Mluvčí přípravného výboru muzea Vladimír Lašek uvedl, že zbývá ještě dořešit některé organizační a finanční záležitosti. K obsahu expozice říká: „Nechceme budovat muzeum, se kterým už jste se třeba setkali několik mlátiček, seček, pluhů atd. Chtěli bychom ukázat skutečný život skutečných lidí v minulosti v Bojanově a okolních obcích. Připomenout budoucím generacím, že i tady žili lidé zajímavým a plným životem, prožívali radosti i strasti."

Potěší i pohlednice

Vladimír Lašek se přitom ptá: „Vždyť kdo z dnešních mladých například ví, že tu bylo rozvinuto tkalcovství? Kdo si pamatuje, že od Libkova přes Bojanov a Bezděkov vedla několik let lanovka, úplný technický unikát? Kdo ví, proč a kdo nechal vybudovat sochu Svaté Trojice na Holíně už v roce 1676?"

Přípravný výbor muzea spolupracuje s kulturní komisí městyse. Každý, kdo by chtěl muzeu pomoci při plnění sbírkového fondu, se proto může obrátit i na kteréhokoliv jejího člena. Budoucí muzejníci mají zájem například o zajímavé fotografie a pohlednice, ale také o drobné historické předměty z domácnosti, zemědělství či rukodělné výroby.

Máselnice z půdy

Sbírku možná obohatí i něco od bojanovského starosty Jiřího Horáka. „Pocházím ze starého zemědělského rodu a na půdě našeho domu by se jistě našlo leccos zajímavého. Mohl bych muzejníkům poskytnout třeba starou máselnici," přemítá starosta.

Přípravný výbor muzea spoléhá při budování sbírky rovněž na žáky bojanovské základní školy. Ve spolupráci s jejím vedením vyhlásil pro děti sbírkovou soutěž, v níž mohou nezletilým přispěvatelům pomoci jejich blízcí.

Muzejnictví se v regionu daří. Kromě tří muzeí v Chrudimi připomeňme třeba aktivní práci muzejníků v Hlinsku, Chrasti, Skutči či Nasavrkách. Nedávno vznikly i nové expozice. Slatiňanská Švýcárna v nich mapuje historii starokladrubského koně, muzeum v Třemošnici je zasvěceno práci vápeníků.