Vánoce už začaly. Alespoň tedy na slatiňanském zámku. Právě zde totiž byla v sobotu dopoledne zahájena tradiční výstava s názvem Vánoce na zámku, která bude pro návštěvníky otevřena do neděle 26. prosince.

„Zpřístupněna je kuchyně a hospodářské zázemí zámku, které je i patřičně vánočně vyzdobeno. Instalována je také výstava několika betlémů, které rovněž stojí za zhlédnutí. Velkou radost máme například z krásného keramického betléma zhotoveného v letošním roce učitelkou Věrou Jandovou ze slatiňanské základní umělecké školy. Další betlémy čekají na návštěvníky v kuchyni a v knihovně,“ vysvětluje pracovnice zámku Lenka Gotthardová.

Při prohlídce zámeckých interiérů bleskne návštěvníkovi hlavou, jak rozdílné kdysi musely být Vánoce pro šlechtu a na druhé straně pro venkovský lid. Zatímco chaloupky na Veselém Kopci dokumentují, že hospodáře i jeho rodinu hřálo nejen o svátcích hlavně teplo ustájeného dobytka, zámecký interiér je prošpikován všemi kdysi moderními vymoženostmi.

Kuchyni dominují mohutná kamna s několika troubami, všude je dostatek kvalitního nádobí a porcelánu. Otevřené kuchyňské ohniště je dokonce opatřeno velkým grilem, o jehož pohon se staraly lopatky soustrojí roztáčené horkým komínovým kouřem.

V zámku ale nyní můžete navštívit i další místa. „Lze si prohlédnout například část expozice, která je umístěná v prvním patře. To znamená včetně knihovny a jídelny, kam běžně návštěvníci nechodí, a kde se například v letních měsících konají obvykle svatby,“ připomíná Lenka Gotthardová.