O slavnostní zahájení se postaral radní Pardubického kraje Miloslav Macela. Po vernisáži následovalo vyprávění zážitků Romana Málka v divadelní kavárně.

"Není to výstava skvostných fotografií, ale dokument toho, co jsem prožil v Austrálii. Možná to některé bude inspirovat a vydají se v roce 2011 do Madridu na další světové dny. Při nich si totiž člověk velice uvědomí sílu víry,“ říká o výstavě Málek. Ten patřil k 220 mladým lidem z České republiky, kteří se společně s dalšími čtyřmi sty tisíci poutníků z celého světa setkali s papežem Benediktem XVI. na dostihovém závodišti Randwick v Sydney.

Výstava obsahuje celkem patnáct panelů, většina z nich se věnuje Sydney a to nejenom z pohledu setkání, ale i z pohledu cestovního ruchu. „Výstavu jsem pojal jako mobilní. Rád bych s ní seznámil stovky lidí,“ dodává Málek.

Výstava měla svoji premiéru v Kněžicích u Jihlavy, ale také navštívila Skuteč. V budoucnu by se měla objevit také v Žamberku či Praze. Navíc její kopie putuje po jižních Čechách.

Celou výstavu po zahájení doprovázel i komponovaný večer. Při něm probíhalo promítání fotografií, vyprávění zážitků – o setkání, mentalitě místních lidí, dopravě, architektuře, turistických zajímavostech, ale zároveň byly představeny pohlednice, suvenýry či památné mince.

„Na výstavu jsem se velmi těšil. Věřím, že dokáže do Chrudimi přenést alespoň na dálku atmosféru letošního světového setkání mládeže v Sydney, kterého se pro velkou vzdálenost mohlo zúčastnit jen několik jednotlivců z našeho kraje,“ řekl k výstavě radní Pardubického kraje Miloslav Macela.

Výstava vznikla ve spolupráci s Chrudimskou besedou za podpory Občanského sdružení Altus. Velkou zásluhu na vzniku výstavy má Česká biskupská konference, která byla organizátorem české výpravy.

Výstava je přístupná zdarma do konce října 2008 a to od pondělí do čtvrtka od 14 do 18 hodin, v pátek jen do 17 hodin.