„Krev stříká kolem a pacholci uskakují, aby nebyli potřísněni. A tak to potrvá celé dopoledne. Plný koš hlav, 27 českých pánů. To Ferdinand II, zvaný 'Krvavý' chtěl dokázat Evropě, že Habsburkové se nenechají zastrašit.“

Tolik úryvek z filmové povídky Kamenný příběh, kterou pro chrudimské Muzeum barokních soch natočí Filmová škola Miroslava Ondříčka. Smlouvu za město již v pondělí podepsal chrudimský starosta Jan Čechlovský.

Natáčení se ujmou studenti pod vedením legend českého filmu F. A. Brabce, Jindřicha Goetze, Aloise Fišárka a Jiřího Zobače. „Studentský“ je vlastně i rozpočet hraného filmu, na který zastupitelé uvolnili 1,5 milionu korun.

„Zatím se píšou scénáře, připravují se technologie a záběry. Produkce rovněž vybírá nejvhodnější chrudimské lokality pro záběry točené v plenéru. Zbytek se natočí ve studiu,“ říká o filmu autor námětu Luboš Jelínek.

Film bude městu předán do 15. května příštího roku, tedy do plánovaného otevření nového chrudimského muzea. S uzavírkami lokalit při natáčení produkce nepočítá. „Naopak, diváci budou vítáni. Včas se dozvědí, kdy a kde bude natáčení probíhat, aby se mohli přijít podívat,“ doplňuje Jelínek.

Film vypráví příběh chrudimských sochařů, kteří počátkem 18. století udělali z Chrudimi centrum umělecké tvorby Čech. Osmnáctiminutové dílo přiblíží návštěvníkům Muzea barokních soch někdejší dobu, dávné město Chrudim i v kontextu Evropy jedinečné barokní sochařství.