Udrží se chrudimští hokejisté v baráži? HLASUJTE V ANKETĚ (vpravo), DISKUTUJTE!

Stát na lavičce prvoligových hokejistů Chrudimi, to aby měl trenér nervy ze železa. Poslední zápasy nad nimi visela hrozba baráže. Každé zaváhání je do nepředvídatelné soutěže mohlo srazit. Nakonec se tak stalo až v posledním kole, když Chrudim padla v Kadani 1:5, přitom k záchraně by jí nakonec stačil jediný bod.

„Člověk si už za ty roky zvykne na cokoliv. Náročnější to muselo být spíš pro hráče. Nejtěžší bylo, že asi posledních osm zápasů platilo, že když prohrajeme, budeme mít pomalu jistou baráž,“ komentoval kouč PAVEL ROHLÍK psychický nápor.

Po druhé dvacetiminutovce byl stav v Kadani 1:1, ale v závěrečné domácí tým chrudimské odhodlání zadupal do země. „Dvě třetiny se nám dařilo, ale ta třetí dopadla, jak dopadla,“ pokrčil rameny trenér.

Proč se nadějně rozjetý zápas takhle zvrtnul?
Přestože Kadaň neměla v poslední době kdoví jak dobré výsledky, tak zápas s námi zvládla. Od začátku nás dokázala dostat pod tlak, hrála výborně na čtyři pětky, její hráči hodně bruslili a byli agresivní do těla. V první třetině jsme měli dost práce výsledek vůbec udržet. Ve druhé jsme krok už srovnali a ani pak jsme nechtěli hru moc otvírat. Jenže bohužel jsme dostali gól na 2:1, a kdo se zajímá o hokej, je mu jasné, že když v takovém zápase ve třetí třetině inkasujete, je už pak strašně těžké výsledek otáčet.

Na druhou stranu se dá říci, kdo jiný by měl tak krizovou situaci zvládnout lépe než Chrudim. Vaši hráči nastupovali pod hrozbou, že zaškobrtnutí je nepřípustné, pomalu od Vánoc…
To je pravda. Pomalu jsme byli odsouzeni předem do baráže, ale z těch nejnižších pater jsme se dokázali vyhrabat psychicky i fyzicky. Kluci zaslouží obdiv za to, jak situaci na konci tabulky dokázali ještě zdramatizovat. O baráži ani tak nerozhodlo utkání v Kadani, jako spíš začátek sezony, když jsme neměli konsolidované mužstvo jako ostatní celky a desetkrát za sebou jsme prohráli.

V kabině to bezprostředně po zápase v Kadani vypadalo jak? Vládlo hrobové ticho, nebo byly spíš slyšet nadávky?
Po takových zápasech bývá většinou absolutní ticho a tak tomu bylo i v Kadani. Každý si spíš v sobě probíral, co mohl udělat lépe. Já jsem jen hráčům řekl, že jim nemám co vytknout, protože pro záchranu udělali všechno a šli do zápasu naplno. Dvě třetiny fyzicky a psychicky těžkého zápasu hráli dobře.

Kdyby propast na čtrnáctého byla desetibodová, tak by to asi nebolelo jako teď, když vám scházel jediný bod, je to tak?

Je, poslední korálek jsme nenavlékli. Je to veliká škoda pro kluky i pro fanoušky, že se nám nepodařilo baráži vyhnout, nebo že se nám nepodařil bonus v podobě play off, o kterém jsme radši ani moc nemluvili.

V posledním kole mohla nastat dokonce situace, že se vyšvihnete právě až do postupové čtyřky pro vyřazovací boje. Upřímně, pokukoval jste po play off?

Nahlas jsem to rozhodně říkat nechtěl. Celou sezonu jsme byli v těžké situaci, která byla daná rozpočtem, jasně nejnižším v první lize, pozdním začátkem, takže cílem (zvyšuje hlas) stále ještě je zachránit první ligu. Teď se musíme potýkat s baráži a co nejlépe se na ni připravit.

Na vás a Písek čeká měsíční pauza, vítězové druhé ligy na vás nastoupí rozehraní z play off. Jak nevýhodu smazat?

Je pravda, že naši soupeři naskočí do baráže v zápasovém rytmu. Přátelské zápasy se budou shánět těžko, protože buď někdo bude hrát play off, nebo nebude hrát vůbec. Ale pokusíme se s tím něco udělat, abychom soutěž uhájili.

Rozdíl mezi první a druhou ligou by měl být značný. Nemůže ho vynucená pauza přece jen trochu smazat?

Úplně na rovinu si myslím, že rozdíl mezi první a druhou ligou je ještě o hodně větší než mezi extraligou a první ligou. Dost druholigových týmů je amatérských. Ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že celky, které se dostanou do baráže, nevím, jestli to bude Šumperk, Most, nebo někdo úplně jiný, budou týmy se solidním druholigovým rozpočtem a zkušenými hráči. Nechci se v žádném případě na nic vymlouvat, ani na pauzu ne. Rozdíl mezi soutěžemi by měl být vidět a my bychom měli v baráži roli favorita potvrdit.

Dá se dlouhá pauza využít alespoň k tomu, že můžete druholigové soupeře pořádně poznat a okouknout je v play off?

Určitě, zatím jsme takové věci logicky vůbec neřešili. Musíme si na to teď sednout, udělat harmonogram tréninkové přípravy, abychom kluky udrželi v nějaké zápasové formě.

Ta ze závěru soutěže by stačila?

Myslím, že posledních deset, dvanáct zápasů na tom byli docela dobře. Za toto období bychom patřili někam na osmou příčku. Potenciálním soupeřům se teď určitě začneme věnovat.

Přemýšlel jste dlouho, jestli hráčům dát teď delší volno, aby si vyčistili hlavu, nebo jestli by naopak nebylo lepší pokračovat v ostrém tempu?
Od úterý do neděle dostali kluci volno, začneme v pondělí večer. Poslední měsíc byl psychicky hodně náročný a kluci si odpočinout potřebují. Starší hráči jako Lukáš Král, Toužimský, kteří byli hodně vytěžováni, když jsme třeba konce zápasů dohrávali jenom na dvě pětky, si musí odpočinout i fyzicky. Dobijeme baterky a jdeme znovu na to.

Bavil jste se už s vedením klubu na téma, jaký bude mít letošní výsledek vliv na vaše další působení v Chrudimi?

To se musíte zeptat vedení, jaký bude mít výsledek vliv na moje setrvání v Chrudimi, to já nevím.

Tak jinak, pokud se vám podaří první ligu zachránit, prodloužení smlouvy byste se bránil, nebo ne?
(usmívá se) V tuto chvíli je to hodně předčasná otázka. Nikdo neví, jak to dál bude. Teď se hlavně soustředím na to, abychom zachránili první ligu, a takové věci se budou s vedením řešit až potom. Ani na to teď neumím odpovědět.