Pardubická část mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2011 se letos uskuteční na dvou místech ve městě.
Od 28. března do 2. dubna se bude promítat v Divadle 29 a v Centru Don Bosco.

Celkem budou moci diváci během 11. ročníku přehlídky v Pardubicích vidět 24 snímků, řekly novinářům pořadatelky festivalu. Užší výběr nabídnou další tři města v Pardubickém kraji.

„Pardubická část uvede mimo jiné čtyři filmy oceněné v letošním ročníku,“ uvedla Martina Novotná z organizace Člověk v tísni, která přehlídku pořádá.
Diváckou cenu získal německo-australský film Na stupních vítězů. Představí pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve Finsku.

Švédský snímek Vodka factory popisuje každodenní život dvou žen v ruské továrně na výrobu alkoholu, český snímek V krajinách ticha - Nikolaj a Ludmila ukazuje osudy dvou obyvatel zapomenuté sibiřské vesnice. Film Thembi z Jihoafrické republiky se věnuje tématu lidí nemocných AIDS v této zemi.

Pořadatelé přizvali na každý den hosty, kteří budou o uvedených dokumentech s diváky diskutovat. Pardubickou část doprovodí v Klubu 29 také výstava dokumentárních fotografií z Etiopie Jarmily Kovaříkové s názvem Kam si bůh chodí pro sůl.

Kromě Pardubic se letos v regionu uskuteční filmové projekce festivalu také v Chrudimi, Poličce a Ústí nad Orlicí. Chrudimská část začala už včera, v dalších městech je program naplánován na duben. Podrobný program v jednotlivých městech je uveden na internetové adrese www.jedensvet.cz.
Navíc se dopoledne uskuteční promítání pro žáky základních a středních škol, v Pardubicích by jich mělo přijít kolem tisícovky.

(zr, čtk)