Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlinsko vzdá hold nejslavnějšímu rodu města

Hlinsko – Každé město má své slavné. Holice ctí Emila Holuba, Chrudim vynálezce Josefa Ressela a nechvalně známého kata Mydláře. Skutečští jsou hrdí na hudební skladatele Nováka a Tomáška.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Rodina Adámkova. Foto: archiv Martina Pavliše

Hlinečtí patrioti se však mohou chlubit hned celým rodem, který se nesmazatelně zapsal do historie Hlinecka, ba i Chrudimska. Na několik desetiletí to byla právě rodina Adámkových, kdo hýbal kulturním a politickým pokrokem v Hlinsku a okolí a kdo se tolik zasloužil o rozvoj tohoto regionu. Dnes jejich zásluhy připomínají již jen názvy ulice, slavností či pamětní síně v muzeu.

Počátek historie hlineckého rodu Adámkových se datuje do roku 1833, kdy mladý Jan Adámek, potomek jeníkovského selského rodu, přichází do Hlinska. Zde se prosazuje jako schopný podnikatel a průmyslník. Pomocí důmyslného systému dokáže zorganizovat výrobu více než 500 domácích tkalců z Hlinska a okolí a stává se tak zakladatelem tradice později věhlasných místních textilek. Jeho činnost se však neomezuje jen na průmysl, činný je rovněž v regionální politice, je mecenášem rozkvětu Hlinecka. S manželkou Viktorií, dcerou hlineckého purkmistra, vychovávají dva syny – Karla a Bohumila.

Půl století starostou

Karel Adámek (1840 -1918), finančně zajištěn majetkem nabytým podnikatelskými úspěchy otce Jana, se vydal na politickou dráhu. Píše se rok 1865 a Karel se jako pětadvacetiletý stává okresním starostou Hlinska. V této funkci setrvá neuvěřitelných 53 let až do své smrti roku 1918. V politice se Karel Adámek prosazuje i na národní a říšské úrovni, je dlouholetým členem říšské rady ve Vídni i zemského sněmu v Praze. Jeho významným počinem je zejména podpora českého muzejnictví (Národní muzeum v Praze i Okresní muzeum v Hlinsku) a rozvoje města. Významně se zasadil o trasování železnice přes Hlinsko namísto již vyměřené trasy přes Trhovou Kamenici. To ovlivnilo pozdější nástup průmyslu a rozkvět regionu na dlouhou dobu. Karel Adámek měl s manželkou Terezií (1842 -1926), taktéž mecenáškou umění a kultury na Hlinecku, tři syny – Karla Václava, Jaroslava a Miloše.
Mladší bratr Karla Adámka Bohumil (1848 - 1915) se vydává na dráhu spisovatele. Je autorem básnických sbírek i dramat. Jeho nejvýznamnějším literárním počinem se stala tragédie Salomena, kterou byla roku 1885 slavnostně zahájena činohra obnoveného Národního divadla.

Plodný autor

Bezpochyby nejznámější syn politika Karla Adámka - Karel Václav (1868 – 1944) zasvětil svůj život národopisectví a muzejnictví, v čem ho značně ovlivnil právě jeho otec Karel. Jako doktor práv se roku 1900 vrací z Prahy a Chrudimi do rodného města a vykonává zde svou advokátní praxi. Jeho vášní je však od mládí historie a muzejnictví. Je autorem mnoha historických děl (Lid na Hlinecku, Sborníky okresu Hlineckého apod.) a členem komisí pro Národopisná muzea v Hlinsku i Chrudimi.

Dnešní vzpomínka

Mladší bratři Karla Václava - Jaroslav (1877-1954) a Miloš (1880 – 1949) taktéž prožili úspěšný život. Jaroslav Adámek působil jako pedagog na Obchodní akademii a Hospodářské škole v Chrudimi. V tomto městě se i oženil a zplodil syna Vladimíra (1921 – 1990). Po vzoru staršího bratra i otce se taktéž věnoval veřejné činnosti města Chrudimi. Nejmladší Miloš zasvětil kariéru právu. Působil jako soudce v Chrudimi i na Slovensku.

V Hlinsku tak slavný rod Adámkových dnes připomíná například Adámkova třída či tradiční Adámkovy folklorní slavnosti, pojmenované po historikovi Karlu Václavu Adámkovi. Svou samostatnou expozici věnuje tomuto rodu i Městské muzeum.

Mimořádný význam rodiny Adámkových Hlinečtí uctí pamětní deskou. Slavnostní odhalení se uskuteční v pátek v 18 hodin na Tylově náměstí ku příležitosti letošních městských oslav.

Martin Pavliš, Hlinsko

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

Slatiňany – Minulý víkend byl ve Slatiňanech ve znamení prestižního Ultimate frisbee turnaje České Kimle s létajícím diskem.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení