Do českých kin zřejmě v dohledné době zamíří filmové zpracování příběhu skupiny bratří Mašínů, jež v 50. letech bojovala proti komunistickému režimu. Snímek nyní připravuje režisér Tomáš Mašín.

CO SI O KAUZE MAŠÍNŮ MYSLÍTE VY? BYLI TO VRAZI, NEBO HRDINOVÉ? NEBO ANI JEDNO?

HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO VEDLE ČLÁNKU

Na festivalu nových českých filmů v New Yorku řekl, že jde o výbušné téma, jež dodnes polarizuje společnost. Jeho prapradědeček byl navíc bratrem dědy, tedy prastrýcem kontroverzních odbojářů.

Čtyřiačtyřicetiletý Mašín byl donedávna znám především jako režisér reklam. Pak ale vzbudil pozornost kritiků i diváků svým předloňským debutem 3 sezóny v pekle, který se odehrává v době nástupu komunistického režimu.

Scénář filmu o Mašínech mu nabídl spisovatel Jan Novák, jenž už toto téma zpracoval knižně.

Věrné podání doby

„Moje interpretace tohoto tématu nechce nikomu stranit. Nechce hodnotit nebo dávat výklad. Já myslím, že co je asi nejpodstatnější na vyprávění tohoto příběhu, je autenticita – co možná nejvěrněji podat tu dobu, a tím svým způsobem ozřejmit motivy, které je vedly k tomu, co udělali, k tomu, jak žili, a k tomu, k čemu se rozhodli,“ podotkl režisér.

ZAJÍMÁ VÁS VÍCE? PODÍVEJTE SE VPRAVO DO SOUVISEJÍCÍCH ČLÁNKŮ

Pamětníci: Mašín lže, šlo o loupežnou vraždu -
ČTĚTE ZDE
Byla to loupežná vražda, říká muž z Třemošnice - ČTĚTE ZDE

Mašín v současnosti dokončuje přípravy filmu a chystá se podpis koprodukční smlouvy. Natáčení by mohlo začít příští rok na podzim, zatím na ně ale nejsou k dispozici všechny peníze. Představu o obsazení hlavních rolí zatím režisér nemá. Chystá rozsáhlý konkurz, kde bude hledat nekoukané tváře. Díky nim film bude působit autenticky.

„Potřebuju mladé kluky, kteří jsou plní testosteronu, mají rádi adrenalin, ale mají i herecký talent a zároveň jsou fyzicky zdatní,“ uvedl.

Sami bratři Mašínové se k příběhu staví kladně. S Josefem si režisér nedávno prošel trasu jejich útěku bývalým východním Německem. Se Ctiradem, který má zdravotní problémy, se zatím nesešel.

Vědomé přání

„Mám pocit, že si vědomě přejí, aby se to nějakým způsobem zaznamenalo i ve formě filmu. Existují samozřejmě o nich knihy, ale málo platné, film je daleko komunikativnější médium, dostane se to k daleko většímu počtu lidí a je to daleko stravitelnější pro mladé lidi,“ sdělil Mašín.

Jeho snímek 3 sezóny v pekle inspirovaný osudy undergroundového básníka a filozofa Egona Bondyho v úterý v New Yorku ukončil několikadenní přehlídky českých filmů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Mašín povzbuzuje americké vojáky, Medaile budí vášně, pro Mašíny i pro Gotta

(čtk, red)