VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skutči chybí širší spolupráce

Skuteč - Při pohledu zvenčí na práci skutečského zastupitelstva lze říci, že pomalu končící volební období stávajících zastupitelů bylo klidné. Po doslova bouřlivých investičních akcích, díky kterým ve Skutči vyrostla nová sportovní hala, domov pro seniory a další stavby se ale stále nedá říci, že městu došel dech.

3.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Pavliš

Žádný nový úvěr

Před čtyřmi lety kulminovala zadluženost města, až byla téměř ohrožená jeho funkčnost v následujících letech. Čerstvě zvolení zastupitelé v čele opět se starostou Pavlem Novotným stanovili jediný cíl šetřit.

Během tohoto volebního období se tak podařilo splatit téměř polovinu stávající dlužné částky, tedy 41 milionů korun, a žádný nový úvěr město nepřijalo. Vedení radnice navíc konsolidovalo všechny půjčky do jedné s nízkou úrokovou sazbou.

Navzdory šetřící politice se však nedají uplynulé roky označit jako období útlumu. Naopak: radnici se podařilo zateplit a rekonstruovat několik domů včetně městského úřadu a hodně se investovalo také do městských sportovišť a kanalizace.

Ve spolupráci s okolními obcemi se Skutči podařilo prosadit a pomoci s budováním výjezdové základny zdravotnické záchranné služby, jejíž vznik financoval Pardubický kraj s přispěním skutečské radnice a okolních obcí. Otevřená byla na počátku března loňského roku. Původně však byl její provoz v nočních hodinách omezený. I to se však podařilo zlepšit. Včera tak byl rozšířen její provoz na 24 hodin denně.

Není práce

Rozšířena byla také Městská policie Skuteč, na jejímž provozu se rovným dílem nyní podílí Skuteč, Luže a Proseč, na jejichž katastrálních územích nyní strážníci působí. Přijato bylo sedm nových mužů zákona, kteří tak výrazně posílili bezpečnost a pořádek ve městech, kde slouží.

Na druhou stranu však skutečské obyvatele nejvíc trápí nezaměstnanost a nemožnost práci ve Skutči sehnat. Největší zaměstnavatelem je samo město, a tak většina musí za prací dojíždět. Například v Hamzově léčebně v sousední Luži pochází třetina zaměstnanců právě ze Skutče.

Vedení radnice také takřka nespolupracuje s neziskovými organizacemi, které by svou aktivitou ovlivňovaly kulturní, společenský i sportovní život ve městě, což většina dotázaných obyvatel v anketě Chrudimského deníku vidí jako slabinu práce zastupitelů a starosty. Stejným způsobem místním vadí i nízká podpora nebo spolupráce s podnikateli.

„Jsme takové městečko mezi horami, nic tu není," postěžovala si jedna z obyvatelek. Narážela tím na také fakt, že dopravní obslužnost není příliš dobrá.

Koho máme na radniciPřed čtyřmi lety se komunálních voleb ve Skutči aktivně zúčastnilo 2164 z celkových více než čtyř tisíc oprávněných voličů. Účast ve volbách tak o něco málo přesáhla 50 procent.

S nejvyšší jednotlivou voličskou podporou se tehdy setkala kandidatura tehdejšího starosty Pavla Novotného, který se ucházel o přízeň voličů pod hlavičkou KDU ČSL a nezávislých. Pavel Novotný vyšel z voleb jako jasný vítěz, a to se ziskem 1002 preferenčních hlasů. velmi dobře si vedla i jeho stranická kolegyně Marie Hejzlarová s 887 hlasy.

Volby v roce 2010 přinesly zajímavý výsledek. S jasnou převahou vyhrála KDU ČSL a nezávislí, kteří v nově formovaném zastupitelstvu obhájili sedm mandátů. Zbylí uchazeči, konkrétně ČSSD, ODS, KSČM a Nezávislí pro město a okolí, SNK, si mezi sebou rozdělili shodně po třech mandátech.

Lidovci coby jasní vítězové komunálních voleb mohli jednoduše zvolit jednu ze zbývajících stran a spolu pohodlně vládnout následující čtyři roky. Nestalo se tak. Po volbách vznikla nepsaná koalice všech zvolených stran.

Starostenský post obhájil jako i v minulých volebních obdobích Pavel Novotný a místostarostou se stal Pavel Bezděk kandidující za nezávislé, který získal 714 preferenčních hlasů.

Do rady města se dostal také Novotného stranický kolega František Gargulák, Václav Kosař zvolený do zastupitelstva za ODS a Jan Ptáček, který kandidoval za ČSSD. Komunistům byl nabídnut finanční a kontrolní výbor.

Stávající zastupitelstvo nevytvořilo žádné sepsané programové prohlášení a odůvodnilo to tím, že mají za úkol hlavně šetřit.

Poplatky za vodné se budou zvyšovat, městský úřad usiluje o povýšení

Návštěvnost

Městská sportoviště stojí skutečskou radnici velké provozní náklady. Objevují se proto výtky, že je navštěvuje málo sportovců, čímž je potenciál nevyužívaný a město tak zbytečně platí velkou režii. Například za novou halu město doplácí o 200 tisíc ročně více než na bývalou sokolovnu.

Za minulý rok navštívilo sportovní halu 52 tisíc lidí, plavecký bazén 12 tisíc, zimní stadion 25 tisíc a koupaliště zhruba 20 tisíc návštěvníků. Další sportoviště, jako je letní fotbalový stadion, tartanová dráha a tenisové kurty se nedají přesně sledovat, přesto je odhadem navštívilo okolo 15 tisíc sportovců.

Vodné a stočné

Skutečští obyvatelé platí za vodné a stočné v tomto stejný poplatek, jako v tom přechodím 72,50 korun. Do budoucna se vše změní.

Skuteč má vlastní vodovody a kanalizaci a od roku 2000 v maximální míře usilovala o získávání dotací na údržbu a nezbytné opravy. Podařilo se tak získat desítky milionů korun, které by se výrazně promítly na ceně za vodné a stočné, takže se poplatek zvýšil za čtyři rok jen o 11 korun.

V následujících letech však již nebude možné dotace z Ministerstva zemědělství čerpat, což povede k tomu, že se poplatek bude navyšovat v závislosti na nutných opravách.

Městský úřad

Vedení Skutče začalo v tomto roce usilovat o to, aby se město stalo obcí s rozšířenou působností. Na městském úřadě by tak bylo možné vydávat mimo jiné občanské a řidičské průkazy.

Skuteč by se tak přidala ke stávajícím patnácti městům v pardubickém kraji, které tyto pravomoci mají. Výrazně by se tím zjednodušil život nejenom místním, ale také obyvatelům z celého okolí, protože by si pro občanský průkaz nemuseli jezdit daleko do Chrudimi.

Skuteč by vykonávala administrativu pro 14 obcí a přibližně 13300 obyvatel. Byla by tak srovnatelná například s Telčí či Novou Pakou. 

Strážníci hlídajíPosílená Městská Policie Skuteč bdí nad pořádkem a bezpečností. Nově zřídila také kotce pro toulavé psy, které městu ušetří náklady za umístění do útulků.
Odkazy jen na kulturuObsah webových stránek města nepřináší mnoho užitku jeho návštěvníkům. Hlavní prostor zabírají pozvánky na kulturní akce a důležité věci je třeba složitě hledat.  
Sport pod střechou
Multifunkční sportovní hala s pořizovacími náklady 65 milionů korun představuje druhou nejdražší stavbu v novodobé skutečské historii. 

NÁZOR STAROSTY LUŽE RADKA ZEMANA: Mandát by měl být omezený

Skutečský starosta Pavel Novotný je ve funkci bezmála 20 let, je to pro město dobře, nebo špatně?

"Jsem zastáncem přímé volby starosty, ať si každý člověk ujasní, jestli vůbec chce dělat starostu. Zejména na malých městech totiž právě na něj padá ta největší míra zodpovědnosti. Jsem také pro to, aby byl starostenský mandát omezený maximálně na dvě šestiletá funkční období. Čtyři roky jsou krátká doba na rozjetí a dokončení všech velkých projektů, co by člověk rád zamýšlel. Po dlouhé době ve funkci starosty už pak daný člověk město brzdí. Zacyklí se a nijak nevyvíjí. I když má stále nápady, vize a chuť do práce, pořád tak dělá jedním způsobem, což nemusí být vždy dobře. Když druhé volební období vyjde a budu zvolený starostou, tak tu chci dotáhnout určité věci do konce, ale do třetího už asi nepůjdu."

Ptali jsme se: Rozvíjela se Skuteč podle vašich představ?

Ludmila Bednářová, Skuteč, důchodkyně

Dá se říci, že ano. Jsem na Skuteč už zvyklá. Dá se tu nakoupit i kulturně vyžít. Starosta se stará o spoustu věcí: chodníky jsou čisté a podobně. Ani ta dopravní obslužnost není zlá. Autobusy jezdí, do Chrudimi se dá dostat, takže jsem spokojená.

Naďa Uchytilová, Skuteč, důchodkyně

Jsem tu velice spokojená, bydlím vedle pošty, mám to na nákupy kousek. Vedení města neustále něco buduje. Máme plavecký bazén i sportovní areál, ale je tu hodně volných bytů, nikdo se sem nestěhuje. Je tu ale dobrý starosta.

Jiří Pražan, Skuteč, důchodce

Docela to jde. Líbí se mi třeba nově postavený sportovní areál, hala i plavecký areál. Kulturní dům pořádá docela solidní akce, ale je tu ale slabá obchodní síť a nezaměstnanost. Práci vedení města bych spíš chválil, město dělá dost.

Ivana Zemanská, Skuteč, prodavačka

Jsem tu spokojená, dá se to. Je tu klid, plno sportovního vyžití, kultury, divadla, muzeum. Na druhou je to zapadlé městečko v kopcích, je tu velká nezaměstnanost, firmy tu nejsou, a když někdo chce práci, tak musí pomalu do Pardubic.

Vlasta Adámková, Skuteč

Není tu práce a přijde mi, že tu nejsou moc dobré mezilidské vztahy. Na druhou stranu je tu dost policistů na takhle malé město, tak hlídají a jsou neustále vidět v ulicích Přijde mi ale, že se vedení města nestará o jednotlivce. (lv)

Autor: Redakce

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 7 940 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka školní družiny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7940 kč, mzda max. 10088 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: ZŠ Resslova Hlinsko, Resslova 603, Hlinsko., NÁPLŇ PRÁCE: pomoc při vzdělávání žáka., POŽADAVKY: střední škola s maturitou, pedagogické vzdělání se zaměřením na vychovatele školní družiny, kladný vztah k žákům, kvalitní práci, spolehlivost, pečlivost, důslednost, flexibilitu, ochotu se dále vzdělávat, profesionalitu., NABÍZÍME: tvůrčí práci v dobrém kolektivu., Úvazek je možné, v případě splnění podmínek, kombinovat s dalším úvazkem asistenta pedagoga. , Nabídky včetně životopisu a dosaženého vzdělání a praxe zasílat výhradně na zsresslovahlinsko@zsresslova.cz do 31.7.2018.. Pracoviště: Základní škola, hlinsko, resslova 603, Resslova, č.p. 603, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Petr Culek, +420 469 311 530.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 19 200 Kč

Obsluha zařízení na tažení a protlačování kovů Lisař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19200 kč, mzda max. 28400 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Pracoviště: Hedvikov 1., Náplň práce: obsluha robotického pracoviště - tlakové lití hliníkových odlitků, drobné opravy lisovacích forem, základní údržba stroje a kontrola odlitků., Požadujeme: vyučení v technickém oboru výhodou, praxi ve výrobě, v obsluze strojního zařízení výhodou, ochotu učit se novým věcem, ochotu pracovat ve směnném provoze, manuální zručnost, zodpovědnost a spolehlivost., Nabízíme: možnost kariérního postupu, výplatu pravidelně a včas, stravenky, závodní jídelnu a příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu (od vzdálenosti 15 km, )telefonování za zvýhodněný tarif, závodní lékař v areálu firmy, permanentku na tenisové kurty, příspěvek na pojištění odpovědnosti za škodu (po odpracování 12 měsíců), věrnostní odměny a možnost ubytování., Kontakt: životopis e-mailem na z.posikova@kovolis-hedvikov.cz nebo l.vesela@kovolis-hedvikov.cz, poštou na Personální oddělení KOVOLIS HEDVIKOV a.s., Hedvikov 1, 538 43 Třemošnice nebo doručit osobně po domluvení schůzky se Zuzanou Pošíkovou, tel. 469 619 117 nebo 773 771 217 nebo s Libuší Veselou, tel. 469 619 110 nebo 777 619 110.. Pracoviště: Kovolis hedvikov a.s., 538 43 Třemošnice. Informace: Zuzana Pošíková, +420 773 771 217.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 010 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13010 kč, mzda max. 16965 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: ZŠ Resslova 603, Hlinsko, Požadujeme: vysokoškolské pedagogické vzdělání se zaměřením logopedie a surdopedie nebo vysokoškolské pedagogické vzdělání zaměřené na speciální pedagogiku a logopedii a surdopedii, dále kladný vztah k žákům, kvalitní práci, spolehlivost, pečlivost, důslednost, flexibilitu, ochotu se dále vzdělávat, profesionalitu , Nabízíme: tvůrčí práci v dobrém kolektivu, Nabídky včetně životopisu a dosaženého vzdělání zasílat výhradně na zsresslovahlinsko@zsresslova.cz do 04. 05. 2018. Pracoviště: Základní škola, hlinsko, resslova 603, Resslova, č.p. 603, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Petr Culek, +420 469 311 530.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 940 Kč

Asistenti učitelů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7940 kč, mzda max. 15132 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: ZŠ Resslova Hlinsko, Resslova 603, Hlinsko., NÁPLŇ PRÁCE: pomoc při vzdělávání žáka., POŽADAVKY: střední škola s maturitou, pedagogické vzdělání se zaměřením na asistenci pedagoga, kladný vztah k žákům, kvalitní práci, spolehlivost, pečlivost, důslednost, flexibilitu, ochotu se dále vzdělávat, profesionalitu., NABÍZÍME: tvůrčí práci v dobrém kolektivu., Úvazek je možné, v případě splnění podmínek, kombinovat s dalším úvazkem ve školní družině., Nabídky včetně životopisu a dosaženého vzdělání a praxe zasílat výhradně na zsresslovahlinsko@zsresslova.cz do 31.7.2018.. Pracoviště: Základní škola, hlinsko, resslova 603, Resslova, č.p. 603, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Petr Culek, +420 469 311 530.


Velká cena Nové Město nad Metují
6

„Nováč“ propojí čtyři kontinenty

Pomník obětem 1. světové války
2

Chrudim opravuje ve Vlčnově pomník obětem I. světové války

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Kunětická hora – Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

Narozeninová oslava se zvrhla v bitku

Slatiňany - Policisté z obvodního oddělení v Chrudimi oznámili obvinění třiadvacetiletému muži ze Slatiňan. Ten je podezřelý z toho, že na soukromé narozeninové oslavě bezdůvodně napadl o rok mladšího muže.

Výtvarná dílna ještě nekončí, přijít může každý

Chrudim – Ještě ve středu, ve čtvrtek a v pátek pokračuje Letní výtvarná a kreativní dílna v chrudimském Muzeu barokních soch.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT