Program zahájil od půl šesté dětský sbor Sedmikráska při Základní umělecké škole v Hlinsku vedený renomovanou sbormistryní Lidmilou Holasovou. Jakmile se ozvala první koleda, začal něžně padat sníh, který dokreslil spolu s hustě zasněženými roubenými chaloupkami hlineckého Betléma pravou vánoční atmosféru.

„Doslova jako z obrázku Josefa Lady," pochvalovala si jedna z mnoha účastnic, která si přišla také zazpívat. Byla jednou ze zhruba 160 návštěvníků z Hlinska i okolí, kteří si přišli k Betlému zazpívat koledy. Délka písní i jejich plánovaný počet byly trochu zredukovány. Ne proto, že by se lidem nechtělo zpívat. Teplota vzduchu ale klesla pod bod mrazu a malí zpěváčci by tak mohli nastydnout.

Aby se tak nestalo, ihned po představení se děti odebraly do učebny Základní umělecké školy Hlinsko, kde byla zřízena provizorní nálevna čaje, který poskytla v termoskách místní čajovna. Kromě teplého nápoje děti dostaly také sladkou odměnu.

Reakce účastníků byli veskrze pozitivní, lidé si pochvalovali především krásnou a romantickou atmosféru i možnost prostřednictvím koled se naladit do vánoční atmosféry. Dokonce jedna třída Základní umělecké školy Hlinsko kvůli zpívání přerušila výuku, aby se i žáci mohli ke zpívání připojit.

Více se dozvíte v pátečním vydání Chrudimského deníku.

LUKÁŠ VANÍČEK