Pardubice – Vítkovice 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Velký generační souboj mezi Haškem a Štěpánkem po otevíracím večeru vyznívá pro pardubického veterána. Dělostřelecké představení vyprodané ČEZ Areně předvedl Petr Sýkora. Dva brutální nápřahy, dva góly. Kanonýrova bilance v play off? Deset zápasů, jedenáct branek! Zítra se pokračuje na stejném místě duelem číslo 2.

O Dominátorovi se bude zdát zejména Viktoru Ujčíkovi. Střelec Hadamczikova souboru se dvakrát dostal do tutové šance, ale veterán v pardubické kleci pokaždé vykouzlil bravurní zákrok. Oba za stavu 2:1 pro Pardubice. Hašek nejprve skvěle zastavil Ujčíkův nájezd, o pár minut později mu rychlým přesunem k tyči sebral srovnávací trefu.

Pardubice nastartoval Petra Sýkora. Už v 10. minutě se po přiťuknutí Pivka opřel do střely a Štěpánek neměl nárok. Východočeši v první třetině měli jasnou převahu. Vítkovický gólman s velkou námahou vytěsnil dva pokusy Koláře, ale v 15. minutě kapituloval podruhé. V přesilovce vypálil Sýkora a nikým nehlídaný Somík jemnou tečí zvýšil. Vítkovice snížily z nenápadné akce, když střelu Trnky tečoval Vrána.

V polovině prostřední části se předvedl Daniel Rákos. Útočník, jenž v Koukalově řadě nahradil zraněného Starého, dostal ideální přihrávku od Koláře a přesnou ranou mezi Štěpánkovy betony zasadil Slezanům třetí úder.

Hašek dochytal s krvavou stopou na bradě. V 47. minutě mu Treille vrazil hokejku pod masku, která odletěla z Dominátorova obličeje. Vítkovický forvard pak z trestné lavice sledoval další show Petra Sýkory. Po chybném vyhození Ujčíka si kanonýr strčil při nápřahu hůl až za uši a napálil puk do sítě. Jasnou partii podtrhl lahůdkovou brankou Píša.

Muž zápasu: Sýkora Petr

Branky a asistence: 10. P. Sýkora (Pivko, Zohorna), 15. Somík (P. Sýkora, Píša), 30. Rákos (Koukal, Kolář I), 50. P. Sýkora, 54. Píša (Koukal, Pineault) – 18. Vrána (Trnka, Treille). Rozhodčí: Hradil, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:0. Diváci: 10194 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

HC Eaton Pardubice: Hašek (Růžička) – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele – Nahodil. Trenér: V. Sýkora.

HC Vítkovice Steel: Štěpánek – Sičák, Barinka, Rehák, Jurečka, Trnka, Kuboš, Voráček – Klimek, Burger, Selingr – Kvapil, Vrána, Treille – Szturc, Štefanka, Krenželok – Ujčík, Svačina, Hruška – Strapáč. Trenér: Hadamczik.

Hlasy trenérů:

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Jsem rád, že jsme se poučili z předchozích sérií co se týče vstupního zápasu. Měli jsme problémy s Třincem i v semifinále s Libercem. První třetina byla z našeho pohledu velmi dobrá. Nastoupili jsme hodně aktivně. Dostali jsme do dvoubrankového vedení, které soupeř snížil. To nás trochu zarazilo. V druhé třetině jsme ubrali, soupeř toho využil. Hrálo se zbytečně nahoru – dolů. Branka na 3:1 byla skutečně velice důležitá. Odskočili jsme na dvougólové vedení, které jsme zvýraznili dalšími dvěma góly. Musíme se vyvarovat takových výpadků jako v druhé třetině.“

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel): „První třetinu jsme začali poměrně pasivně, i když jsme věděli, že by to byla naše smrt. Bohužel hráči se s tím nevypořádali. Pardubice měly nápor opravdu veliký. První třetina nakonec pro nás dopadla výsledkově velmi slušně. Stav 2:1 byl na tu převahu velice solidní. Chléb se lámal v druhé třetině. Po vyložených šancích Pardubic jsme se dostali čtyřikrát do čistých příležitostí my, ale bohužel pravidlo nedáš – dostaneš se z našeho pohledu nenaplnilo. Po třetí brance už bylo o výsledku prakticky rozhodnuto.“

REFERÁT OD OSTRAVSKÉHO ZPRAVODAJE: Hned na úvod to ve finále pořádně jiskřilo

ZDENĚK JANIUREK ml.

Po relativně poklidném čtvrtfinále i semifinále dostávají souboje Vítkovic v play off pořádný náboj. Hned v úvodním utkání finálě viděla beznadějně vyprodaná pardubická hala několik ostrých soubojů a potyček. Souboj o mistrovský titul začal pěkně zostra.

K největší šarvátce došlo ve 47. minutě. Obránce Vítkovic Pavel Trnka napřáhl na modré čáře a vyslal na brankáře Haška téměř nechytatelný projektil. V tu samou chvíli se před pardubického gólmana dostala dvojice Treille – Nakládal, přičemž domácí bek přizvedl ostravskému útočníkovi hůl, která trefila Haška do obličeje. Vítkovice se v té chvíli dožadovaly branky, což rozhodčí potvrdil gestem naznačujícím, že půjde telefonovat videorozhodčímu. Vzápětí se však na ledě strhla potyčka. Pardubičtí hráči se rozhodli bránit svého brankáře.

„Náš hráč jede před bránu a jejich bek na něj skočí zezadu. Co on pak může dělat, jak ho může přeskočit? Tohle podle mě byla shoda náhod. Každý je alergický na to, když jde někdo do gólmana,“ zmínil vítkovický útočník Viktor Ujčík.

V následné bitce se strhla opravdová mela. Nejvíce se v pěstním souboji představili Trnka s Nakládalem a vítkovický obránce svému pardubickému sokovi pořádně naložil. „Tak to už k takovým zápasům patří, že se strhne nějaká ta bitka. Tam v podstatě šlo o to, aby si každý chytil svého, aby to nebylo dva na dva,“ shrnul Trnka.

Ten paradoxně dostal trest dvě plus dvě minuty za atak Haška, ke kterému se ale vůbec nepřiblížil. Když si pak jel zmíněný trest odpykat, vyslechl si ještě pořádnou snůšku nadávek od několika domácích fanoušků. Pořadatelská služba si jich při tom vůbec nevšímala. Trnka ale situaci ustál s klidem sobě vlastním: „Za ta léta už jsem na podobné věci zvyklý. To si každý sám přebere ve své hlavě. A že na mě křičeli? No to je fakt, ale nedá se to nijak komentovat, to byste museli slyšet sami,“ pousmál se na závěr.

Další potyčku diváci viděli v samotném závěru utkání, kdy se na ledě postupně vytvořily tři dvojičky bojujících ve složení Sičák – Havíř, Barinka – Nakládal a Klimek – Kolář. Z tohoto střetu si ale menší tresty odnesli jen Sičák s Havířem. Faktem ale zůstává, že do přímého boje o mistrovský titul výrazně promluvily emoce.