Ještě před zápasem mezi hokejisty Česka a Slovenska začala taktická bitva. Gáborík, Šatan – oba zranění. Nad Hossou visí otazník. Nakonec nenastoupil jen Šatan. „Slovensko určitě spekulovalo, zkusilo to,“ je přesvědčen o vypuštění záměrné „kachny“ JOSEF AUGUSTA (63), dvojnásobný mistr světa jako hlavní trenér, jednou jako asistent a kouč českého výběru na olympiádě v Salt Lake City.
Jak na vás český tým působil?
Mužstvo má výborného Vokouna, dobrou obranu a je i dobře složené vepředu. Splnilo vlastně to, co se před turnajem očekávalo. Měli jsme i trochu sportovního štěstí. Hossa dal tyč a Jágr hned z protiútoku gól a potom ta branka dvě sekundy před koncem třetiny. Štěstí ale přeje připraveným a my jsme byli připraveni dobře.
Myslíte, že se Jaromír Jágr musel nějak vyrovnávat s pocitem, že už není útočnou jedničkou týmu?
Řekl bych, že se s ničím srovnávat nepotřeboval. Ví, že je mu osmatřicet a že je to asi jeho poslední olympiáda. Stejně ale u těch rozhodujících momentů bude. A proti Slovákům to bylo vidět. Dal gól na 2:1, přihrál Plekancovi na 3:1. Jarda je velký hokejista, velký hráč. Dokázal, že umí být prospěšný i bez toho, aby měl největší ice time. Předvedl, že nic ze svého umění neztratil.
Líbila se vám proti Slovensku hra Růžičkova týmu směrem dozadu?
Mužstvo samozřejmě spoléhá na Vokouna. A ten chytal velice dobře. Jestli jste porovnával Haláka s Vokounem, byl tam obrovský rozdíl.
Z Vokouna puky vůbec nepadaly
Přesně tak. Z Haláka puky padaly hrozně. Bylo to složité i pro slovenské beky. Vždyť kvůli tomu byl vyloučen i Chára a my jsme při přesilovce dali na 3:1. Vokoun obráncům situaci hodně usnadňoval.
Všiml jste si i nějakých rezerv?
Rezervy jsou vždycky. Myslím, že je dobře, že budeme hrát teď s Lotyšskem. Má jiný styl, hráči hodně bruslí.
Takže dobrá prověrka před Ruskem…
Ano, tam se teprve uvidí, jak je mužstvo silné a jak vysoko vůbec můžeme v turnaji pomýšlet. Zápas se Slovenskem máme odškrtnutý, Rusko nám ukáže, jestli můžeme konkurovat těm nejlepším.