Daňovou reformu zaplatíme všichni – zaměstnanci, děti a důchodci. Jen firmám se mírně uleví. Společně znašich peněženek pomůžeme stabilizovat předlužený státní rozpočet. Reformní batoh daňových, sociálních a zdravotních změn však nezalátal všechny skuliny, kudy utíkají státní miliony. Pro názornost uvedu nekoncepční „porcování medvěda“. Poslanci a senátoři ho každoročně ohlodají až na kost. A ani ta někdy nezbude. Ne pokaždé jde přitom o smysluplně vynaložené peníze. Občas jdou beztrestně i na jejich soukromé účely. Tak jako tak si zákonodárci za tyto peníze kupují hlasy svých voličů. Měli by je však hledat jinde.

Pak je tu přehršel státních akciovek a ztoho plynoucích požitků. Je až knevíře, kolik toho naši zákonodárci stihnou. Tu dozorčí rada, tam poradenská činnost. Suma sumárum – odměny jdou do stamilionů. A ze státního rozpočtu! Jenom ČEZ vyplatil některým našim zákonodárcům nedávno vakciích takové cifry, že je neutratí ani za několik generací. Právě tyto skutečnosti se pak také odrážejí na současném neurovnaném stavu českého zákonodárství a státní kasy. Ví to každý, kdo umí do pěti počítat.

Vkontrastu stěmito fakty teď přichází daňová reforma. Musí se začít šetřit. Souhlasím, spenězi se má nakládat šetrně. Na jedné i druhé straně. Opakuji, na jedné i druhé. Bez toho se totiž každá reforma mine účinkem a sociální smír zůstane vnedohlednu.