Letošní patnáctidenní tábor v krásné lesnaté krajině předhůří Žďárských vrchů si užívá osm desítek dětí ve věku 7 až 15 let. Kromě tradičního programu byla připravena řada nevšedních překvapení.

Zvučná jména

Na barrandovském táboře vyrostli potomci řady významných umělců, například režisérů Jakubiska, Vláčila, scénáristů Körnera, Dietla, či Zdeňka Svěráka. Jeho dnes již dospělý syn, držitel Oscara a bývalý táborník, Honza, dodnes vzpomíná na své první dětské pusy s prázdninovou láskou Mariánkou, které se udály právě zde. Na táboře byl letos poprvé i vnuk scénáristy Jaroslava Dietla, jehož maminka na něj také jezdila a hrála si s dětmi režiséra Smyczka. Malý Vašík vnuk režisérky Marie Poledňákové, byl na táboře již popáté a moc se mu na něm líbí. Synové režisérů Juraje Herze a Evalda Schorma dokonce dělali na Táboře Barrandov oddílové vedoucí.

Kapacita tábora, který trval do soboty, poptávce nestačí. „Hned začátkem února, kdy si mohli zájemci podat závaznou přihlášku, byla polovina míst obsazena. Do konce března se po ostatních volných místech jen zaprášilo," říká hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.

V Kutříně úspěšně odstartovala poutavá celotáborová etapová hra „Po stopách Svatého Grálu". Malí táborníci se v ní přeměnili v rytířské družiny rytířů „Kulatého stolu" krále Artuše. Pokusili se zachránit královu krásnou ženu Guinevere před klatbou, do které ji uvrhla Artušova zlá sestra Morgana. Atmosféru doby krále Artuše dokreslovaly originální kostýmy z filmu Mlhy Avalonu (2001), které na tábor zapůjčil barrandovský sklad kostýmů.

„Každoročně se snažíme, abychom dětem zorganizovali táborovou premiéru nového českého filmu. Letos jsme pro děti připravili novou českou komedii „Probudím se včera", informuje Radan Kukal. Její producent Miloslav Šmídmajer na táboře pravidelně prezentuje své nové snímky. Naposledy to byla pohádka Peklo s princeznou a dětem ji přivezli společně se Zlatou Adamovskou a Jirkou Mádlem.

Oblíbení vojáci

Mezi nejoblíbenější část programu patří branné dny připravované ve spolupráci s Armádou ČR (AČR) a Policií ČR. Příslušníci 102. průzkumného praporu AČR z Prostějova seznámili děti s výstrojí a výzbrojí a připravili si pro ně dva dny plné plavby na raftech a přelézání lanových lávek v korunách stromů. Děti si mohly vyzkoušet pohyb na různých prolézačkách a překážkách. Zároveň se naučily pracovat s mapou a buzolou. Vojáci pomohli při noční bojovce kouzelníku Merlinovi s čarováním. Dětem pomocí čarovného přístroje „Klára" od Meopty Přerov vykouzlili v noci den.

(rk)