Věci na ojedinělou expozici zapůjčil sběratel Milan Svoboda z Kokořínska.

Na výstavu o Miroslavu Horníčkovi, která začne 17. prosince v Litomyšli, lidé projdou dveřmi a ocitnou se přímo v pražském obydlí známého umělce. „Přenesli jsme nábytek z jeho pracovny a obývacího pokoje do prostor kongresových sálů litomyšlského zámku. Vidět bude možné i zlomek sbírky jeho koláží, divadelní rekvizity a fotografie,” uvedla kastelánka zámku Jana Sehnalová. Návštěvníci budou moci volně procházet po místnosti, pročítat si úryvky Horníčkových knih, pojednání u čtyř desítek koláží. „Při tom všem budou mít pocit, že jsou u Horníčků doma,” řekla Jana Sehnalová. Navíc lidé zhlédnou dokument Duše mého příbytku, v němž sám Horníček provází svým bytem. Nábytek pochází z umělcova bytu v Hradešínské ulici na Vinohradech, na jehož vybavení kladl sám Horníček velký důraz.

Poklady

Při vybalování jeho věcí přímo na zámku se našly i rodinné fotografie z jeho dětství, školní tabla a další osobní věci. Cílem výstavy je přiblížit osobnost známého herce, spisovatele a výtvarníka nejen pamětníkům, ale také školním dětem a mládeži, kteří už si ho nemusí příliš pamatovat. Návštěvníci výstavy uvidí také rekvizity ze seriálu Byli jednou dva písaři, a to především noční košili, ve které Horníček coby písař Pécuchet strávil mnoho času, jeho brýle i slamák. Navíc v autentické atmosféře Horníčkova bytu uvidí i sestřih z toho, co natočil. Jde mimo jiné o film Kam čert nemůže, Hovory H nebo právě seriál Byli jednou dva písaři.

Výstava v Litomyšli potrvá od 17. prosince až do konce května příštího roku. Otevřená bude i přes vánoční svátky.

Všestranný umělec Miroslav Horníček, jehož lidé milovali pro jeho inteligentní a jiskřivý humor, se narodil 10. listopadu 1918 v Plzni. Oblíbené byly jeho autorské divadelní i televizní recitály, z nichž získaly velkou oblibu Hovory H (1969-1971). V pořadu, v němž s nadhledem odpovídal divákům a zpovídal hosty, mu byl nahrávačem režisér Vladimír Svitáček. Horníček mnohokrát osvědčil také své filmové mistrovství, mezi jinými ve snímcích Kam čert nemůže (1959) či Táto, sežeň štěně! (1964). Neméně velkou popularitu zajistila později Horníčkovi role v televizním seriálu Byli jednou dva písaři (1972), v němž exceloval po boku Jiřího Sováka. Byl také divadelním autorem, režisérem, literátem a výtvarníkem. Zemřel 15. února 2003 ve věku 84 let.

(ik, čtk)

Miroslav Horníček

Miroslav Horníček (10. listopadu 1918 v Plzni – 15. února 2003 v Liberci).
Byl to český herec, spisovatel, dramatik, režisér, výtvarník, glosátor a divadelní teoretik.

Známé citáty:

Humor je vážná věc.
Když láska prochází žaludkem, kde asi končí?
Bůh miluje ateisty, protože ho neobtěžují svými problémy.
Žena vyvažuje muže.
Předsudky se překonávají hůř než rozumové důvody.
Kolena mohou slábnout a slábnou, ale sranda musí bejt.