Je to jako přes kopírák: na sociální síť dorazila žádost o přátelství a poté, co ji žena potvrdila, se jí neznámý muž ozval.

„Vydával se za 55letého amerického vojáka a vdovce, který se tou dobou účastnil mise v Iráku. Ženě sliboval společný život po odchodu z armády. Po téměř čtrnáctidenní intenzivní komunikaci přišla první žádost o zaslání finančních prostředků, které žena vyhověla za příslibu, že jí budou navráceny," popsala scénář podvodu tisková mluvčí krajského policejního ředitelství Andrea Muzikantová.

"Americký voják" zjevně narazil na zlatou žílu, a tak se žádosti o peníze dál opakovaly . Záminky byly různé - vyřízení odchodu do důchodu, nákup letenky nebo zaslání medaile. Jeho báchorkám žena věřila a peníze bez pochybností posílala. Ale potom jí úspory došly, a tak uzavřela několik úvěrů u nebankovních společností. Za půl roku poslala svému neznámému milému dobrovolně téměř 1.300.000 korun.

„Po poslední platbě měla dostat zprávu z jiného telefonního čísla od muže údajně z Nigerie, který jí tvrdil, že byl unesen a donucen s ní pod falešnou identitou amerického vojáka komunikovat za účelem vylákání finančních prostředků, nicméně jeho zájem o ni se nezměnil. Dále jí poradil, ať už další peníze nikam neposílá. Poškozená si nakonec uvědomila, že se pravděpodobně stala obětí podvodu a přišla celou událost oznámit," dodala mluvčí policie.

Chrudimští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v případě pravomocného odsouzení pachateli hrozí až 8letý pobyt za mřížemi.