosti, působil například v Pardubicích. A tito dva lidi, když dají svoji filozofii dohromady, tak by to mělo přinést výsledky.

Takže sloučení prvoligového týmu a ostatních žákovských družstev už je definitivní?
Ano. Chceme, aby první liga a mládež byla jak se říká pod jedněmi křídly. Zrovna nedávno jsem byl na schůzce s trenéry a vedením mládeže, a můžu zodpovědně prohlásit, že tito mají jednu velkou devizu, a tou je, že mají hokej rádi! A to se v současné době už moc nenosí, něco mít jenom rád. A můj názor je, že když se k těmto přidá několik dalších lidí, kteří mají zase jiné zkušenosti, tak by se mohl vytvořit docela dobrý tým, který jednou něco dokáže. Samozřejmě to ale nebude hned.

Vy osobně sledujete výsledky juniorů, dorostu, případně starších a mladších žáků?
Abych se přiznal, tak moc ne. Nemyslím tím však, že by mne to nezajímalo, spíš na to není čas. Ale právě ti lidé, kteří u toho budou, by mě o stavu, jak to s mládeží vypadá, měli informovat.

Je tedy tendence, aby junioři a dorost letos postoupili do ligy?
Určitě by to bylo moc dobré. Takhle je to moc velký skok, jít hrát z krajských soutěží do ligového týmu. Ta soutěž je někde úplně jinde. Již jsem to několikrát říkal, a zopakuji to klidně znovu, že za tu dobu, co jsem u chrudimského hokeje, jsem viděl v juniorce několik talentů, kteří, a tomu věřím, kdyby hráli proti ligovým týmům ve vyšší soutěži, už teď mohli být minimálně v našem A týmu. Samozřejmě je to takový běh na dlouhou trať, ale rýsuje se zde nějaká spolupráce s Pardubicemi a vždycky se to dá nějak vymyslet, aby nakonec byli všichni spokojeni.

Co říci závěrem?
Byl bych hrozně rád, kdyby si sportovní fanoušci z Chrudimi a okolí našli cestu na zimní stadion a hokej, potažmo sport celkově si zamilovali. Aby se návštěva na zápasech zvedla. A že to jde, ukázalo třeba utkání s Kometou Brno. Ale teď nemám na mysli jenom hokej, naopak to myslím celkově. Hraje se tady velmi dobrý futsal, také fotbalisti bojují na špičce tabulky, takže bych si přál, aby se diváci na chrudimský sport naučili chodit, v zimě navštěvovali hokej a futsal, v létě fotbal, a aby se o Chrudimi začalo říkat, že se z něj stalo sportovní město.

Radek Pecina