V neděli večer odstartovaly vyřazovací boje, vyvrcholení sezony hokejové Krajské ligy mužů. Jedna ze sérií play off k sobě svedla dva okresní rivaly Chrudim a Hlinsko. Prvně jmenovaný tým je sice coby vítěz základní části favoritem, ale starou známou skutečností je, že v této části se začíná od nuly. A to se plně potvrdilo hned v prvním souboji, kdy nakonec sice Chrudim vyhrála, ale na vítězství se pěkně nadřela, a navíc měla i trochu toho potřebného štěstíčka. Nechme se překvapit, jak se oběma celkům bude dařit již zítra, při druhém zápase série, a to na hlineckém ledě.

Chrudim - Hlinsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 18. Cvrček, 53. Plch - 28. Hron.

Po dlouhé době slušně zaplněná chrudimská hala viděla slavnostní úvod, když oba týmy nastoupily na ledovou plochu za vítání mladých chrudimských hokejových nadějí. Pak se již začalo hrát a do prvních šancí se dostali domácí Ježek a Seidler, na druhé straně měli blízko ke gólu Pazdera, Šuvara a Bureš. Udeřilo ale až v 18. minutě při třetí přesilovce domácích, kdy Budinského střelu od modré přesně tečoval Cvrček. Hned o minutu později měl možnost vyrovnat Šuvara, nezamířil však přesně. Kromě jediného gólu zazvonily v této části hry na obou stranách tyčky. První třetinu zhodnotil Antonín Dalecký, příznivec Hlinska: „Drží nás gólman, domácí jsou bruslařsky lepší, škoda v oslabení špatného vyhození kotouče na Budinského, po jehož střele padl první gól." První přestávku vyplnil minizápas chrudimských hokejových nadějí.

V nástupu do prostřední části měli domácí výhodu další přesilovky, ze které, jakož i následně z dalších, nic nevytěžili. Přesto střelecké příležitosti na obou stranách přibývaly. Spalův „pozdrav" zneškodnila Amentova lapačka, na druhé straně se neujala střela Dobiáše. Ve 28. minutě se hosté prezentovali rychlou akcí, kdy nejprve Šuvara vyšťouchl obránci puk, našel ním Boguaje, ten jej následně předal Hronovi a posledně jmenovaný z voleje srovnal na 1:1. Hlinecké vyrovnávací gól povzbudil, začali být agresivnější. Ve 33. minutě si dokonce udělali z branky Amenta střelnici, Pazdera ale ani do třetice na chrudimského gólmana nevyzrál. Do dalších příležitostí se dostali Hron a po vyhraném buly Šuvara, stav se však neměnil. Druhou třetinu zhodnotil Milan Kišš, otec domácího hráče Marka: „Hlinečtí dobře bránili, nepouštěli nás do akcí, navíc hrozili z brejků. Kluci musí hlavně využívat šance a více střílet. Teď jdu synovi do kabiny domluvit, ať pořádně zaberou." Druhou přestávku vyplnila volnou jízdou na hudbu z muzikálu Fantom opery 13letá Karolina Kutílková z Kraso Chrudim a za své vystoupení sklidila zasloužený potlesk.

Závěrečné dějství začalo průnikem Štěpánka, naštěstí pro domácí Hlinecké do vedení neposlal. Při další přesilovce Chrudimští roztočili v obraně soupeře „kolotoč", avšak bez zakončení. Vzápětí hosté i v oslabení natropili domácím hodně starostí. S blížícím se koncem vzrůstaly na ledě i emoce a přibývalo vyloučení, za nesportovní chování navíc Spal kromě trestu za vražení obdržel „desítku". V poslední desetiminutovce Wasserbauer v oslabení ohrozil chrudimskou branku, na druhé straně zůstala nevyužita akce dvojice Ježek Králíček. Rozhodnutí padlo v 53. minutě, kdy z přihrávky Kišše dopravil puk za záda gólmana Veselého Plch 2:1. V čase 58:09 si vzali hosté oddechový čas, odvolali brankáře a hráli power play. Při ní předložil Pazdera přesný pas na Šuvaru, ten jel sám na Amenta, ale chrudimský gólman skvělým zákrokem svůj tým podržel. K ničemu dalšímu vážnějšímu se již hosté nedostali, naopak si ještě oddechli, když kotouč po střele Ježka těsně minul opuštěnou klec.

Stav série je tak 1:0

Sestavy HC Chrudim: Ament Formánek, Vích, Budinský, Zrůst, Langr, Dvořák, Brychta Kišš, Plch, Dobiáš Cvrček, Polák, Ondráček Brožek, Ježek, Seidler + Králíček. HC Hlinsko: Veselý Pazdera, Spal, Wasserbauer, M. Černý, Vondráček, Šír Štěpánek, Tulis, Havel Hron, Bureš, Boguaj Zdražil, Šuvara, Havelka.

Jiří Fibiger, trenér HC Chrudim: Kladem je naše vítězství, mínusem velké množství neproměněných přesilovek. Jsme pochopitelně rádi, že za stavu 1:1 a vyrovnaného průběhu hry jsme vstřelili ten vítězný gól my. Hokej v podání našeho soupeře mě ničím nepřekvapil."

Radek Chlada, manažer HC Hlinsko: „Ve vyrovnaném zápase domácí šťastně vyhráli. Půl minuty před závěrečnou sirénou jsme měli Šuvarou šanci na srovná ní stavu, bohužel nám nebylo přáno vyrovnání a tím i prodloužení. Myslím, že šlo o kvalitní a bojovný zápas, jak již jsem zmínil se šťastnějším koncem pro domácí."

JAROMÍR DOLEŽAL