Úvodem kastelánka hradu Lichnice Ivana Matyková přivítala zástup návštěvníků citací: „ Čím více poznávám lidi, tím více miluji zvířata a psy“. Poté byla již zahájena ukázka poslušnosti psů z kynologického klubu. Jeho součástí je také útulek pro psy, jehož zřizovatelem je město Heřmanův Městec. „V současné době máme sedm pejsků, kteří hledají nového majitele,“ řekla předsedkyně Kynologického klubu v Heřmanově Městci Jaroslava Medková. Návštěvníci se seznámili s historií psího útulky, kterým za dobu trvání od roku 1996 prošlo 200 pejsků.

Nejodvážnější děti si poté vyzkoušely, jak pejsek kouše do rukávu figuranta. Mohly si pejsky pohladit a trochu se s nimi pomazlit. Mezi tím kastelánka seznámila návštěvníky s historií hradu.

Studentka archeologie Dita Koldrová řekla několik slov o o Lichnici, která má komplikovaný archeologický stavební vývoj. Jednu ze svých seminárních prácí zaměřila na archeologický spor, zda hrad byl založen králem a nebo šlechticem. „Nevíme zda bylo založení hradu královské či šlechtické. To by vše zjistil velký archeologický výzkum, ale na to nyní nejsou peníze“ poznamenala Dita Koldrová.

Děti se mohly radovat nejen z pejsků, čekalo na ně překvapení: Zdarma je vozil na svém koni sympatický pan Zeman ze Závratce.

(pk)