Že nejsou chryzantémy jen oblíbenými hřbitovními květy, o tom se mohli po dva dny přesvědčit v hlinecké Orlovně návštěvníci výstavy 11. Česká a 22. Hlinecká chryzantéma.

„Pěstování chryzantém na Vysočině není snadné. Rostliny jsou docela choulostivé na chlad a každá odrůda se tu venku pěstovat nedá,“ uvedla Štefana Dvořáková, předsedkyně místní organizace zahrádkářů v Hlinsku, v jejíž řadách se sdružuje také rovná dvacítka zapálených pěstitelů chryzantém nejen z hostitelského města, ale také z Chrudimi, Pardubic, Prahy nebo z Chvaletic.

V hlinecké expozici převládly hrnkové a drobnokvěté květy, jelikož velkokvěté odrůdy jsou podle Dvořákové u lidí již méně oblíbené.

Výstava představila i několik odrůdových novinek ze seznamu takzvaných řízených kultur. Jde o rostliny, kterým musí být pro jejich zdárný vývoj v létě zatemňováno stanoviště, čímž je uměle zkracován až příliš se prodlužující středoevropský den.

Letošním mottem hlinecké výstavy byla „chryzantéma na rynku“, čemuž odpovídalo i provedení kulis v podobě venkovských domů uspořádaných kolem dvou stovek váz a tří set květináčů s pestrobarevnými květy. Nechyběla dokonce ani fontánka a závěje spadaného listí na podlaze výstavního sálu.