VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balónová show ve Skutči

Skuteč - Necelá desítka vozíčkářů si minulou sobotu na Vysočině opět napumpovala adrenalin do žil, když se jim podařilo úspěšně slanit z horkovzdušného balónu.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Balónová show ve Skutči patřila vozíčkářům.Foto: Ondřej Holoubek/Provident

Nad zdařilou balónovou show, která se uskutečnila ve Skutči, převzala záštitu Ing. Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě. Horkovzdušný balón byl upoután ve výšce 35 metrů nad letištěm ve Skutči u Chrudimi jako vyvrcholení akce Létání bez bariér s Providentem. Balónová show je zdejší raritou, poprvé se zde konala loni a nikdo jiný na světě dosud neměl odvahu tuto aktivitu vyzkoušet. Nad akcí převzala záštitu Ing. Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě, a zúčastnila se jí i osobně.

„Když jsem se ve výšce několikapatrového domu přehoupl přes okraj balónového koše, tak jsem měl pocit, že se zblázním strachy. Je to opravdu vysoko, lidé dole pod vámi vypadají jako broučci, auta jako krabičky od sirek. Ale pak jsem svištěl dolů a bylo to úplně neuvěřitelné,“ komentoval svůj výkon první ze čtveřice odvážlivců Jakub Koucký (35) z Prahy, který se narodil bez nohou a celý život strávil na vozíku.

„Viset vysoko nad zemí připoutaná na laně pouze k balónu byl pro mě úplně fantastický zážitek. Na rozdíl od kluků jsem předtím absolvovala skok s padákem, takže jsem byla naštěstí hodně vycepovaná a tolik jsem se nebála,“ řekla blonďatá vozíčkářka Nina Křehotová (26), která je na invalidní vozík odkázána poté, co ve svých osmnácti letech prodělala operaci k odstranění nezhoubných nádorů z míchy.

Tento adrenalinový zážitek pro vozíčkáře byl součástí již sedmého ročníku charitativního leteckého programu, který za podpory finanční skupiny Provident Financial pořádá Aeroklub Skuteč. I letos se zde sešlo více než 130 tělesně a sociálně handicapovaných z celé Vysočiny, Benešovska a Opavska. Všichni si během individuálních vyhlídkových letů malými letadly mohli prohlédnout krásu podzimní krajiny, případně se pokochat pohledem z ptačí perspektivy přímo na svůj domov. Pro účastníky byla také připravena bohatá letecká show, ve které se představila letka českých letadel Zlín, akrobatický speciál Suchoj, vojenské vrtulníky armády ČR, historická bojová letadla, parašutisté či letečtí modeláři. Diváci měli možnost shlédnout jedinečný letecký souboj stíhaček z první světové války německého Fokkeru a anglického Sopwithe. Poté se rychlostí tisíc kilometrů za hodinu nad skutečským letištěm několikrát prohnaly i moderní armádní stíhačky JAS 39 Gripen.

Bohatý program doplnila svým pěveckým vystoupením i zpěvačka Helena Vondráčková, která pochází z nedalekých Slatiňan a vozíčkářům zpívala bez nároku na honorář. Účastníky pozdravil i populární herec Jiří Krytinář.

„Jsme šťastni, že můžeme krásný zážitek z létání zprostředkovat i lidem, kteří se z nějakého důvodu ocitli na vozíku nebo je jejich handicap jinak omezuje v cestování. U nás se mohou podívat na svůj kraj z malého letadélka z výšky pouhých několika set metrů a ještě mohou prožít krásný den plný nových zážitků,“ řekla Jana Kincová z Aeroklubu Skuteč.

„Jako britská firma klademe velký důraz na rovnoprávnost a je pro nás nepřijatelné, aby někdo byl znevýhodněn jenom proto, že je vozíčkář. Proto finančně i organizačně podporujeme jakékoliv aktivity, které napomáhají handicapovaným zapojit se zpět do normálního života,“ vysvětlil důvody, které vedly Provident Financial k podpoře akce, její mluvčí Ondřej Holoubek.

(oh)

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení