Ve dvaašedesáti zápasech si totiž připsal „jen“ sedmnáct bodů a dal pouze sedm gólů… Celkem tedy zaznamenal o třicet kanadských bodů méně než ve své premiérové sezoně, kdy tehdy navíc zaznamenal na nováčka až téměř neuvěřitelných třicet gólů! Tehdy mu New York ležel u nohou. Nyní už tomu tak není, ale to jen proto, že se na něj nedívá z výšin mrakodrapů, ale pouze z pátého patra svého manhattanského bytu.

Přestože má luxusní automobil, byt v centru Manhattanu a hraje za jeden z nejslavnějších a nejbohatších hokejových klubů světa, nezměnil se. Subtilní mladík s modrýma očima pozvání na rozhovor neodmítl.

Jak byste zhodnotil vaši třetí sezonu v NHL? Rangers byli našláplí dobře, ale pak se to někde zadrhlo…
Přesně tak. Myslím si, že jsme měli na víc. Mužstvo jsme měli dobré. Ve druhém kole play off, kde jsme vypadli s Pittsburghem, jasně rozhodl první zápas, ve kterém jsme vedli už 3:0, ale nedokázali to udržet. Pak už to bylo těžké. Každopádně ale vedení klubu, my hráči a také naši fanoušci věřili, že to dotáhneme dál. V tom je trochu zklamání.

Jak bude vypadat následující sezona ve vašem podání?
Smlouvu mám s Rangers ještě na rok, takže minimálně ještě jednu sezonu bych měl v New Yorku zůstat. I když je fakt, že v NHL není jisté nic. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že bych měl odejít.

Poté, co jste se odstěhoval od svého spoluhráče Jaromíra Jágra, bydlíte sám. Můžete popsat kde?
Stále jsem na Manhattanu. Byt mám v jednom věžáku, ale rozhodně to není žádné osmdesáté patro, kde bych měl New York jako na dlani. Bydlím v pátém patře.

Po náročné sezoně jste jistě musel odpočívat, kde jste vůbec trávil dovolenou?
Čtrnáct dnů jsem byl na Floridě, kde jsem opravdu jen relaxoval a užíval si sluníčka. Dělal jsem všechno možné, ale hlavně surf.

Období odpočinku už ale pomalu skončilo. Jak bude teď vypadat váš další program?
Už pomalu začínám opět s přípravou. Tak jako každý rok chodím do posilovny, hraji tenis, jezdím na kole. Zkrátka letní přípravu absolvuji sám. Na led bych však chtěl, pokud to tedy bude možné, jít s Pardubicemi. Zatím jsem o tom ale s nikým nemluvil, tak nevím.

Co říkáte na nového vlastníka klubu HC Moeller Pardubice Romana Šmidberského? Sledoval jste celou transakci?
Právě, že moc ne. Jen jsem to vnímal tak okrajově a ani jsem se o tom nijak zvlášť s nikým nebavil. Nemohu tedy posoudit, co to přineslo či přinese. Ale snad by to nemělo mít vliv na to, kdybych se chtěl jednou do Pardubic vrátit….(smích)

Sledoval jste během sezony i nevýrazné výsledky Pardubic?
Určitě! Internet má teď navíc i tu výhodu, že jsem na některé zápasy mohl koukat on–line. Vlastně téměř každý z hráčů má svůj tým, odkud pochází či odkud přišel, a jeho výsledky pak sleduje. To je normální.

Kdy se vracíte zpět do zámoří?
Přesné datum ještě naplánované nemám, ale asi koncem srpna, tak jako každý rok. Chtěl bych opět zajít na tenisový US Open.

Myslíte, že v týmu Rangers zůstane i největší hvězda Jaromír Jágr? Nyní se o tom dost spekuluje a diskutuje.
Tak to vůbec netuším. Netroufám si to odhadnout. To je všechno věc jeho, klubu a agentů. Všichni bychom ale pochopitelně chtěli, aby zůstal. Navíc vedení ví, že když ho ztratí, bude muset sehnat někoho stejně kvalitního, aby Jágra nahradilo.

Nejenže play off nebyl pro Rangers zase až tolik úspěšný, ale vy jste v něm navíc moc prostoru nedostal. Proč?
To je těžké. Byl jsem zraněn a nehrál. V tu dobu se ale klukům dařilo, a tak nebyl důvod nějak sahat do sestavy. O to pak bylo těžší se do sestavy zase vrátit. Zápasy play off jsou moc důležité a hlavně se hrají rychle po sobě. Není čas na to, aby trenér do hry poslal hráče a zkoušel, jestli je už v pohodě a může hrát.

Během sezony se mluvilo o vašem trejdu. Jak to vypadalo? Bylo to opravdu tak žhavé?
Tak tím jsem se naštěstí vůbec nezaobíral. O tyhle věci se totiž nestarám. Až by to přišlo, tak by to přišlo. Nebudu ale v žádném případě zapírat, že se mi z New Yorku vůbec nechce! Jenže to, bohužel, stejně neovlivním.

Teď trochu odbočíme ze sportu do soukromí a zeptám se za všechny vdavekchtivé slečny. Svatbu nechystáte?
Ne, nechystám! Navíc, to by byla odpověď spíš pro bulvár, ne? (smích)

Přesto, že jste si už udělal radost a koupil si automobil, v New Yorku asi není žádná legrace s ním jezdit.

Tak to určitě! Auto sice mám, ale stále je nejspolehlivější dopravou taxi nebo metro! Těmito prostředky jezdím nejčastěji.

V Pardubicích jste ihned zašel za kulturou. Byl jste na koncertě Tří sester v Živanicích. Je to vaše krevní skupina?

To se tak nedá říct. Mám ale rád pohodové akce, a tak jsem se tam s kamarády vypravil.

Sledujete fotbal? Nechystáte se osobně navštívit EURO?
Přemýšlel jsem o tom, ale jelikož většina mých spoluhráčů a kamarádů už zahájila letní přípravu, tak bych stejně jel sám. A to se mi moc nechce. Navíc jsem už začal makat i já, takže bych z toho musel na pár dnů zase vypadnout a to se mi také nechce. Takže si asi fotbal vychutnám v klidu u televize.