Promítání filmů pro školy je nedílnou součástí festivalu.

Vždy je připravena speciální filmová nabídka, ze které si školy samy vybírají.

„Ze strany škol je o festival vždy velký zájem. Letos jsme proto prodloužili promítání o tři dny. Po každém promítání následuje debata s odborníkem, která umožní žákům téma filmu lépe zpracovat,“ říká Martina Šťastná z místního občanského sdružení Šance pro Tebe.

Festival Jede svět pro veřejnost začíná v pátek a potrvá až do neděle 20. března.

Celý program festivalu Jeden svět je k dispozici na www.sance.chrudim.cz.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Devět filmů z Jednoho světa

Zveme Vás na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 18. do 20. března 2011 v Domě Agora ve Štěpánkové ulici 92. Chrudimskou část festivalu zajišťuje občanské sdružení Šance pro Tebe pod záštitou pana Petra Řezníčka, starosty města Chrudim. Festival probíhá také v Praze a v dalších 30 městech ČR.

Festival zahájí v pátek 18. 3. v 17:30 film Zločinci podle zákona. Jde o dokument režiséra Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí. Jejich nebývale otevřené výpovědi podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Ve 20:00 promítneme americký snímek Vnoučata kubánské revoluce, páteční promítání zakončí český dokument Nebe, Peklo režiséra Davida Čálka.

V Jihoafrické republice žije v současné době přes pět milionů lidí nemocných AIDS. Mladá africká dívka Thembi se s nezdolnou energií, bezprostředností a smyslem pro humor pokouší prolomit hradbu mlčení, která v její zemi tuto nemoc obklopuje. V sobotu 19.3. začínáme v 15:00 snímkem Thembi. V 17:00 následuje film Růžové sárí, ve 20:00 pokračujeme dánským snímkem Krev v mobilech. Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo?

Režisérka Linda Jablonská svěřila kameru do rukou lidí s mentálním handicapem a spolu s nimi natočila snímek Pozemšťané, koho budete volit? Dokument mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Linda Jablonská přijede do Chrudimi tento film uvést. V neděli 20. 3. v 15:00.

V neděli ještě pokračujeme v 17:00 snímkem Moje reinkarnace a ve 20:00 zakončí festival český snímek režiséra Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic o výstavbě automobilky Hyundai. Přinesla Nošovickým korejská investice štěstí? Přijďte si pro odpověď do Agory. V neděli 20. 3. 2011.

V Agoře bude v době konání festivalu otevřen bar, Fair Trade kavárna, čajovna, výstava fotografií Petry Veselé a Kláry Suché z cest po Indii. Vstupné 50 Kč na film, 120 Kč na den, 250 Kč na celý festival. Kompletní program festivalu a anotace filmů je k dispozici na www.sance.chrudim.cz.

Martina Šťastná, Šance pro Tebe