Akce se ve městě koná už potřetí. Oproti minulým ročníkům bude jádro akce umístěno do židovského města kousek od náměstí Míru. Během dvou dnů se židovská synagoga i zahrada u ní naplní hudbou, literaturou a filmem. To vše s akcentem na místní genius loci.

V pátek festival odstartuje v synagoze koncert šestinásobné držitelky hudebních cen Anděl Lenky Dusilové, které bude předskakovat výtečná klavíristka a zpěvačka Hanka Kosnovská (kapela NIL, host Pražského výběru) v doprovodu cellistky Veroniky Hložkové.

Další scéna Halapaše bude umístěna v krásné zahradě vedle synagogy a židovské školy. Sobotní odpoledne zde bude patřit folkovým kapelám a akustickým písničkářům jako Úlet, Marien trio, Burning Steps nebo Happy Hippo. V podvečer se rozezní oceňovaná hypnotická kapela zpěvačky R. Ahmedové a kontrabasisty P. Tichého HLASkontraBAS. Program zde zakončí rezident festivalu, jednočlenný sebesmyčkovací orchestr Omnion.

V pátek od 21.30 se v zahradě u synagogy budou moci potkat návštěvníci koncertu Lenky Dusilové i noci kostelů či jiní kolemjdoucí u projekce světově uznávaného němého filmu Takový je život (Československo, 1929) s hudebním doprovodem skladatele a místního rodáka Petra Hory. Poezií bude zahájena sobotní část ve 14.30 hodin u věže kostela, kde bude předčítat Martin Šindelář úryvky ze své nové knihy Totemy míst (vydává Jan Těsnohlídek ml.). Literatuře bude patřit i hlavní sobotní program v synagoze. Za doprovodu židovské hudby Aleny Tučkové a Bronislava Vávry se zde budou herec Arnošt Goldflam a teolog Aleš Roleček formou předčítání a zamyšlení věnovat chasidské mystice. Během festivalu budou také otevřeny prostory Gallery Cyrany, židovského dvojdomku a hřbitova. V sobotu od 16.00 pak František Pleskot bude v Kavárně Kamarád diskutovat na téma „Dost bylo pleskotu – Povídání s obrázky nebo naopak“.

Bude mít i letos Halapaš svoje pivo?
Bude. Pro festival bylo v nedalekých Žlebských Chvalovicích uvařeno pivo Halapašák „Šecher”, svrchně kvašený hořký ALE s kořením, který je inspirován starým babylonským pivním receptem. K ochutnání bude i pár dalších kousků z produkce pivovarů v okolí Heřmanova Městce.

Co co stojí a co je zdarma?
Vstupné se platí na program v synagoze a vedle zahrady synagogy s výjimkou pátečního promítání filmu. To je zdarma stejně jako program všude okolo. Vstupenky na pátek a sobotu stojí 280,- Kč / 300,- Kč (předprodej / na místě), na sobotu 130,- Kč / 160,- Kč a je možné je zakoupit v turistickém informačním centru nebo na www.spokul.cz.

Halapaš pořádají místní spolky Heřmani, Herout, Veselo a různí dobrovolníci z řad místních rodáků. Záměrem je propojovat různá zákoutí města s kulturou. Akci podporuje město Heřmanův Městec.

Info:
festival@halapas.cz
http://fb.com/festivalhalapas