Obžalovaný přišel k soudu v teplácích a zeleném tričku a sportovních botách. Oproti době činu si nechal narůst vlasy. Před trestním senátem odmítl vypovídat, v přípravném řízení uvedl, že na osudné nástupiště vůbec neměl chodit.

U soudu vypovídal také bratranec poškozeného. „Byl to hodný kluk,“ popsal oběť svědek Josef D. Samotnou vraždu neviděl.

Oba aktéři spolu odešli na nástupiště, a když se dlouho nevraceli, šel se svědek s ostatními podívat, co se děje. „Viděl jsem tady toho chcípáka, jak utíká,“ otočil se na obžalovaného svědek. Na otázku předsedy senátu Luboše Sováka, co by řekl o obžalovaném, uvedl, že je to ďábel. Mezi ním přitom stáli tři příslušníci justiční stráže a další dva byli v soudní síni.

Soud se obával konfliktu s rodinou oběti

Zřejmě právě kvůli obavám z možných konfliktů mezi rodinnou oběti a obžalovaným panovala v soudní síni nezvykle přísná bezpečnostní opatření. Prázdné například musely zůstat první dvě řady lavic, určených pro veřejnost. Kromě novinářů ale v soudní síni prakticky nikdo nebyl.

Podívejte se na dramatické video ze zadržení pachatele:

Podívejte se na dramatické video ze zadržení muže podezřelého z vraždy v Hradci Králové. | Video: PČR

Mladík podle svědka ležel částečně na kolejích, a tak ho odtáhli stranou: „Krvácel, neříkal nic, byl tam pod ním nůž,“ řekl soudu Josef D. 

Přes poskytnutou pomoc mladík zemřel.

Část svědků se soudu nepodařilo předvolat. Někteří ale na policii vypověděli, že obžalovaný Jan B. bral drogy. Obžalovaný byl ve vězení a pobýval v psychiatrických léčebnách. Podle svědků, kteří ho znali z dřívějška, byl nesoběstačný a nebyl schopný pracovat. U soudu 33letého muže kromě obhájce doprovázel i opatrovník. Někteří svědci také uvedli, že mezi obětí a obžalovaným mělo dojít ráno před tragédií k slovnímu konfliktu.

Podle znalců si byl obžalovaný vědomí toho, co dělá

Dopoledne před soudem rovněž vypovídali znalci z oborů psychiatrie a psychologie. „Z psychiatrického hlediska jsem neshledal žádnou chorobu a poruchu, ani žádnou závislost,“ uvedl Jaroslav Tržický. Intelekt obžalovaného označil jako podprůměrný. Uvedl také, že obžalovaný je schopen si uvědomit následky svého jednání, a to je také schopný kontrolovat.

To, že opakovaně pobýval v psychiatrických léčebnách pak podle znalce neznamená, že trpí nějakou závažnou chorobou. Znalkyně z oboru psychologie pak uvedla, že Jan B. Je impulzivní, že má mentální defekt a nerovnoměrné rozumové schopnosti.

O vině mluví svědci, ale i kamery a DNA z nože

Jan B. odmítl vypovídat a prostřednictvím obhájce odmítl i dohodu o vině a trestu. Odpolední líčení pokračovalo na žádost obžalovaného za jeho nepřítomnosti.

Obhájce Jiří Slezák považuje čin za nepochopitelný: „Znalci nezjistili žádnou zvýšenou agresivitu, na druhou stranu zjistili, že nebyl pod vlivem alkoholu nebo drog. Ten čin se jeví jako nepochopitelný. Snížená inteligence, kterou konstatovali znalci, je pro mě jediné řádné vysvětlení. On se úplně vyhýbá otázce, co se stalo, a jestli se na to pamatoval. Dneska spíš naznačuje, že tam vůbec nebyl. Ale neřekl to přímo ve své výpovědi, to lze usoudit z jeho skromných výpovědí.“

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové se Jan B. K vraždě nedoznal. Jen uvedl, že lituje toho, že na osudné nástupiště vůbec šel. Svědčí ale proti němu výpovědi svědků, kamerové záznamy z nádraží, kde je vidět, jak jde na nástupiště, a stopy z vražedného nože. Na něm kriminalisté našli DNA oběti a právě Jana B.

Ve středu odpoledne ještě vypovídal další příbuzný oběti. Santiago B. popsal dění na nádraží podobně jako další z vypovídajících bratranců oběti Josef D. Podle něj spolu obžalovaný a poškozený krátce mluvili a pak odešli na nástupiště.

„Kamarád se tam šel podívat, pak začal řvát, že se tam perou, utíkali jsme tam. Na místě jsem obžalovaného neviděl. Filip krvácel, byl na zádech, ruku měl na koleji. Dali jsme ho na stranu a pod hlavu jsme mu dali mikinu. Pak mu začala téct krev z pusy,“ řekl Santiago B.

Následně četl předseda soudu ze spisu. Jan B. byl od roku 2008 pětkrát odsouzený. Postupně dostal trest veřejných prací, dvakrát podmínku a dvakrát nepodmíněný trest vězení. Před čtyřmi lety pak soud omezil svéprávnost obžalovaného a určil mu opatrovníka.

Ve čtvrtek pokračuje soudní jednání čtením listinných důkazů a pokusí do vyslechnout třetího z trojice klíčových svědků, kterého se nepodařilo k soudu předvolat.

Stopy DNA, svědci, ale hlavně kamerové záznamy – to svědčí proti 33letému Janu B. Ve čtvrtek se Krajský soud v Hradci Králové zabýval případem vraždy na hradeckém nádraží druhým dnem. Jasno o motivu ale nepřinesl. Obžalovaný měl na začátku roku ubodat v kolejišti 14letého mladíka. Rozsudek padne zřejmě v pondělí. Více zde.